banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Pololetní vysvědčení: Děti z něj mají strach!

27. ledna 2014

Pololetní vysvědčení: Děti z něj mají strach!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: pololetí Vysvědčení známky děti škola

preventan-mimiforum-banner

Pololetní vysvědčení je opět tady a s ním nejen radost z konce pololetí a krátkých prázdnin, ale i stres a strach, jsou-li známky na něm horší a rodiče nic netuší. Jak reagovat a zvládnout situaci bez křiku a stresu?

I když pololetní vysvědčení není tím nejdůležitějším, je jasným ukazatelem toho, jak se dětem ve škole daří. Horší známky ukazují na předměty, které mu nejdou, kde má rezervy, a pokud si chce prospěch vylepšit, bude muset pořádně zabrat. Rodiče zase vidí, kde mohou dítěti pomoct – učit se s ním či mu zařídit doučování.

 

Strach a stres z vysvědčení

Jenže i pololetní vysvědčení se neobejde bez potíží. Pokud pro dítě nedopadne dobře, může se dostavit strach a stres z toho, co na to řeknou rodiče. A jestli ti se během celého pololetí o výsledky nezajímali a vůbec netuší, že je na tom jejich dítě ve škole špatně, může doma nastat pořádná mela.

 

Pozor na první reakci tema-tydne-pololetni-vysvedceni-ii-sh-nahled

Nejen pro děti, ale i pro rodiče není snadné situaci kolem vysvědčení zvládnout. Pokud jsou na něm totiž špatné známky, mají tendenci vybuchnout, křičet, nadávat a z úst vypustit nelibá slova o potomkově inteligenci. Jenže odborníci radí pravý opak. I když je vysvědčení sebehorší, zachovat klid a reagovat až ve chvíli, kdy nejhorší emoce odezní. Jak tedy přežít pololetní vysvědčení v klidu a bez křiku?

 

Tipy MIMIFORA:

6× tip, jak přežít pololetní vysvědčení v klidu a bez křiku

 

-          Zůstat v klidu. Ovládnout se, nekřičet. Raději mlčte a počítejte do deseti, než abyste řekla něco, čeho byste později litovala. Každou reakci si dobře promyslete, už totiž nepůjde vzít zpět.

 

-          Nebít a fyzicky netrestat. Nejhorší chybou, jakou rodiče dělají, že sáhnou k fyzickým trestům. Jenže výprask není řešení. Dítěti tak školu a učení ještě více zprotivíte. Pokud chcete trestat, pak například zákazem činnosti, kterou má dítě rádo. Uvědomte si ale, že pokud jste o výsledcích nevěděla, není vina jen na straně dítěte.

 

-          Podpořte ho. Snad každé vysvědčení si zaslouží nějakou pochvalu. Zkuste na něm najít to pozitivní a úspěchy vyzdvihnout. Pozitivní motivace je nejlepší cestou, jak dítě přimět k lepším známkám. Podpořte ho, nekritizujte.

 

-          Odměňujte. Za takové vysvědčení si nic nezaslouží! Vážně? Odborníci jsou toho názoru, že za každé vysvědčení by měla následovat odměna, byť přiměřená výsledku. Třeba návštěva cukrárny či jen zmrzlina v kornoutu.

 

-          Přehodnoťte své nároky. Než začnete nadávat a lamentovat, je dobré si uvědomit, zda na něj nemáte přehnané nároky. Opravdu jsou dvě dvojky pro vás tak katastrofální? Co by za ni jiní rodiče dali! Vzpomeňte si na své vysvědčení a školní léta a zkuste být méně kritická a náročná. Pokud dítěti nejde matematika, asi z něj nebudete mít druhého Eisteina, jak jste si přála. Bude proto třeba přehodnotit své nároky.

 

-          Nabídněte pomoc. Opět v klidu a bez emocí. Pokud dítěti nějaký předmět nejde, zajistěte mu doučování, anebo se zkuste učit s ním. Pro každou situaci existuje řešení. Zkuste společně najít to nejlepší pro vaši situaci, ale bez křiku a nadávek.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa