banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Potratila jsem. Jak se s tím vyrovnat?

30. srpna 2016

Potratila jsem. Jak se s tím vyrovnat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: potrat deprese těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Potrat patří v životě ženy k těm nejbolestivějším věcem. Zvlášť, pokud silně toužila po miminku. I když velmi bolí, nejde o nic neobvyklého. Potratem totiž končí každé 4. těhotenství. 

FolGravid

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Diskutujte: Jaký je váš tip jak se vyrovnat s potratem?


„S partnerem jsme strašně toužili po miminku a dlouho se nám nedařilo. Když jsem pak jednou na testu uviděla dvě čárky, byla jsem v sedmém nebi. Konečně jsem těhotná! Vše probíhalo dobře a já byla neskutečně šťastná. Bříško se mi zvětšovalo a já pomalu nakupovala výbavičku. Jenže pak přišel osmnáctý týden a já najednou začala hrozně krvácet. Jeli jsme do porodnice. Moje nejhorší obavy se naplnily. Potratila jsem. Moje miminko nežilo. Bylo to to nejhorší, co jsem kdy zažila. Rozjely se kontrakce a já porodila mrtvé dítě. Dodnes nikdo neví, proč se to stalo, protože ani pitva žádnou poruchu nenašla. Zhroutil se mi svět. Je to už skoro rok a já pořád nemyslím na nic jiného, než na svého malinkého chlapečka, kterého jsem zahlédla jen na malou chvíli, ale milovat ho budu celý život. Vůbec nevím, jak se z toho dostat,“ vypráví svůj smutná příběh Tereza (29).

Každé 4. těhotenství končí potratem! deti-a-rodina-potratila-jsem-i-sh

Podle statistik u nás potratem skončí každé čtvrté těhotenství, třetina z nich je pak samovolných. Ročně tak u nás dojde k více než 41 000 potratů. Nejvíce se objevují ve věkové skupině 30 až 34 let. K většině potratů dojde v prvních týdnech těhotenství a o některých ani ženy samy neví – projeví se třeba jen jako silnější opožděná menstruace. Bohužel však dochází i k nemalému množství potratů ve vyšším stádiu těhotenství.

MIMIFORUM zjistilo:

O potratu se u nás mluví, pokud dojde k přerušení těhotenství, do 24. týdne. Poté se mluví o porodu, a pokud se dítě narodí mrtvé, vystavuje se úmrtní list.

Tipy MIMIFORA:

Jak se vyrovnat s potratem

  • Vybrečte se. Nestyďte se dát najevo své emoce. Právě naopak. Odborníci jsou přesvědčeni, že pomáhá pořádně se vybrečet. Zjistili totiž, že slzy, které pramení z emocí, obsahují toxické látky. Z toho podle nich vyplývá, že právě pláčem se tělo zbavuje špatných látek z organismu a uvolňuje emocionální stres a napětí.

  • Mluvte o tom. Stejně tak, jako jste mluvila o svém těhotenství, zkuste otevřeně mluvit i o tom, že jste o miminko přišla. Uleví se vám a vyhnete se tomu, že si o tom budou šeptat lidé za vašimi zády.

  • Zkuste se rozptýlit. Je to velmi těžké, ale funguje to. Neseďte po večerech doma, ale jděte se odreagovat. S kamarádkami, anebo ve dvou s partnerem. Zajděte na diskotéku, do kina na komedii, kamkoli, kde vám bude dobře.

  • Najděte si bezdětnou kamarádku. Pokud jste přišla o miminko, neudělá vám dvakrát dobře stýkat se hned s kamarádkou, která má malé dítě, nebo je těhotná. Než se dostanete z nejhoršího, najděte si bezdětnou vrstevnici, která nebude mluvit o těhotenství a podobných věcech, ale pomůže vám znovu se vrátit do života.

  • Život jde dál. Lehce se to říká, ale hůř dělá. Jisté ale je, že život jde dál, a i když vás to teď velmi bolí, čas všechny rány zacelí. Jakmile to půjde, začněte s partnerem pracovat na dalším miminku a věřte tomu, že se vám to podaří. Brzy se pak zařadíte do řad spokojených maminek.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa