vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pomočování v první třídě. Je to normální?

1. října 2013

Pomočování v první třídě. Je to normální?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pomočování nemoc škola stres dítě

preventan-mimiforum-banner

Stres je velmi častým spouštěčem řady potíží, a to i nočního pomočování u dětí. Stačí výrazný podnět, jako je např. nástup do první třídy a problémy mohou být tu.

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

I když máte dítě, které s pomočováním nikdy nemělo problémy, brzo a vzorně chodilo na nočník a nikdy nemělo nehody, neznamená to, že se mu tyto potíže navždy vyhnou. Problémy v rodině, nemoc, anebo stres, jaký představuje například nástup do školy, může noční pomočování náhle vyvolat.

 

Nastoupil do školy, pomočuje se

„Syn nastoupil do první třídy a záhy na to se v noci začal pomočovat. Nikdy předtím problémy neměl. Do školy chodí nerad, navíc mám podezření, že se k němu spolužáci nechovají zrovna nejlíp. Říct ale nic nechce. Dva až třikrát týdně převlékám kompletně postel. Když se o tom někde zmíním, dívají se na mě všichni divně – prý to není normální. Jsem bezradná, ráda bych mu pomohla, ale nevím jak,“ říká Milada (37).

                                                                                                    

Hlavní viník – stres

Podle odborníků je nejčastějším spouštěčem nočního pomočování u dětí, které s ním dosud problémy neměly, právě stres. Častěji se pomočují chlapci, než dívky a problém se týká až 10 % sedmiletých a 4 % dvanáctiletých, což není malé číslo. Odborníci doporučují situaci řešit a nepodceňovat. Noční pomočování je totiž pro dítě velkým stresovým faktorem, který na něj působí depresivně. Dokonce se uvádí, že pomočení před kamarády není pro dítě o moc méně stresující než např. rozvod rodičů.

 

Nestresujte, buďte v klidu deti-a-rodina-pomocovani-v-prvni-tride-ii-sxc-nahled

Pokud se potíže s pomočováním objeví v pro dítě zlomových okamžicích, je pravděpodobné, že se časem vše vrátí do normálu. Je ale třeba s dítětem hodně mluvit, zjistit spouštěč, nekřičet na něj a zůstat v klidu. Nevystavit ho ještě většímu stresu, než ve kterém je. Pokud problém přetrvává, poraďte se s lékařem, který může zjistit, zda nejde o doprovodný příznak nějakého onemocnění.


Tipy MIMIFORA:

4 tipy, jak reagovat, když se dítě pomočuje

Najděte příčinu. S dítětem si promluvte a zjistěte, co ho trápí. Pokud se vám podaří najít důvod, jste na dobré cestě. Za vším může stát stres ze školy, velké tempo, jakým prvňáčci jedou apod. Přijdete-li na to, co dítě trápí, zkuste vše vyřešit. Tím by mohlo ustoupit i pomočování.

 

Nenadávejte a netrestejte.  Uvědomte si, že dítě se nepomočuje schválně a jistě mu z toho není dobře. V žádném případě mu proto nenadávejte, nic mu nevyčítejte, jinak jeho problémy ještě zhoršíte. Nikdy dítě za pomočování netrestejte.

 

Udržujte dítě v suchu. Nenechávejte dítě schválně v mokrém, aby si situaci uvědomilo. Naopak ho vždy rychle převlečte a udržujte suchu, jinak mu můžete zadělat na další problémy – záněty či potíže s močovým měchýřem.

 

Poraďte se s lékařem. V případě, že příčinu nenajdete a problém přetrvává, poraďte se s lékařem. Nemusí jít jen o psychický problém, ale za vším může stát nějaké onemocnění.


Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse