vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pololetí je tu.  Jak ho ustát ve zdraví?

26. ledna 2015

Pololetí je tu. Jak ho ustát ve zdraví?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: pololetí školák Vysvědčení známky škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Pololetí a s ním i vysvědčení jsou zase tady. Pro prvňáčky jde o první známky, ale u starších školáků také o ukazatel, jak se jim ve škole daří. Co když ale vysvědčení nebude podle vašich představ? Jak pololetí ustát ve zdraví?

Pololetí je opět tady a zdaleka ne každý rodič jej snáší dobře. Všechny děti totiž nepřinesou samé jedničky, anebo přijdou ještě s horším vysvědčením, než by kdo čekal. Jak tedy pololetí přežít ve zdraví, i když zdaleka není podle vašich představ?

 

Zachovejte klid

Není to jednoduché, ale pokud budete zuřit a brečet, ničím tomu nepomůžete. Zachovejte klid, ať jsou výsledky jakékoli a dejte potomkovi jasně najevo, že za ním stojíte a podpoříte ho. I když situace není ideální, zkusíte spolu najít řešení.

 

Tip MIMIFORA:

Nechejte si odstup!

Když se dozvíte, že dítě nemá dobré známky, anebo když vám donese špatné vysvědčení, nereagujte hned. Unáhlená reakce by vás mohla mrzet. Zachovejte si odstup. Zeptejte se dítěte, proč k situaci došlo a kde je problém. Povídejte si s ním, uvažujte rozumně. Náhlou negativní reakcí můžete dítě od sebe odehnat a mnohem hůř si budete získávat jeho důvěru.

 

Známky nejsou všechno

Dřív, než jakkoli zareagujete, dobře si uvědomte jednu věc – známky nejsou všechno a to, že dítě není jedničkářem, vůbec neznamená, že by bylo hloupé. Nehroťte to, snažte se dítě podpořit a společně najít cestu, jak získat lepší známky. Pomůže mu učení s vámi? Anebo doučování? Najděte způsob jak na to, dítě se bude cítit mnohem lépe, když bude mít vaši podporu.

 

Nesrovnávejte tema-tydne-pololeti-je-tu-ii-sxc-nahled

„Jak to, že ty máš trojku, když Anička má jedničku. To je chytřejší, než ty?“ Častá chyba, kterou rodiče školáků dělají. Srovnávají je s ostatními. Dítě, které není samo se známkou spokojené, tak velmi rychle získá pocit, že si ho nevážíte a raději byste ho vyměnili za někoho jiného. A to může zadělat na pořádný problém! Proto si srovnávání odpusťte, anebo se ho alespoň nedopouštějte před dítětem.

 

Chvalte, za co se dá

I když máte sto chutí nadávat, dát všechny možné zákazy a poslední, co byste udělala, je chválit, zatněte zuby a udělejte právě to! V klidu se rozmyslete a zvažte, co na vysvědčení stojí za pochvalu. A na to se zaměřte! I kdyby to byla jen jednička z chování, vězte, že každý ji prostě nemá. Dítěti nepomůžete tím, že ho seřvete a ani svoje duševní zdraví si tímto způsobem nezlepšíte. Naopak co potřebuje, je dostatečná motivace. Myslete na to a jednejte podle toho.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse