vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pomoc: Partner je workoholik!

21. června 2012

Pomoc: Partner je workoholik!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: rodina závislost práce workoholik sex partner

preventan-mimiforum-banner

Pracuje od rána do večera a domů se chodí jen vyspat. Děti ho skoro neznají a vy se s ním vidíte jen v noci, kdy je ale tak unavený, že hned usne. Tak vypadá typický workoholik. 

Diskutujte: Jaké jsou vaše zkušenosti s partnerem workoholikem?


V práci je od rána do večera. Všední dny, soboty, neděle, svátky – prostě pořád. Děti ho skoro neznají, protože odchází brzo ráno a vrací se v noci. O rodinných výletech si můžete nechat jen zdát. Stejně tak jako o sexu. Večer je totiž natolik unavený, že na nějaké hrátky v posteli nemá náladu. Nemá milenku, jen je přepracovaný. Je to totiž workoholik.

Práce, a zase jen práce.

O workoholismu mluví odborníci jako o závislosti na práci. Termín vznikl ve Spojených státech amerických a inspiroval ho pojem alkoholismus, tedy závislost na alkoholu. Nevyhýbá se ani ženám, ale typičtější je pro muže – většinou pro vysokoškoláky ve vyšších manažerských či řídicích postech. Rodinu nechávají zcela v pozadí, hlavní a jedinou roli pro ně hraje jen práce. Nemají koníčky, nezajímají se o nic, kromě své pracovní náplně. Pokud si vůbec najdou chvíli na sex, pak mají problém s erekcí. Nezájem o rodinu partnerka nelibě nese a často takový vztah sama ukončí. Hledá totiž jinde.

Partner byl workoholik. Domů chodil přespat!

„Všichni moji známí si mysleli, že jsem v manželství nesmírně spokojená. Bydleli jsme v domku s bazénem, každý jsme měli auto a narodily se nám dvě krásné děti. Já nemohla najít práci, a tak jsem byla doma. Mohla jsem si to dovolit – partner totiž hodně vydělával. Peněz domů nosil dost, mohla jsem sobě i dětem koupit, co jsem chtěla. Ovšem mělo to jeden háček – skoro jsem ho neviděla a děti ho prakticky neznaly. Byl to totiž workoholik, který domů chodil jen přespat, a někdy ani to ne. Rodinná dovolená? To jsem neznala. Zaplatil nám s dětmi zájezd k moři, ale sám nejel – musel totiž pracovat. Vyvrcholilo to, až se vyčerpáním zhroutil a skončil v nemocnici,“ mluví o svém workoholickém partnerovi Sandra (31).

Nebezpečná závislost na práci sex-a-vztahy-partner-je-workoholik-ii-sh

Mít za partnera workoholika rozhodně není žádná výhra. Celý jeho život totiž pohlcuje práce. Věci, které se jí týkají, jsou jediné, co ho zajímá. V zaměstnání tráví celé dny a mnohdy i pozdní večerní hodiny a domů se chodí jen vyspat. A pokud náhodou zůstane někdy doma déle, není s ním řeč, pokud nepracuje – třeba na počítači. Klid nemá rád, prací totiž žije. Takové nasazení však může způsobit jedno – zhroucení a kolaps z vyčerpání a přepracování.

Žil jenom prací. Zhroutil se.

„Měla jsem partnera workoholika a nepřála bych to ani svému největšímu nepříteli. Vůbec si nedovedete představit, jaké to bylo. Žil jenom prací, nic ho nezajímalo. Trávil tam celé dny, včetně víkendů a večer, když přišel domů, sedl si k počítači a pracoval do noci. Spal zhruba tři hodiny denně, a aby to vydržel, vypil dvanáct káv za den a několik energy drinků. Na rodinu neměl čas. Vůbec nevěděl, co dělají jeho děti a jak moc jim táta chybí. Sex jsme neměli dva roky, protože si na něj nenašel volnou chvilku. Skončilo to tak, jak si myslíte. Odešla jsem od něj. Našla jsem si normálního muže, který pracuje osm hodin denně a má volné víkendy a jsem maximálně spokojená,“ vypráví svou zkušenost s workoholikem Martina (32).

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se pozná workoholik

  • Pracuje dvanáct a víc hodin denně a nic jiného ho nezajímá.

  • Potřebuje mít pocit, že má vše v práci pod kontrolou.

  • Řeší pouze pracovní věci, není schopen se soustředit na ty nepracovní, např. rodinu.

  • Má zcela jiný žebříček hodnot, na prvním místě stojí práce a ostatní věci následují až v dlouhém odstupu za ní.

  • Kromě práce nemá jiné zájmy.

  • Nemá čas na rodinu, nevěnuje se jí a nezajímá se o to, co dělá.

  • Pokud chvíli z jakéhokoli důvodu pracovat nemůže, projevují se u něj abstinenční příznaky, jako je nervozita, podrážděnost, stres, špatný spánek apod.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:40 16.12.2018 - Le -

Bez nadpisu

I já jsem workoholik a celku mi to nevadí. Je pravda, že nechci rodinu dědí, ale kariéru. Žiju jen prací, která mě baví.
10:31 21.02.2013 - Vlasta -

Jak mu pomoci?

Mám syna workoholika. je to vývoj přímo učebnicový. Začal stavět vilu, možnost ohromných výdělků se ztenčila a je v kleštích. Banka tlačí na kolaudaci a on už jen pracuje a pracuje. Nejprve se rozhádal s bratrem, potom se mnou, přestal se stýkat s přáteli, doma má manželku a krásnou dcerku. Už i tam to začíná skřípad. Jeho zájem o cokolv jiného, než je práce, je na bodu mrazu. Je mu pomoci? Přestává komunikovat s širokým okolím, dědeček mě vyděsil, já říkám, že skončí na kapačkách, děda má strach ze sebevraždy. Co s ním? máme ho stále rádi.
10:01 27.06.2012 - Ivka -

Souhlas

Taky jsem měla partnera workoholika a bylo to přesně, jak popisujete – strašné. Vydržela jsem to rok. On se práce nevzdal, a tak jsme se rozešli. Už nikdy více.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse