vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Popraskané, rozšířené žilky. Co s tím?

27. listopadu 2014

Popraskané, rozšířené žilky. Co s tím?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: kuperóza metličky žilky křečové žíly pleť

preventan-mimiforum-banner

Popraskané žilky dovedou život řádně znepříjemnit. Zvlášť, když jsou na obličeji. Avšak i na nohách, kde jsou často předzvěstí křečových žil, nevypadají vábně a nadělají neplechu. 

Nejčastěji se začínají objevovat u žen po 30. roce se suchou a namáhanou pletí. Mohou být hodně viditelné na obličeji, anebo ukryté na nohou i jiných částech těla. Často za nimi stojí genetika, a tak pokud na ně trpí vaše maminka, s největší pravděpodobností se jim nevyhnete. Velkou roli hraje také nezdravý životní styl, kouření, nadváha, ale i užívání hormonální antikoncepce.

 

Metličkové žilky – co s nimi?

Tzv. metličkové žilky, které se s oblibou tvoří na nohou, postihují alespoň v menší míře až 30 % lidí, z toho většinu žen. Nejčastěji se objeví v období hormonálních změn – po porodu či v menopauze. Tělo tak může reagovat i na užívání antikoncepce. Proto se mohou objevit i u dívek, které s jejím užíváním právě začaly. Jsou předzvěstí křečových žil a zbavuje se jich obtížně. Většinou je třeba radikální zákrok, jako je laser či skleroterapie. Bohužel i v případě, že se podaří všech metliček zbavit, efekt nebývá trvalý. Metličky se totiž rády vracejí.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co škodí rozšířeným a popraskaným žilkám?

-          Alkohol.

-          Sauna.

-          Prudké změny teplot.

 

Kuperóza – červené žilky v obličeji

V případě, že se u vás objeví červené žilky v obličeji – na tvářích, nosu, na čele, anebo v dekoltu, může jít o tzv. kuperózu. Jde vlastně o vadu kůže, která trápí víc žen, než by se mohlo zdát – v rámci Evropy se mluví až o 16 %. Zároveň je jedním z prvních projevů nepříjemné kožní nemoci – rosacei. Špatnou zprávou je, že kuperóza se nedá trvale léčit, protože žilky se i po zásahu znovu objeví. I přesto dočasně pomůže laser či elektrická jehla.

 

Žilky bývají dědičné zdravi-a-krasa-popraskane-zilkyzdravi-a-krasa-popraskane-zilky-i-sh-nahled

Kuperóza patří mezi dědičné problémy, a tak pokud ji měla maminka či babička, hrozí i vám. Protože se s ní těžko bojuje, je třeba věnovat velkou pozornost prevenci a správné péči o pleť. Je třeba ji zbytečně nedráždit, čistič jen šetrnými přípravky bez etanolu, obličej celoročně chránit krémy s UV filtry, používat kosmetiku, která zpevňuje cévní stěny. Důležité je vyhnout se alkoholu, který situaci zhoršuje.

 

Tip MIMIFORA:

Podle babských rad na rozšířené žilky skvěle funguje kašovitý obklad z lístků lesních jahod. Máte-li možnost, vyplatí se jej vyzkoušet. Dobrá je také lékořice, anebo kaštany.

 

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse