vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pomoc s mluvením: Jak dítě správně motivovat

14. prosince 2016

Pomoc s mluvením: Jak dítě správně motivovat

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: výslovnost logopedie Mluvení děti řeč

preventan-mimiforum-banner

Když se dítěti do mluvení moc nechce, může to jeho rodičům připravit krušné chvíle. Odborníci však většinou radí vydržet do čtyř let.

Jak to, že ten váš Toníček ještě vůbec nemluví, když ten náš už o rok dřív mluvil ve větách?“ Takové otázky dokážou opravdu potěšit. Zvlášť, když měsíce ubíhají, všechny děti kolem vás mluví, jen to vaše zarputile mlčí.

Do mluvení se mu nechtělo

„Standovi se do mluvení vůbec nechtělo. Ve dvou letech stále říkal jen máma a táta, v pěti letech uměl asi pět slov. Jinak jen ukazoval. Trápilo mě to. Ostatní děti mluvily ve větách, na nás se všichni dívali divně a tvářili se, že je zaostalý. Doktor mi radil nenervovat se a počkat. Jak se ukázalo, měl nakonec pravdu. Standa se pořádně rozmluvil až téměř ve čtyřech letech. Zato hned říkal celé a gramaticky správné věty,“ mluví o své zkušenosti Marie (38).

Vydržte do čtyř let deti-a-rodina-pomoc-s-mluvenim-ii-sh-nahled

Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné. Jedno mluví plynně ve dvou letech, jiné se ještě ve třech ne a ne pořádně rozpovídat. Rychlejší bývají v tomto ohledu děvčata, naopak u chlapců se většinou říká, že bývají pomalejší. Proto to chce neztrácet nervy, nepanikařit a dítě k mluvení co nejvíce motivovat. Pokud se vám něco nezdá, poraďte se s lékařem. Pokud je dítě zdravé a má v pořádku sluch, odborníci většinou vyčkávají do čtyř let. Teprve potom většinou provádějí nejrůznější testy, které mohou pomoct odhalit příčinu – například vývojovou dysfázii.

MIMIFORUM doporučuje:

Tipy, jak dítě motivovat k mluvení

Hodně s ním mluvte. Vše mu vysvětlujte, komentujte, co děláte, popisujte věci, které vidíte okolo sebe. Když budete vařit, či uklízet, říkejte mu, co používáte a jak postupujete apod.

Mluvte srozumitelně.  Dbejte na správnou výslovnost, dítě potřebuje dobrý vzor. Mluvte na něj jasně, v krátkých větách, nešišlejte a nepitvořte se.

Čtěte mu. K rozvoji mluvy určitě nepostačí pustit mu televizi. Raději kupte knížky a dítěti čtěte. Nejdříve krátké říkanky a pohádky pro nejmenší, aby u nich udrželo pozornost.

Zpívejte mu. Také zpívání písniček je ideální pro motivaci dítěte k mluvení. Vydržte a uvidíte, že se k vám časem přidá.

Netlačte na něj. Důležité je dítě do řeči nenutit, protože by se mohlo stát, že se zasekne a neřekne vám vůbec nic. Buďte trpělivá.

Chvalte ho. Pokud dítě řekne nové slovo, i kdyby výslovnost nebyla zcela správná, chvalte ho. To je velmi důležité, protože pokud ho hned opravíte, jen získá pocit, že mluví špatně a nebude mít chuť v tom pokračovat.

Neopravujte ho. I když se vám bude zdát, že dítě šišlá, nevyslovuje správně atd., neopravujte ho. Zopakujte mu správný tvar, ale nechtějte po něm, aby ho hned zopakovalo. Tak můžete postupovat až u dětí, které nemají s mluvením problémy.

Vnímejte ho. Dejte dítěti najevo, že ho vnímáte a je pro vás důležité, co vám chce sdělit. Reagujte na to, co řekne, klidně to zopakujte. Je důležité, aby cítilo, že ho slyšíte, mluvíte s ním a komunikujte s ním.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse