vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Potím se na hlavě. Vypadá, jak po sprše! Co to je?

3. července 2014

Potím se na hlavě. Vypadá, jak po sprše! Co to je?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: hlava Pocení štítná žláza nemoc stres

preventan-mimiforum-banner

Nadměrné pocení je vždycky nepříjemné, jenomže pokud na něj trpí pokožka hlavy, je to ještě horší – nijak jej nezamaskujete. Co může být příčinou? 

Nadměrné pocení je vždy velký problém a může způsobit řadu nepříjemností. Pokud se však potíte hlavně na pokožce hlavy, nijak to nezamaskujete. Co může být přičinou?


Štítná žláza

Nadměrné pocení, a to nejen těla, ale i pokožky hlavy, může být jedním z příznaků zvýšené funkce štítné žlázy. Pokud se u vás objevují i další příznaky, požádejte lékaře o vyšetření. To se provádí z krve, kdy se zjišťuje hladina hormonu TSH a volných hormonů štítné žlázy. V případě, že se zvýšená funkce štítné žlázy prokáže, je nezbytná návštěva endokrinologa, který stanoví léčbu.

 

Další příznaky: Únava, nespavost, nervozita, bušení srdce, nesnášenlivost tepla, svalová slabost. Může dojít k úbytku na váze, ale i k pocitům tzv. vlčího hladu, což pak paradoxně může vést k přibírání.

 

Diabetes

Neúměrné pocení je typické i pro neléčený diabetes. Máte-li další příznaky, které by mohly ukazovat na cukrovku, informujte o tom lékaře.

 

Další příznaky: Nadměrná žízeň nebo suchost v ústech, zvýšená únava, nedostatek energie, neustálý hlad, časté nutkání na močení, náhlé výraznější hubnutí, pomalé hojení ran a modřiny. Může se objevit i svědění kůže, zhoršení zraku a brnění nohou.

 

Psychické potíže, stres

Pocení řídí nervový systém, a tak pokud se u vás objeví pocity úzkosti, strachu, deprese, nebo velký stres, může na to tělo zareagovat i nadměrným pocením.

 

Menopauza

Pokud se potíte hlavně v noci, může jít také o jeden z doprovodných příznaků menopauzy. Během ní dochází k velkým hormonálním změnám a každá žena na to reaguje jinak. Zatímco některé »přejdou« bez problémů, jiné velmi trápí řada nepříjemných příznaků. Pocení, a to i na hlavě, může být jedním z nich.

 

Další příznaky: Návaly horka, bušení srdce, únava, nespavost, podrážděnost, náladovost, suchost pochvy, bolesti hlavy.

 

Hormonální změny zdravi-a-krasa-potim-se-na-hlave-ii-sh-nahled

Pokud se u ženy z jakéhokoli důvodu objeví hormonální nerovnováha, může ji provázet také nadměrné pocení, a to na různých částech těla. Nemusí jít jen o těhotenství či menopauzu, ale za hormonální nerovnováhu může i dlouhodobý stres, nemoc, užívání antikoncepce apod.

 

Další příznaky: Únava, změna délky cyklu, deprese, návaly horka, emoční nestabilita, bušení srdce, suchá kůže a sliznice.


Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse