vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pololetní vysvědčení: Děti z něj mají strach!

27. ledna 2014

Pololetní vysvědčení: Děti z něj mají strach!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: pololetí Vysvědčení známky děti škola

preventan-mimiforum-banner

Pololetní vysvědčení je opět tady a s ním nejen radost z konce pololetí a krátkých prázdnin, ale i stres a strach, jsou-li známky na něm horší a rodiče nic netuší. Jak reagovat a zvládnout situaci bez křiku a stresu?

I když pololetní vysvědčení není tím nejdůležitějším, je jasným ukazatelem toho, jak se dětem ve škole daří. Horší známky ukazují na předměty, které mu nejdou, kde má rezervy, a pokud si chce prospěch vylepšit, bude muset pořádně zabrat. Rodiče zase vidí, kde mohou dítěti pomoct – učit se s ním či mu zařídit doučování.

 

Strach a stres z vysvědčení

Jenže i pololetní vysvědčení se neobejde bez potíží. Pokud pro dítě nedopadne dobře, může se dostavit strach a stres z toho, co na to řeknou rodiče. A jestli ti se během celého pololetí o výsledky nezajímali a vůbec netuší, že je na tom jejich dítě ve škole špatně, může doma nastat pořádná mela.

 

Pozor na první reakci tema-tydne-pololetni-vysvedceni-ii-sh-nahled

Nejen pro děti, ale i pro rodiče není snadné situaci kolem vysvědčení zvládnout. Pokud jsou na něm totiž špatné známky, mají tendenci vybuchnout, křičet, nadávat a z úst vypustit nelibá slova o potomkově inteligenci. Jenže odborníci radí pravý opak. I když je vysvědčení sebehorší, zachovat klid a reagovat až ve chvíli, kdy nejhorší emoce odezní. Jak tedy přežít pololetní vysvědčení v klidu a bez křiku?

 

Tipy MIMIFORA:

6× tip, jak přežít pololetní vysvědčení v klidu a bez křiku

 

-          Zůstat v klidu. Ovládnout se, nekřičet. Raději mlčte a počítejte do deseti, než abyste řekla něco, čeho byste později litovala. Každou reakci si dobře promyslete, už totiž nepůjde vzít zpět.

 

-          Nebít a fyzicky netrestat. Nejhorší chybou, jakou rodiče dělají, že sáhnou k fyzickým trestům. Jenže výprask není řešení. Dítěti tak školu a učení ještě více zprotivíte. Pokud chcete trestat, pak například zákazem činnosti, kterou má dítě rádo. Uvědomte si ale, že pokud jste o výsledcích nevěděla, není vina jen na straně dítěte.

 

-          Podpořte ho. Snad každé vysvědčení si zaslouží nějakou pochvalu. Zkuste na něm najít to pozitivní a úspěchy vyzdvihnout. Pozitivní motivace je nejlepší cestou, jak dítě přimět k lepším známkám. Podpořte ho, nekritizujte.

 

-          Odměňujte. Za takové vysvědčení si nic nezaslouží! Vážně? Odborníci jsou toho názoru, že za každé vysvědčení by měla následovat odměna, byť přiměřená výsledku. Třeba návštěva cukrárny či jen zmrzlina v kornoutu.

 

-          Přehodnoťte své nároky. Než začnete nadávat a lamentovat, je dobré si uvědomit, zda na něj nemáte přehnané nároky. Opravdu jsou dvě dvojky pro vás tak katastrofální? Co by za ni jiní rodiče dali! Vzpomeňte si na své vysvědčení a školní léta a zkuste být méně kritická a náročná. Pokud dítěti nejde matematika, asi z něj nebudete mít druhého Eisteina, jak jste si přála. Bude proto třeba přehodnotit své nároky.

 

-          Nabídněte pomoc. Opět v klidu a bez emocí. Pokud dítěti nějaký předmět nejde, zajistěte mu doučování, anebo se zkuste učit s ním. Pro každou situaci existuje řešení. Zkuste společně najít to nejlepší pro vaši situaci, ale bez křiku a nadávek.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse