vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Prázdninové toulky přírodou

8. srpna 2014

Prázdninové toulky přírodou

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: toulky příroda děti rodina výlet

preventan-mimiforum-banner

Kam se s rodinou vydat o prázdninách do přírody? Přinášíme několik tipů na krásná místa po celé republice. 

Národní park Podyjí

Výjimečně krásné údolí v zalesněné krajině jihozápadní Moravy. Národní park Podyjí, který vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních amfiteátrů a srázných stěn, meandry, rozsáhlými suťovými poli a těžko prostupnými stržemi, ale i nivními loukami podél Dyje, přímo láká k procházkám. Na rakouské straně na něj navazuje park Thaytal.  Zajímavé je, že jde o jedno posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě a zároveň o nejmenší národní park u nás.

 

Sázavské údolí

Kolem říčky Moravské Sázavy najdete další zajímavou naučnou stezku, tentokrát vedoucí Sázavským údolím. Měří přes 5,5 km a během procházky nádhernou krajinou zde najdete šest zastavení, kde se dozvíte víc o přírodě Lanškrounska. Zajímavým zpestřením pro celou rodinu je potůček, na který po cestě narazíte. Když budete mít štěstí, možná se vám v něm podaří narýžovat některý z českých rubínových granátů. Pro cyklisty je zajímavý i fakt, že kolem říčky vedou dvě cyklotrasy.

 

Soutěsky

Nezapomenutelná plavba lodičkou na říčce Kamenici Tichou a Divokou soutěskou s veselým výkladem převozníka je neobvyklým tipem na prázdninový výlet. V Českém Švýcarsku, malebném koutu pískovcových skal, můžete vyrazit také na romantické vycházky a shlédnout největší pískovcový most v Evropě, Pravčickou bránu. Na říčce se jezdí v obou směrech, po proudu i proti proudu. Na Mezním můstku mezi soutěskami je možnost občerstvení v restauraci. Jezdí se denně od 9 do 18 hodin.

 

Opárenské údolí tip-na-vylet-prazdninove-toulky-prirodou-ii-cz-nahled

Severně od Lovosic, v krásné krajině Českého středohoří, najdete Opárenské údolí, které nabízí příjemnou, přes 5 km dlouhou procházku kolem Milešovského potoka. V horní části je lučinaté, ve střední a dolní převážně lesnaté, místy i skalnaté. Na zalesněném vršku stojí krásná zřícenina hradu Opárno, která rozhodně stojí za pozornost. Pochází ze 14. století a mimo jiné nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Údolím vede také naučná stezka Lovoš, která začíná v Malých Žernosekách. Za zhlédnutí stojí i unikátní most Oparno, který je dlouhý 275 m a je součástí dálnice D8, která překlenuje údolí.

 

Černé jezero

Pod severním svahem Jezerní hory se nachází největší karově ledovcové jezero na Šumavě, které je unikátní svou zdánlivě černou barvou. Není se čemu divit, že jde o místo, které inspirovalo mnoho umělců, a že je opředeno řadou pověstí. Unikátní barvu mají na svědomí okolní tmavé lesy – vzniká totiž jejich odrazem na hladinu. Můžete se k němu dostat jak zvláštní autobusovou linkou od parkoviště ve špičáckém sedle, tak pěšky po červené či žluté trase. Protože leží necelý kilometr od hranice s Německem, můžete jeho návštěvu spojit s výletem k našim sousedům.

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse