vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pomoc, dítě se začalo znovu počůrávat!

24. ledna 2016

Pomoc, dítě se začalo znovu počůrávat!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: školka psychika hádky počůrávání pomočování Rozvod nemoc děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Děti už máte chvíli bez plen a bez nehod, a jste přesvědčena, že už žádné pomočování nehrozí. Jenže dětská psychika je snadno zranitelná, a tak stačí málo a problém je zpět.

„Syn chodí od dvou let na nočník a od dvou a půl let je bez plen i na noc. Nikdy neměl neho-dy. Jenže teď jsou mu čtyři a začal se znovu počůrávat. Někdy i přes den, ale hlavně v noci. Vůbec nevím, co s tím. Je zdravý a tvrdí, že žádný problém nemá. Jsem z toho zoufalá, přece mu teď nevrátím plínku,“ svěřuje se Zuzana (31).

Dva hlavní důvody: Psychika a nemoc

To, že se dítě naučilo chodit na nočník, je bez plen i v noci a nikdy nemělo nehodu, vůbec neznamená, že se znovu nemůže začít pomočovat. Existuje totiž několik hlavních příčin, které je k tomu vedou. Nejčastěji za vším podle odborníků stojí psychika, ale může jít také o příznak nějaké nemoci (stačí i nachlazení).

Může za to školka, i problém v rodině

Jednou z nejčastějších příčin opětovného pomočování je stres. Často se objevuje v době ná-stupu do mateřské školky, se kterým má dítě problém se vyrovnat, nebo může ukazovat na problémy ve školce, které dítě nechce říct. Další důvodem, který může počůrávání vyvolat, je narození mladšího sourozence. Starší dítě, kolem kterého se vždy všechno točilo, se cítí odstr-čené a rodiče na něj nemají čas. O pozornost si tak může říkat právě pomočováním.

Hádky rodičů vedou k problémům deti-a-rodina-znovu-se-pocurava-2-ing

Děti jsou vnímavější, než si myslíte, a proto je pro ně domácí pohoda velmi důležitá. Pokud se rodiče hádají, křičí na sebe, nebo si dítě mezi sebou dokonce berou jako »rukojmí«, může být tak stresované, že reaguje právě nechtěným únikem moči. To samé platí i v případě, kdy se rodiče rozvádějí.

Další důvod: Nachlazení, i zánět močových cest

Pokud problém není v psychice, pak za ním stojí zdravotní potíže. Někdy stačí i nachlazení a malé dítě nemusí moč udržet. Může jít ale také o zánět močových cest a další potíže, proto je nezbytné vyhledat lékaře.

MIMIFORUM doporučuje:

Co dělat, když se dítě znovu začne pomočovat

● Hledejte příčinu. S dítětem promluvte a zjistěte, co ho trápí. Pokud se vám podaří najít důvod, jste na dobré cestě. Co nejdříve se vše pokuste napravit, a tím by mělo skončit i pomo-čování.
● Poraďte se s lékařem. V případě, že příčinu nenajdete, poraďte se s lékařem. Nemusí jít jen o psychický problém, ale za vším může být i nějaké onemocnění.
● Buďte ho na nočník. Pokud se dítě pomočuje v noci, jednou či dvakrát ho vzbuďte a po-saďte na nočník. To by mohlo pomoct vyřešit problém, i když ne jeho příčinu.
● Nenadávejte mu. V žádném případě dítěti nenadávejte, nic mu nevyčítejte, jinak jeho pro-blémy ještě zhoršíte. Projevte pochopení, chvalte ho za úspěch, mluvte s ním o tom.
● Udržujte ho v suchu. Za pomočování dítě nikdy netrestejte, třeba tím, že byste jej schválně nechala v mokrém. Naopak ho vždy rychle převlečte a udržujte suchu, jinak mu můžete zadě-lat na další problémy – záněty či potíže s močovým měchýřem.

Text: lju
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse