vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pondělí velikonoční: Zvyky a tradice

21. dubna 2014

Pondělí velikonoční: Zvyky a tradice

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pondělí velikonoční pomlázka Velikonoce tradice

preventan-mimiforum-banner

Pomlázka, mrskut, koleda. Chození po domech a »šlehání« děvčat. Vajíčka, kraslice, sladkosti i alkohol – to vše k Velikonočnímu pondělí neodmyslitelně patří.

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Většina lidí má Pondělí velikonoční spojeno se dnem volna a s pomlázkou. Někde se tradice udržují více, jinde méně, některé rodiny využívají velikonoční dny volna jen k dovolené díky prodlouženému víkendu. Co ale Pondělí velikonoční skutečně je a jaké zvyky ho provázejí?

 

Den plný zvyků a tradic

Nejvýznamějším dnem velikonočních svátků je bezpochyby neděle, známá jako Neděle zmrtvýchvstání či Boží hod velikonoční. Ježíš byl vzkříšen, vstal z mrtvých. Pondělí velikonoční přichází hned po něm a jde o den uvolnění, veselí, odpočinku, který u nás provází mnoho zvyků a tradic. A právě z pohledu lidových zvyků jde o nejvýznamější den jarních svátků.

 

Mrskut – omlazení děvčat

Velikonoční pondělí u nás tradičně provází pomlázka či mrskut nebo koleda, který má napříč republikou nejen různé názvy, ale i odlišnou podobu. Tou nejznámější je »mrskut« děvčat (známý též jako vyšlehání žilou, pomlázkou, korbáčem, tatarem či karabinou). Důvodem je omlazení, předání děvčatům svěžesti, ohebnosti a zdraví mladého proutku. Svobodné dívky pak za vyšlehání zavěšují mládencům na pomlázky barevné stuhy. »Mrskači« dostávají také vejce, sladkosti, anebo alkohol. Mrskut je kupodivu vyhledáván i děvčaty. Říká se totiž, že dívka, kterou nikdo »nevyšlehá«, do roka uschne.

 

Zajímavost MIMIFORA: deti-a-rodina-pondeli-velikonocni-ii-sxc-nahled

Některé výklady uvádějí, že v případě mrskutu jde o symbol oplodňovacího aktu – pomlázka symbolizuje mužský úd a vejce jsou znakem plodnosti. Pomlázka je velmi starým zvykem, zmínky o něm najdeme už ve 14. století a ne vždy patřila jen mužům. V některých oblastech se role vyměnily hned následující den, v tzv. odplatné úterý, kdy dívky naopak šlehaly chlapce.

 

Polévání vodou

V některých regionech se uchovala ještě další tradice – polévání vodou, někde označované jako »oblévačka«. U nás se nejvíce objevuje na Moravě, v Lašsku, Slezku a na Valašsku a má různé podoby. Navzájem se polévají chlapci i dívky, někde však dívky k odplatě přistupují opět až v úterý. V některých oblastech se polévá místo vody voňavkou, která je z dotyčného ještě hodně dlouho cítit.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Červené pondělí

Velikonoční pondělí se často označuje také jako Červené. Názory na to, proč tomu tak je, se různí. Červená je nejen oblíbenou barvou, jíž se vejce barvila, ale je také spojována s Kristovou krví, která byla během velikonočních dnů prolita.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse