vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Poruchy pigmentace: Jak na ně vyzrát?

7. května 2013

Poruchy pigmentace: Jak na ně vyzrát?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: melasma poruchy ¨Pigmentace pokožka kůže

preventan-mimiforum-banner

Sluneční záření má na vznik pigmentových skvrn neblahý vliv. Během léta se tak může objevit třeba melasma či stařecké skvrny, které postihují hlavně obličej. 

DermaX

·    Obsahuje biotin, zinek – přispívají k udržení normálního stavu vlasů.
·    Obsahuje niacin, biotin, riboflavin – přispívají k udržení normálního stavu pokožky.
·    Obsahuje zinek – přispívá k normálnímu stavu nehtů
·    Obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin – přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.

dermax-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

 

 

Za barvou naší kůže stojí tzv. melanocyty, buňky, které leží ve spodní vrstvě pokožky. Umějí však jednu věc – mění naše přirozené zbarvení kůže. Například tehdy, byla-li pokožka vystavena ultrafialovému záření, anebo v souvislosti s onemocněními kůže i vnitřních orgánů. Působením slunečních paprsků se totiž zvyšuje aktivita melanocytů, které ve zvýšené míře produkují kožní barvivo – melanin. Proto se právě po létě, kdy trávíme spoustu času venku, u moře, na dovolených, a ještě k tomu kůži dobře nechráníme, hojně objevují nejrůznější pigmentové skvrny.


Příliš pigmentu – UV záření a hormony

Poruchy zbarvení kůže se dělí do dvou skupin, a těmi jsou hyperpigmentace (nadměrná pigmentace) a depigmentace (nedostatečná pigmentace). Do první skupiny spadá nepříjemná nemoc, melasma, které postihuje hlavně ženy. I když přesná příčina jejího vzniku není dodnes známa, mluví se právě o zmíněném UV záření, ale i o hormonálním vlivu (těhotenství, užívání antikoncepce apod.).


Melasma a jeho projevy

Hnědá skvrna či více skvrn na obličeji či krku. Nejčastěji na čele, bradě, tvářích, nose či na horním rtu. Často jsou rozloženy pravidelně ve středu obličeje, či naopak na okraji. Právě tak vypadá melasma. I když nejde o vážnou nemoc, ale o kosmetický problém, přináší ženám často nepříjemné trable a zbytečně jim snižuje sebevědomí. Potíže se však dají výrazně zmenšit, jen je zapotřebí vyhledat kožního lékaře a poradit se s ním.


zdravi-a-krasa-poruchy-pigmentace-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:
Jak na melasma?

-    Zabránit přístupu UV záření na postižená místa. Denně a po celý rok používat krémy na obličej s ochranným faktorem od 30 výše.
-    Neopalovat se, nenavštěvovat solária.
-    Přestat užívat hormonální antikoncepci (po poradě s lékařem).
-    Vyzkoušet laser, anebo chemický peeling.
-    Po poradě s odborným lékařem aplikovat bělící prostředky. Ty však mohou kůži dráždit, způsobovat její svědění a zarudnutí.
-    Zesvětlení skvrn probíhá postupně, je třeba počítat s dlouhodobější léčbou.


»Stařecké« skvrny

I když pro mladší ženy zní toto pojmenování poněkud »děsivě«, neznamená to, že se jich stařecké skvrny netýkají. Nejnápadnější sice bývají ve vyšším věku, ale utvářejí se často už od třicítky. Vše záleží na genetice, a také na tom, jakému množství UV záření byla kůže během života vystavena. Skvrny bývají nepravidelné, nejčastěji v obličeji, na rukou a krku, ale mohou se objevit i jinde na těle. Jsou světle až sytě hnědé. Odstraňují se podobně jako melasma, a opět je lepší s nimi vyrazit ke kožnímu lékaři. Jen ten pozná, o jakou pigmentovou skvrnu se jedná či zda nejde o jiný problém.


MIMIFORUM zjistilo:
3 domácí metody na pigmentové skvrny

Citrónová šťáva – Je třeba nanášet ji v neředěné podobně na skvrny alespoň 2× denně. Kyselina citronová napomáhá odlupování kůže a postupnému světlení pigmentových skvrn. Výsledky by se měly objevit do tří měsíců.
- Směs medu a jogurtu – Smíchejte lžičku medu a jogurtu a denně na půl hodiny naneste na skvrny. Poté smyjte.
- Podmáslí – Také o kyselině mléčné se ví, že při pravidelném používání pomáhá zesvětlovat pigmentové skvrny. Proto můžete zkusit i další metodu – a skvrny si mazat podmáslím.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse