vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Ponižování v těhotenství: Partner na mě útočí!

20. ledna 2014

Ponižování v těhotenství: Partner na mě útočí!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: ponižování násilí týrání těhotenství partner

preventan-mimiforum-banner

Stres v těhotenství může být pro miminko nebezpečný. A když vás partner ponižuje a deptá, nevyhnete se mu. Odborníci ale varují – vyhýbejte se mu, pohoda je totiž v těhotenství velmi důležitá.

„S partnerem jsme měli krásný vztah. Tedy až do chvíle, než jsem otěhotněla. Od té doby se změnil. Začal být zlý, agresivní, křičel na mě. Neustále mi něco vyčítal, útočil na mou postavu, nadával mi, že přibírám, že takto se mu nelíbím. Když mi doktor kvůli problémům zakázal sex, řval, že si najde jinou, protože on to nevydrží. Každý den si našel něco, kvůli čemu mě urážel a napadal. Byla jsem psychicky na dně, klepala se a neustále brečela. Když mě partner těsně před porodem fyzicky napadl a odešel, ulevilo se mi. Už se totiž nevrátil. Nikdy o mě a o dítě zájem neměl,“ vypráví svůj příběh Katka (27).

 

Partner na druhé koleji

Ponižování partnerky v těhotenství a po porodu bohužel není nic výjimečného. Muž, který byl do té doby středem její pozornosti, se najednou ocitá na druhé koleji. Na první je totiž miminko – ať už v bříšku, nebo narozené. Může se stát, že to nese velmi špatně, žárlí, a svůj vztek otočí proti těhotné partnerce či čerstvé mamince.

 

Předčasný porod díky stresu

„S partnerem jsme oba miminko chtěli, ale jakmile jsem otěhotněla, začal se chovat jinak. Byli jsme zvyklí chodit hodně ven, mezi lidi, do barů a na diskotéky a já najednou nemohla pít. Byl zvyklý milovat se každý den a mě bylo tak zle, že jsem na to neměla ani pomyšlení. A pak to začalo. Byl zlý, zuřil a ponižoval mě. Chtěl mě rozhodit, deptat a bohužel se mu to dařilo. Záhy jsem získala pocit, že jsem nanic, cítila jsem se jako páté kolo u vozu. Díky stresu jsem porodila o měsíc dřív. Miminko je sice v pořádku, ale pořád pláče a třese se. S partnerem jsem se nakonec rozešla, protože jeho ponižování bylo čím dál horší. Jsem ráda, že jsem sama a mám klid,“ mluví o svých zážitcích Blanka (30).

 

Pozor na stres v těhotenství sex-a-vztahy-ponizovani-v-tehotenstvi-ii-sh-nahled

Odborníci před stresem v těhotenství varují. Může ublížit jak ženě, tak miminku. Proto radí jej omezit na minimum a zvážit, zda má vztah s takovým partnerem, který jej vyvolává, cenu. Klid a pohoda v těhotenství jsou totiž nadmíru důležité.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 věcí, které může způsobit stres v těhotenství

 

-          Předčasný porod. Zvlášť velký stres může podle mnohých zjištění vést i k předčasnému porodu.

-          Schizofrenii. Podle nizozemských vědců se následky stresů, které nastávající maminka prodělala, neodrazí na dětech hned, ale až později. Zjistili, že je u nich vyšší pravděpodobnost poruch chování, vzniku depresí či dokonce schizofrenie, která vzniká až 2× častěji.

-          Astma. Američtí vědci prokázali, že v krvi nastávajících maminek, které se příliš stresují, je zvýšená hladina imunoglobulinu, a právě to může stát za problémy s alergiemi a astmatem.

-          Obezitu. Vědci upozornili i na to, že nastávající maminky prožívající stres mají často děti, které jsou později obézní a trpí diabetem 2. typu.

-          Nedostatek železa. Američtí a izraelští tvrdí, že stresované matky organismu svých ještě nenarozených dětí ubírají železo. To je ale velmi důležité pro vývoj orgánů, a hlavně mozku. Může se stát, že se to projeví na opožděném mentálním a fyzickém vývoji dítěte.

 

Text: lju

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse