darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
  • 10. ledna 2018

    Partner chce dítě. Ale svatbu ne!

    Většina mužů se do manželství příliš nehrne. Když ale mají přijít děti, vnímá to mnoho žen jako pro

  • 5. ledna 2018

    Je líbání nevěra?

    Na otázku, zda je líbání nevěra či nikoli, se názory různí. Jak se na to dívají naše čtenářky? Co p

Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Pozor na zahradní trampolíny. Víte, co dětem hrozí?

3. září 2015

Pozor na zahradní trampolíny. Víte, co dětem hrozí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: trampolína zahrada zranění děti úraz

preventan-mimiforum-banner

Máte doma trampolínu, nebo u ní uvažujete? Pak dejte dobrý pozor na to, jakou vyberete a kolik dětí a v jakém věku na ni pustíte. Úrazů z trampolín totiž přibývá a mohou být i velmi vážné…

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Skákání na trampolínách miluje většina dětí a spousta z nich touží po tom mít tuto velkou hračku také doma. Vzhledem k tomu, že se nejedná o žádný nedostupný luxus, se počty trampolín neustále zvyšují. S tím rostou i počty úrazů. Jak se jim účinně vyhnout? Respektujte evropskou normu pro trampolíny pro domácí použití, zpracované na základě následků mnoha nehod. Lékaři upozorňují, že s jejich větším používáním enormně roste i počet vážných úrazů. A mnohdy za to mohou sami rodiče.

 

Pozor na více dětí zaráz

 „Dvě třetiny úrazů se stanou, když je na trampolíně současně více než jedno dítě. Čím menší je váha osoby na trampolíně, tím větší je riziko úrazu. Proto jsou zvláště zranitelné děti pod 6 let", vysvětluje doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., vedoucí pracovník NKCPÚ. „V tu chvíli se lehké nebo malé dítě stává hračkou pro trampolínu a nedokáže kontrolovat pohyby a hlavně nedokáže odhadnout, kam a jakým způsobem jej trampolína vymrští“, dodává.

 

Jaké úrazy hrozí?

Úrazy postihují všechny části těla, včetně krku, končetin a hlavy. Nejvážnější bývají úrazy hlavy a krku. Na základě zkušeností ze Švédska, kde bylo v poměrně krátké době zaznamenáno na 7 000 vážných úrazů, vznikla i evropská norma pro používání trampolín. Základním pravidlem je tedy kupovat certifikované výrobky, které mají všechny pevné části kryté měkkým materiálem a jsou vybaveny ochrannou sítí s uzavíratelným průlezem. „Pokud není trampolína krytá sítí, pak jsou úrazy při pádech na pevný okraj, nebo vypadnutí vedle na tvrdý podklad opravdu velmi vážené“, varuje doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc. z Národního koordinačního centra prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak na trampolínu co nejbezpečněji

-          Trampolínu je nutné umístit do volného terénu, minimálně 2,5 metru od pevných překážek jako jsou stromy či plot.

-          Doporučuje se, aby stála na měkké půdě nebo povrchu, který tlumí nárazy.

-          Trampolína musí být dobře ukotvena, aby ji například neodfoukl vítr a nepřevrátila se.

-          Nejvíce úrazů se stane při srážkách dětí ve výskoku nebo při dopadu. Trampolínu by neměla používat batolata a děti do 6 let.

-          Přihlížející děti by měly stát v dostatečné vzdálenosti a nikdy nelézt pod trampolínu.

-          Lékaři apelují hlavně na pozornost dospělých. Děti v zápalu hry většinou na všechna pravidla rychle zapomenou.

 

Text: mob

Foto: Freeimages.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:38 29.08.2017 - Olina -

Trampolína

Zdravím, podle mě je to o tom, jak se tam děti chovají, k úrazům dochází hlavně v případech, kdy je na trampolíně moc dětí. Třeba náš Honzík má tuhle – hrackyzadobre­kacky.cz/hrac­ky-na-zahradu/trampo­liny/trampoli­na-180-cm-fit-center-s-vnitrni-ochrannou-siti-lnq8o – s postranní sítí, aby z ní nevypadl a nic se mu zatím nestalo. Věřím ale, že kdyby tam bylo víc dětí, už by to tak bezpečné nebylo.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa