7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

30. ledna 2014
Poruchy štítné žlázy: Jak je poznám?
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: hyperfunkce hypofunkce štítná žláza nemoc hormony
Poruchy štítné žlázy trápí hlavně ženy a jejich příznaky nejsou zrovna příjemné. Pomocí správné léčby se však většinou dají dostat pod kontrolu – jen je třeba je odhalit co nejdříve.
Je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, protože umožňuje správný vývoj a činnost organismu. Jde totiž o žlázu s vnitřní sekrecí, která vylučuje hormony thyroxinu a trijodthyroxin do krve. Pokud štítná žláza nefunguje správně, projeví se to typickými příznaky a je třeba zahájit léčbu.
Kde najdete štítnou žlázu
Štítnou žlázu najdete ve spodní a přední části krku, před hrtanem a tvoří ji dva laloky. Proto se také někdy říká, že vzhledem připomíná motýlka. Řídí ji hormon z hypofýzy a o její nemoci se mluví v případě, že začne fungovat méně, anebo naopak více, než by měla. Za tím často stojí imunitní a hormonální poruchy, některé chirurgické zákroky, ale problémy může způsobit také nedostatek jódu nebo dědičné dispozice.
Nemoci trápí více ženy
Nemoci štítné žlázy jsou častější u žen. Nejčastější je její hypofunkce (snížená činnost) a hyperfunkce (zvýšená činnost), které mají protikladné příznaky. Vyskytnout se ale také mohou akutní a chronické záněty štítné žlázy.
Hypofunkce štítné žlázy
Snížená funkce štítné žlázy znamená, že se v těle různé děje zpomalí. Díky tomu dochází k přibírání na váze, objevuje se únava, deprese, problémy s pamětí, zácpa. Časté bývají otoky kolem očí, padání vlasů i anémie, bolesti svalů a u žen se může objevit silnější krvácení. Člověk působí celkově zpomaleným dojmem. Typická je i suchá kůže a suché a lámavé vlasy. V tomto případě lékaři ordinují hormon thyroxin v tabletách, který tělu chybí, a to již většinou po celý život.
Hyperfunkce štítné žlázy
Jde vlastně o pravý opak – zvýšenou funkci štítné žlázy. Znamená to tedy, že hormonu thyroxinu je v těle víc, než by mělo, a to se projeví hubnutím, neklidem a nervozitou, nepravidelnou menstruací, bušením srdce. Typické jsou vypouklé či vykulené oči, teplá a zpocená kůže, dušnost či nespavost. Nemocný trpí neustálou žízní, mívá průjmy, může trpět na vysoký krevní tlak. V tomto případě je léčba jiná a spočívá v podávání léků, které tvorbu hormonů blokují. V tomto případě se mluví o autoimunitním původu nemoci a příznaky se většinou při pravidelném užívání léků zklidní a upraví.
Zajímavost MIMIFORA:
Je-li štítná žláza zvětšená, lékaři ji označují jako tzv. strumu. Podle její velikosti odborník v tomto případě zahájí léčbu pomocí jódvých či hormonálních tablet, případě přistoupí k chirurgickému zákroku, při kterém se odstraní část štítné žlázy, případně i celá žláza.
Text: mob
Foto: Shuttestock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!