vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pracovní pohovor: Jak se obléct a další vychytávky

17. února 2014

Pracovní pohovor: Jak se obléct a další vychytávky

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: inzerát zaměstnání vzhled oblečení pohovor práce

preventan-mimiforum-banner

Chystáte-li se na pracovní pohovor, pak pamatujte, že důležité nejsou jen vaše znalosti, ale i vzhled. Proto nepodceňujte výběr vhodného oblečení a doplňků – mohlo by se vám to vymstít. Přinášíme pár tipů, co vynechat a s čím naopak vedle nešlápnete. 

Najít slušnou práci není v dnešní době nic jednoduchého. Zvlášť, když jste žena po mateřské, anebo máte více menších dětí. Proto se ve chvíli, kdy dostanete pozvánku k pracovnímu pohovoru, vyplatí na něj dobře připravit. Roli hrají nejen znalosti a schopnosti, ale své udělá i dobrý vzhled a vhodné oblečení. Šaty zkrátka „dělaj člověka“. Jak se tedy obléci a na co ještě nezapomenout?

 

První dojem dělá divy

Je sice rozdíl, zda jdete na pohovor na místo asistentky ředitele, anebo uklízečky, obecně ale platí, že byste měla jít vždy dobře upravená, v oblečení, které vám sedí a nijak neprovokuje. Personalisté si totiž první dojem udělají během půlminuty, a tak může mít fakt, že jste oblečení podcenila, nemalý vliv na získání zaměstnání. A navíc – velmi dobře oblečený člověk si prý podle expertů může vyjednat i o deset procent vyšší plat.

 

Formalita a nevýstřednost

A jaké oblečení tedy na pracovní pohovor volit? Mělo by být formální, nevýstřední, dobře padnoucí. Ženy často dělají chybu tím, že si berou příliš velké výstřihy, krátké sukně, otevřené páskové boty nebo mají zcela odhalená ramena či záda. Na to raději zapomeňte a oblečte se méně vyzývavě. Nic nezkazíte kostýmkem, anebo sukní v délce max. 5 cm nad kolena, halenkou či topem a padnoucím sakem. Hodí se i kalhoty, avšak džíny nechejte raději doma. Máte-li formálnější pouzdrové šaty nad kolena a bez vyzývavého výstřihu, nemusíte se bát v nich také vyrazit.

 

Boty a další doplňky tema-tydne-pracovni-pohovor-ii-sh-nahled

Pozor dejte i na zvolené doplňky. Kabelka a boty by měly být sladěné s oblečením, ani jedno by nemělo být onošené, odřené či evidentně pamatující již hodně let používání. Boty volte vždy uzavřené, a to i v létě. Jdete-li do firmy, která si potrpí na dress code, napříkad do banky, nezapomeňte na punčocháče. Kombinací černo-bílé nezkazíte nic, ale nemusíte se bát ani pestřejších barev. Zde ale pozor na sladění a na to, abyste nepůsobila extravagantně či nevkusně. Neumíte-li kombinovat, pak zůstaňte raději u zmíněné černo-bílé varianty.

 

Make-up a šperky

Nejen na výběru oblečení, ale i na drobnostech, jako jsou šperky či hodinky, záleží. Opět zde platí, že jednoduchost může být základem úspěchu. Vyhněte se nápadným a okázalým šperkům, dobrý dojem neuděláte, ani když od hlavy k patě přijdete ověšená zlatem. To samé platí i o make-upu. Působit byste měla přirozeně, nikoli tak, jako byste si právě odskočila z nočního klubu. I zde platí, že přirozenost je základem, kerý může vést k dosažení vysněného zaměstnání.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse