vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Prázdninový sex: Jak si jej užít a nelitovat

4. července 2014

Prázdninový sex: Jak si jej užít a nelitovat

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: prázdniny orální sex kondom dovolená sex líbání

preventan-mimiforum-banner

Prázdninový sex může přinést neopakovatelné zážitky, ale taky řadu potíží. Především pohlavní nemoci, pokud nepoužijete ochranu. Jak si užít a nelitovat?

Flirt, vášnivé polibky, nespoutaný sex na neobvyklých místech. Na pláži, ve vodě, v přírodě, v autě, zkrátka kdekoli to je možné. I to k létu neodmyslitelně patří. Jenže pokud si nedáte pozor, můžete takového románku velmi rychle litovat.

 

Kondom vždycky po ruce

Všude se o tom píše a mluví, přesto to spousta žen bere stále na lehkou váhu. Řeč je o použití ochrany při sexu. I když berete antikoncepci a před otěhotněním byste měla být chráněná, je kondom v tomto případě nezbytnost. Nepodceňujte to, ani nespoléhejte na to, že jej bude mít u sebe vaše prázdninová láska. Přibalte si balení kondomů s sebou do kufru. Budete tak mít mnohem menší šanci, že chytíte kapavku, syfilis, bradavice či virus HIV. Takového »suvenýru« byste mohla celý život litovat.

 

Pozor na orální sex

Nezapomínejte ani na to, že chytit pohlavní chorobu můžete i jinou cestou, než klasickým stykem. Třeba při orálním sexu! Protože ten probíhá bez ochrany v domnění, že se vlastně nic nemůže stát, opak je pravdou. Syfilis či kapavku můžete chytit stejně, přenést se může i virus HIV. Pokud se orální cestou nakazíte lidským papilomavirem (HPV), můžete si zadět na rakovinu krku, jícnu či hltanu. Podle odborníků je, co se jejího vzniku týká, orální sex mnohem rizikovější, než pití alkoholu a kouření.

 

MIMIFORUM zjisitilo:

Orální sex a rakovina

-          K přenosu viru HPV do úst dochází nejčastěji orálním sexem, ale může k němu dojít i líbáním.

-          Po orálním sexu s více než šesti partnery je riziko rakoviny až devětkrát vyšší.

-          Až u 72 % pacientů s oropharyngeální rakovinou (postihuje hltan, jícen, mandle a zadní část jazyka) byl nalezen viru HPV16.

 

I líbáním se přenáší choroby sex-a-vztahy-prazdninovy-sex-ii-sh-nahled

A co je tedy bezpečné, říkáte si. Podle odborníků jen úplná abstinence. A platí to i o líbání. I vášnivými polibky se totiž můžete nakazit! Například takové mononukleóze se ne nadarmo říká nemoc z líbání, protože se šíří slinami. Kapénkami slin se přenášejí také příušnice, a tak pokud byste měla smůlu a setkala se s nakaženým partnerem, můžete chytit i je. Až 5 % těch, kteří chytí syfilis, se prý nakazilo líbáním. A virus HPV, který může stát za rakovinou krku a jazyka, se přenáší také polibky.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co ještě se přenáší líbáním

 

-          Běžné choroby, jako je rýma, chřipka a různé virózy.

-          Při líbání může dojít také k nakažení spalničkami, zarděnkami, či planými neštovicemi.

-          Stačí chvíle vášnivých polibků, a pásový opar, nebo afty a opary, mohou být také na světě.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse