vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pokousání psem: Co dělat, aby to nepotkalo vaše dítě

19. března 2016

Pokousání psem: Co dělat, aby to nepotkalo vaše dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: kyselina listová minerály vitaminy pes napadení útok pokousání

preventan-mimiforum-banner

Počet napadení psem stále roste. Zvlášť v letních měsících, kdy s dětmi trávíme více času venku. Co dělat v případě, kdy se setkáte s agresivním psem? A jak reagovat, pokud už dojde k pokousání?

„Pes napadl malé dítě, pokousal mu obličej!„, „Pes pokousal dítě na hřišti, majitelka utekla“, „Tříleté děvčátko pokousal pes v obličeji." To jsou jen některé z titulků, které nedávno proběhly tiskem. Napadení dítěte psem je bohužel stále častější, a zdaleka nemusí jít jen o cizího psa – velmi často se stává, že malé dítě pokouše vlastní domácí mazlíček, se kterým si jinak běžně hraje.

Dvě třetiny malých dětí psi pokoušou na hlavě a krku

Zvlášť u malých dětí může být pokousání, byť i menším psem, velmi nebezpečné – může být smrtelné, nebo přinést celoživotní následky. U dětí do čtyř let jsou při pokousání psem nejčastější nebezpečné úrazy hlavy a krku, které představují až dvě třetiny poranění. A že úrazů není málo, potvrzují i průzkumy – až 37 % dětí do dvanácti let prý bylo alespoň jednou psem pokousáno, z toho pětina pak jejich vlastním.

Děti hladí, psi útočí

Bohužel malé dítě často reaguje spontánně, a když venku vidí psa, vrhne se k němu, aby ho pohladilo. To však může být velmi nebezpečné. Pes něco takového nečeká a může zaútočit. Proto je důležité, aby rodiče děti hlídali a poučili je, jak se k pejskům správně chovat. Pokud se setkáte s agresivním psem a máte pocit, že napadení hrozí, anebo když k němu přímo dojde, přinášíme vám pár rad, jak nejlépe postupovat, abyste zabránila co nejvíce poraněním.

 

deti-a-rodina-pokousani-psem-1-nahled

Jak zabránit napadení psem

● Nenechejte dítě, aby si bez dohledu majitele a jeho svolení psa hladilo. Může se stát, že pokud dítě ke psovi v dobré víře přiběhne, aby ho pohladilo, pes se lekne a může zaútočit.

● V přítomnosti psa by se dítě mělo chovat klidně, nemělo by křičet ani utíkat.

● Psa mohou vyprovokovat k útoku i další projevy dětí, kterých by se měly v jeho přítomnosti vyvarovat: napodobování štěkání, prudké pohyby, braní věcí psovi, šermování předměty apod.

● Pokud se pes chová nepřátelsky a vypadá agresivně, dítě (ani dospělý) by se mu nemělo dívat do očí, protože právě to by ho mohlo přimět k útoku.

● Pokud se vám nezdá chování psa v přítomnosti dítěte (štěkání, vrčení atd.), dítě v klidu odveďte a zabraňte dalšímu kontaktu.

● Máte-li obavy, že by pes mohl zaútočit, snažte se zachovat klid. Nedělejte prudké pohyby, neutíkejte, mluvte na něho klidným hlasem. Pomalu a pozvolna od něj i s dítětem ustupujte, ruce mějte volně svěšené dolů.

Co dělat, když dojde k napadení dítěte psem

● Pokud pes dítě napadne a srazí ho na zem, mělo by vědět, že správnou reakcí je stočit se do klubíčka a rukama si chránit hlavu (ruce kolem hlavy, lokty směřují ke kolenům).

● Dítě by nemělo křičet a házet sebou, i když je to velmi těžké. Ve schoulené poloze by mělo zůstat v klidu.

● Psa zkuste vy, nebo jiná dospělá osoba, co nejrychleji od dítěte odtrhnout, odlákat a odehnat.

● Podle závažnosti poranění ránu ošetřete (vymytí a dezinfekce rány) a zajděte k lékaři, v případě závažnějších ran volejte ihned rychlou záchrannou službu.

● Na místě zajistěte majitele psa, jehož pes by měl podstoupit veterinární vyšetření. To prokáže, že pes je zdravý. Též je důležité potvrzení, že pes byl očkován proti vzteklině. Pokud majitele nenajdete a nepodaří se zajistit ani psa, hrozí, že pokousané dítě bude preventivně očkováno proti vzteklině.

Text: lju

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse