vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Používáte tampony? Těchto chyb se možná dopouštíte!

25. srpna 2015

Používáte tampony? Těchto chyb se možná dopouštíte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Tampon menstruace bakterie zdraví syndrom

preventan-mimiforum-banner

Možná to ani nevíte, ale při používání tamponů se můžete dopustit mnoha zdánlivě banálních chyb, které  ale mohou přinést zdravotní problémy. 

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

Používání tamponů přece není žádná věda, říkáte si. Omyl! Možná při něm děláte chyby a ani to nevíte! Tady jsou ty nejčastější…

                                                   

Neumýváte si ruce

Většina žen si ruce myje, ovšem až po použití tamponu. Ruku na srdce – opravdu si ruce myjete i před aplikací? Měla byste, protože pokud ne, mohou se veškeré nečistoty dostat do poševního prostředí a vy si tak zadělat na nemalé zdravotní problémy…

 

Málo tampony měníte

Když použijete větší tampon, jste přesvědčena, že také déle vydrží a s jeho výměnou často nespěcháte. To je ale chyba. Ideální je měnit jej po čtyřech hodinách, v případě silnějšího krvácení pak častěji. Naopak déle než osm hodin by jeden tampon zůstat zavedený neměl, zvyšuje se riziko infekce, ale také nebezpečného syndromu toxického šoku. Jde o velmi vážné bakteriální onemocnění, které může ohrozit život či být smrtelné. Mezi příznaky patří náhlá horečka, bolesti hlavy, svalů, zvracení, průjem, vyrážka, malinový jazyk ad. Vyskytuje se ale velmi zřídka.

 

Používáte tampony déle, než je potřeba

Když už menstruace končí, většinou postačí obyčejná slipová vložka. Jenže řada žen si ještě zavádí tampon – co kdyby náhodou… Je to chyba, navíc suchý tampon se špatně vyjímá a můžete si podráždit pochvu.

 

Nestřídáte velikosti

Není také vhodné používat celou dobu menstruace jen jednu velikost tamponů. Její síla se mění, a tak byste měla měnit i tampony. Větší tampony jsou vhodné hlavně na začátku menstruace, když už krvácení slábne, vyměňte je za menší. Snížíte tak i riziko vzniku nebezpečného syndromu toxického šoku.

 

Neměníte tampon po toaletě

Pokud máte zavedený tampon a jdete „na velkou“, vyměňte ho! Většina žen to nedělá, a to je chyba. Nejen, že se tampon většinou posune do nevhodné polohy, ale je větší riziko, že se kousky stolice dostanou do pochvy. Zdravotní potíže, včetně zánětu močových cest, jsou díky tomu na světě.

 

Neměníte tampon po koupeli zdravi-a-krasa-chyby-pri-pouzivani-tamponu-ii-sh-nahled

To samé platí i o koupeli. Pokud jdete s tamponem do vody, měla byste jej po vyjití z vody co nejdříve vyměnit. Tampon nejen, že nasákne, ale ohrozit vás překvapivě může i jeho šňůrka, do které se dostane sůl či chlor a dráždí pochvu.

 

Zapomenete na ně

Není to sice časté, ale stává se to. Pokud dojde k situaci, že tampon zapomenete vyjmout, udělejte to co nejdříve. Pokud nemůžete najít šňůrku, zkuste jej vytlačit. Pokud se nepodaří, je nezbytné vyhledat lékaře, který vám s tím pomůže. V žádném případě tampon nenechávejte uvnitř déle, než je nutné.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse