vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pokousání zvířetem: Jak se bránit?

8. července 2013

Pokousání zvířetem: Jak se bránit?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: zvíře pes napadení útok pokousání

preventan-mimiforum-banner

Počet případů pokousání zvířetem roste. Na vině mohou být jak domácí mazlíčci, tak cizí zvířata, nejčastěji psi. Protože následky bývají velmi závažné, je třeba vědět, jak se bránit a co dělat, pokud k napadení dojde.

Až třicet sedm procent dětí do dvanácti let zažilo napadení a poranění zvířetem, nejčastěji psem. Nejohroženější skupinou jsou pak malé děti do čtyř let, které často reagují spontánně, chtějí si hrát či zvíře hladit, anebo udělají pohyb, který zvíře vyprovokuje k útoku. Dvě třetiny poranění u batolat a předškoláků představují pokousání hlavy a krku, které jsou velmi nebezpečné a dětem často způsobí vážné celoživotní následky (včetně skalpování vlasové části hlavy, amputace, zohavení). Nejčastější zvíře, které děti napadá, je pes.

MIMIFORUM zjistilo:
Jak předcházet pokousání zvířetem tema-tydne-pokousani-zviretem-ii-sh-nahled

– Nenechejte dítě, aby si bez dohledu a svolení majitele zvíře hladilo. To se může leknout a zaútočit. Nikdy děti nenechejte hladit neznámá zvířata v přírodě.

- Poučte dítě, že se v přítomnosti zvířat musí chovat klidně, nemá křičet ani utíkat.

- Zvířata mohou k útoku vyprovokovat i další projevy dětí, kterých by se měly vyvarovat: napodobování štěkání, braní věcí, šermování rukama ad.

- Pokud se setkáte se psem, který se chová agresivně, dítě by se mu nemělo dívat do očí, protože právě to by ho mohlo přimět k útoku.

- Velký pozor i na zdánlivě plachá zvířata v přírodě (kočky, lišky apod.). Mohou být přenašeči vztekliny, i když pravděpodobnost na našem území je malá. Ke zvířatům se však pro jistotu nepřibližujte.

- Pokud se vám nezdá chování zvířete v přítomnosti dítěte (vrčení, podráždění atd.),  zabraňte ihned dalšímu kontaktu. Snažte se zachovat klid. Nedělejte prudké pohyby, neutíkejte, mluvte na něho klidným hlasem. Pomalu a pozvolna od něj ustupujte, ruce mějte volně svěšené dolů. Nedívejte se mu přímo do očí.


Tipy MIMIFORA:
Co dělat, když zvíře zaútočí

– Pokud nějaké zvíře dítě napadne a srazí ho na zem, správnou reakcí je stočit se do klubíčka a rukama si chránit hlavu (ruce kolem hlavy, lokty směřují ke kolenům). Ve schoulené poloze by dítě mělo zůstat v klidu.

- Zvíře zkuste co nejrychleji od dítěte odtrhnout a odehnat.

- Podle závažnosti poranění ránu ošetřete, vydesinfikujte a zajděte k lékaři, v případě závažnějších ran volejte ihned rychlou záchrannou službu. Pokud rány hojně krvácí, poskytněte první pomoc a snažte se zastavit krvácení.

- Jedná-li se o psa, či jiné zvíře, které má majitele, požadujte veterinární vyšetření. U psa je též důležité vědět, že byl očkován proti vzteklině. Pokud majitele nenajdete a nepodaří se zajistit ani zvíře, hrozí, že pokousané dítě bude preventivně očkováno proti vzteklině.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse