vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Porodní plán: Co v něm nesmí chybět?

12. listopadu 2015

Porodní plán: Co v něm nesmí chybět?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: epidurál porodní asistentka Porodní plán porodnice těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Většina nastávajících maminek má z porodu strach. A tak se snaží načerpat veškeré informace předem a sepisuje porodní plány. Co by v nich mělo být, jak fungují v praxi? A vyplatí se je vůbec psát?

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

 

Máte přesnou představu, jak by měl váš porod vypadat? Kdo by u něj měl být, jak byste chtěla rodit, zda si přejete nástřih hráze či klystýr, jaké pomůcky chcete použít? Pak si můžete sestavit porodní plán. Je však třeba na něm začít pracovat zavčas, během těhotenství. Pokud se jej rozhodnete sepsat na chodbě v porodnici, bude už pozdě. Personál vašim požadavkům na poslední chvíli bude moct vyhovět jen stěží.

Porodní plán a realita

Vypadá to jednoduše. Napíšete si, co si přejete a co ne, lékaři a porodní asistentky to budou respektovat a vše proběhne hladce a bez problémů. Jenže realita může být (a bývá) jiná. Termín porodu si předem nevyberete (pokud se nejedná o plánovaný císařský řez) a možná budete nakonec ráda, pokud ve vámi zvolené porodnici bude vůbec volno. Případně může být porod tak rychlý, že si váš plán nikdo nestihne ani prostudovat.

Nechtěla jsem holení, klystýr ani epidurál

„Porodní plán jsem poctivě sepisovala poslední dva měsíce těhotenství. Vše jsem měla naplánované do detailu. Chtěla jsem partnera u porodu, odmítla jsem holení, klystýr i nástřih, nepřála jsem si epidurál. Chtěla jsem rodit ve vaně, a kdyby to nešlo, tak alespoň vkleče. V žádném případě na porodním lehátku. A hlavně jsem chtěla mít samostatný nadstandard,“ vypráví svou zkušenost s porodním plánem Jitka (27).

Porodní plán? Už bych jej nepsala!

„A víte, jak to dopadlo? Bolesti byly tak hrozné, že jsem o epidurál prosila hned. Poslušně jsem si nechala dát klystýr a rodila vleže. Partner nestihl přijet, a tak u porodu nebyl. A nadstandard? Nebyl volný, a tak jsem byla na pokoji se třemi dalšími maminkami. Příště bych už žádný porodní plán nepsala. Podle mě je to zbytečné, protože všechno stejně proběhne jinak, než jste původně chtěla. Hlavní ale je, když je maminka i dítě v pořádku,“ dokončuje Jitka.

MIMIFORUM zjistilo:

Co může být v porodním plánu

Pokud se pro porodní plán rozhodnete, přinášíme malý seznam, co do něj můžete uvést. Odevzdat byste jej měla alespoň dva týdny před termínem do své porodnice a kopii mít s sebou u porodu. Jde ale o seznam orientační. Je třeba mít na paměti, že porodnice nemusí ani při nejlepší vůli ve všem vyhovět.

● Koho si přejete u porodu (partnera, dulu, kamarádku, maminku…).

● Přejete-li si, aby partner přestřihl pupeční šňůru.

● Budete-li akceptovat klystrýr nebo YAL gel, případně ani jedno.

● Přejete-li si oholit okolí hráze.

● Akceptujete-li nástřih hráze.

● Jaké tišící prostředky si přejete (epidurál, jiné prostředky na tišení bolesti, nebo vůbec nic).

● V jaké poloze a kde chcete rodit (ve vodě, na stoličce, klasicky).

● Jaké pomůcky chcete využít ve druhé době porodní (míč, relaxační hudba, sprcha…).

● Požadujete-li celkovou narkózu nebo epidurál v případě akutního císařského řezu.

● Přejete-li si případnou přítomnost studentů medicíny.

● Jak rychle chcete dítě přiložit k prsu (do 30 minut), zda si dítě hned po porodu přejete změřit.

● Přejete-li si samovolný porod placenty, pokud nenastanou komplikace.

● Požadujete-li přítomnost jednoho z rodičů u vyšetření dítěte.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse