vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Potravinová alergie: Trápí děti i dospělé!

9. listopadu 2015

Potravinová alergie: Trápí děti i dospělé!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: celiakie mléko Potravinová alergie kojení děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Trápí více lidí, než by se mohlo zdát. A nejčastěji se projevuje u malých dětí do tří let. Potravinová alergie je stále častější. Mléko, vejce, ryby, pšenice, ořechy – na to všechno může tělo bouřlivě reagovat.

Preventan Quattro

  • Doplněk stravy.
  • Cucavé tabletky.
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek ProteQuine® + 30 mg Laktoferin.
prevetan-quattro

Doplněk stravy

Více ZDE

Kopřivka, vyrážka, otoky, zažívací, ale i dýchací potíže. To jsou jen některé z příznaků, kterými se projevuje potravinová alergie. A rozhodně nejde o nic neobvyklého – mezi dospělými trápí až 4 % lidí. Stejně jako u jiných alergií i v případě té potravinové platí, že se může objevit kdykoliv. Velmi často se však projevuje u nejmenších dětí.

MIMIFORUM zjistilo:

Potravinovou alergií trpí čtyři děti ze sta!

● 40 % dětí se dnes narodí s předpoklady k alergickému onemocnění.

● Potravinová alergie není ničím neobvyklým. Na světě trápí až 4 % populace a její výskyt neustále roste.

● Ještě více než dospělé trápí potravinová alergie malé děti, u kterých se vyskytuje až v 8 %. Zhruba u poloviny přetrvá až do dospělosti.

● U kojenců a malých dětí do 3 let je nejčastější alergie na bílkovinu kravského mléka. Hned za ní následuje alergie na vejce (hlavně na bílek) a obilné bílkoviny (lepek). Po prvním roce se objevuje často alergie na ořechy a ryby.

Kojíte? Přesto hrozí alergie na kravské mléko!

„Dceru jsem plně kojila, a tak by mě nikdy nenapadlo, že se u ní může objevit alergie. Začaly ji však trápit hrozné koliky a bolesti bříška, pořád plakala a nemohli jsme přijít na to proč. Nakonec se ukázalo, že je alergická na bílkovinu kravského mléka. Malé množství z mé stravy se prý dostane i do mateřského mlíčka! Změnila jsem stravu a vše se upravilo, ale nevím, co bude dál a zda z toho dcera vyroste,“ říká Soňa (29).

MIMIFORUM zjistilo: tema-tydne-potravinova-alergie-1-ing

Alergii nejčastěji způsobují:

● Kravské mléko (mléko a mléčné výrobky).

● Vejce.

● Ryby, nejvíce treska.

● Jablko, z ovoce pak dále broskev.

● Ořechy (nejvíce lískové a burské).

● Sójové boby.

● Celer, petržel.

● Pšenice. Nejzávažnější je reakce na lepek – celiakie, k níž má sklony každý 250. člověk.

● Přísady v potravinách – aditiva.

Osm dětí ze sta je alergických na potraviny

Právě nejmenší děti do tří let jsou rizikovou skupinou, u které se alergie na potraviny projeví nejčastěji. Až osm dětí ze sta postihne reakce na kravské mléko, vaječný bílek, ovoce, ořechy, lepek a další potraviny. Zhruba u poloviny dětí ale s věkem vymizí, u druhé půlky však přetrvá celý život. Alergie se navíc mohou hromadit a křížit, a tak je třeba dávat velký pozor, jak se stravujete.

Kopřivka, otoky, rýma i zažívací potíže

Mezi nejčastější příznaky, podle kterých poznáte, že vaše tělo nepříznivě reaguje na určitou potravinu, patří kopřivka. Objevit se může po konzumaci daného jídla, v horších případech při pouhém kontaktu s potravinou – například při krájení celeru či jablka. Často se přidávají i otoky – hlavně patra, rtů či očních víček.

Reakcí je ale mnohem více – mohou nastat dýchací potíže (rýma, astmatické problémy), anebo zažívací (průjem, zvracení, bolesti břicha). I svědění v okolí konečníku může být příznakem alergie – většinou na koření. Ne vždy je ale jednoduché alergii odhalit. Může ji signalizovat i neustálá bolest hlavy nebo chronická únava. Pokud máte jakékoli podezření na potravinovou alergii, v každém případě vyhledejte lékaře. Nevyplatí se ji podcenit.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse