vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Prázdninové úrazy: Nejvíce jich hrozí doma!

7. července 2015

Prázdninové úrazy: Nejvíce jich hrozí doma!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: popálení otrava prázdniny děti úraz

preventan-mimiforum-banner

Nechat dítě o prázdninách doma s tím, že bude v bezpečí, není nejlepší nápad. Nejvíce úrazů totiž hrozí právě doma!

Preventan Akut

  • Doplněk stravy
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy)
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
    preventan-akut_small

    Doplněk stravy

Více ZDE

Nemáte pro děti na prázdniny hlídání, ven se je pustit bojíte, a tak se rozhodnete nechat je doma, než přijdete z práce. Víte ale, že doma je pro děti velmi nebezpečno a až 38 % všech úrazů dětí je právě z důvěrně známého, domácího, prostředí a jaké jsou ty nejčastější? V řadě případů se dá úrazům předejít vhodnou prevencí. Pamatujte, že 3000 dětí u nás je ročně následkem úrazu trvale postiženo a 300 jich umírá.

 

Popálení, opaření

Patří mezi nejčastější zranění v domácnosti a není pravdou, že by hrozily jen malým dětem. Ty jsou sice schopné na sebe snadno svrhnout hrnek s horkým nápojem, anebo konvici s vařící vodou, avšak větší děti se mohou opařit při vaření, žehlení, mohou se poranit, pokud elektrický spotřebič použijí s mokrýma rukama, anebo se samy vrhnou do opravy spotřebiče či zásuvky. Poranit se mohou také u krbů, grilů apod.

 

Pády

Bývají velmi časté nejen venku, ale i v domácnosti a jsou třetí nejčastější smrtelnou příčinou úrazu u dětí. Mohou způsobit zlomeniny, poranění kloubů, otřes mozku i otevřené rány, v horším případě vážné zranění páteře a míchy s doživotními následky i smrt. Časté bývají pády ze schodů, z výšky, např. když dítě leze po žebříku či židli, může spadnout též na ostré hrany nábytku či skleněné věci. Pozor také na nebezpečné pády z oken a balkonů.

 

Otravy a poleptání

I když nejrizikovější skupinou jsou malé děti do 5 let, otrava a poleptání se nevyhne ani starším dětem. Mohou sníst omylem léky, které si splete s bonbony, nedopatřením se napít z lahve s desinfekcí, ve které si myslelo, že je šťáva. Hrozí i otrava jedovatými rostlinami, u větší dětí při různých pokusech, u dospívajících experimenty s alkoholem, případně s drogami. Zkrátka možností je spousta, i když si to neuvědomujeme.

 

Ostré předměty

V domácnosti se jim nevyhneme a ochránit před nimi větší děti zcela je prakticky nemožné. Dítě by mělo vědět, jak správně zacházet s noži, nůžkami apod. Pozor je třeba dát na kutilské potřeby tatínka – nářadí, pilky, šroubováky, kleště apod. Zranit se dá i v kuchyni – nejen o nůž, ale třeba i při otvírání konzervy.

 

Poranění domácími zvířaty deti-a-rodina-nejvice-urazu-hrozi-doma-ii-sh-nahled

I zdánlivě klidné zvíře, které dítě zná, může nepředvídatelně zareagovat. Větší děti zvířata rády dráždí a provokují a neštěstí je na světě dřív, než se nadějete.  Psi mohou navíc způsobit i velmi závažná poranění. A nejen oni. Pozor na „mazlíčky“ z terárií. Jste si jistá,  že dítě ví, jak se chovat k hadovi a bude to respektovat?MIMIFORUM zjistilo:

Zajímavosti o úrazech

-          Úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí.

-          Každý šestý úraz zanechá trvalý následek.

-          Chlapci umírají na následky úrazu častěji, než dívky.

-          Až 450 000 dětí u nás je ročně ošetřeno kvůli úrazu, až u 40 000 je nutná hospitalizace.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse