banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Pokousání psem: Co dělat, aby to nepotkalo vaše dítě

19. března 2016

Pokousání psem: Co dělat, aby to nepotkalo vaše dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kyselina listová minerály vitaminy pes napadení útok pokousání

preventan-mimiforum-banner

Počet napadení psem stále roste. Zvlášť v letních měsících, kdy s dětmi trávíme více času venku. Co dělat v případě, kdy se setkáte s agresivním psem? A jak reagovat, pokud už dojde k pokousání?

„Pes napadl malé dítě, pokousal mu obličej!„, „Pes pokousal dítě na hřišti, majitelka utekla“, „Tříleté děvčátko pokousal pes v obličeji." To jsou jen některé z titulků, které nedávno proběhly tiskem. Napadení dítěte psem je bohužel stále častější, a zdaleka nemusí jít jen o cizího psa – velmi často se stává, že malé dítě pokouše vlastní domácí mazlíček, se kterým si jinak běžně hraje.

Dvě třetiny malých dětí psi pokoušou na hlavě a krku

Zvlášť u malých dětí může být pokousání, byť i menším psem, velmi nebezpečné – může být smrtelné, nebo přinést celoživotní následky. U dětí do čtyř let jsou při pokousání psem nejčastější nebezpečné úrazy hlavy a krku, které představují až dvě třetiny poranění. A že úrazů není málo, potvrzují i průzkumy – až 37 % dětí do dvanácti let prý bylo alespoň jednou psem pokousáno, z toho pětina pak jejich vlastním.

Děti hladí, psi útočí

Bohužel malé dítě často reaguje spontánně, a když venku vidí psa, vrhne se k němu, aby ho pohladilo. To však může být velmi nebezpečné. Pes něco takového nečeká a může zaútočit. Proto je důležité, aby rodiče děti hlídali a poučili je, jak se k pejskům správně chovat. Pokud se setkáte s agresivním psem a máte pocit, že napadení hrozí, anebo když k němu přímo dojde, přinášíme vám pár rad, jak nejlépe postupovat, abyste zabránila co nejvíce poraněním.

 

deti-a-rodina-pokousani-psem-1-nahled

Jak zabránit napadení psem

● Nenechejte dítě, aby si bez dohledu majitele a jeho svolení psa hladilo. Může se stát, že pokud dítě ke psovi v dobré víře přiběhne, aby ho pohladilo, pes se lekne a může zaútočit.

● V přítomnosti psa by se dítě mělo chovat klidně, nemělo by křičet ani utíkat.

● Psa mohou vyprovokovat k útoku i další projevy dětí, kterých by se měly v jeho přítomnosti vyvarovat: napodobování štěkání, prudké pohyby, braní věcí psovi, šermování předměty apod.

● Pokud se pes chová nepřátelsky a vypadá agresivně, dítě (ani dospělý) by se mu nemělo dívat do očí, protože právě to by ho mohlo přimět k útoku.

● Pokud se vám nezdá chování psa v přítomnosti dítěte (štěkání, vrčení atd.), dítě v klidu odveďte a zabraňte dalšímu kontaktu.

● Máte-li obavy, že by pes mohl zaútočit, snažte se zachovat klid. Nedělejte prudké pohyby, neutíkejte, mluvte na něho klidným hlasem. Pomalu a pozvolna od něj i s dítětem ustupujte, ruce mějte volně svěšené dolů.

Co dělat, když dojde k napadení dítěte psem

● Pokud pes dítě napadne a srazí ho na zem, mělo by vědět, že správnou reakcí je stočit se do klubíčka a rukama si chránit hlavu (ruce kolem hlavy, lokty směřují ke kolenům).

● Dítě by nemělo křičet a házet sebou, i když je to velmi těžké. Ve schoulené poloze by mělo zůstat v klidu.

● Psa zkuste vy, nebo jiná dospělá osoba, co nejrychleji od dítěte odtrhnout, odlákat a odehnat.

● Podle závažnosti poranění ránu ošetřete (vymytí a dezinfekce rány) a zajděte k lékaři, v případě závažnějších ran volejte ihned rychlou záchrannou službu.

● Na místě zajistěte majitele psa, jehož pes by měl podstoupit veterinární vyšetření. To prokáže, že pes je zdravý. Též je důležité potvrzení, že pes byl očkován proti vzteklině. Pokud majitele nenajdete a nepodaří se zajistit ani psa, hrozí, že pokousané dítě bude preventivně očkováno proti vzteklině.

Text: lju

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa