vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pohodové zimní výlety

13. prosince 2013

Pohodové zimní výlety

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: orloj zima betlém Vánoce výlet

preventan-mimiforum-banner

Kam se vydat před Vánocemi na výlet? Třeba do Třebechovic, kde se znovu otevřelo muzeum betlémů. Anebo do svíčkárny, která umocní pravou adventní atmosféru.

Kam se vydat na předvánoční výlet? Třeba do Třebechovického muzea betlémů, které letos po rekonstrukci opět otevřelo své brány. Uspořádat ale můžete i výlet do přírody, na netradiční orloj či do svíčkárny.


Třebechovické muzeum betlémů

Kde: Třebechovice pod Orebem

Kdy je otevřeno: v prosinci denně kromě pondělí

Nejznámější muzeum betlémů u nás prošlo dvouletou rekonstrukcí a v září letošního roku se konečně dočkalo svého otevření. A rozhodně stojí za návštěvu, protože k vidění je tu Proboštův mechanický betlém, jediný betlém u nás prohlášený za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 7×3×2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů. Muzeum, nyní otevřené v nové budově, nabízí pak celkem tři zajímavé expozice.

Web: www.betlem.cz

 

tip-na-vylet-pohodove-zimni-vylety-ii-cz-nahled Pravčická brána

Kde: Hřensko, České Švýcarsko

V roce 2009 se dostala do užšího kola ankety New7Wonders o sedm přírodních divů světa. Národní přírodní památka Pravčická brána je největší pískovcovou skalní branou v Evropě a rozhodně stojí za vidění. Najdete ji na území Národního parku České Švýcarsko a je považována za jeho nejkrásnější přírodní útvar. Z Hřenska se k Pravčické bráně dostanete po červené turistické značce (vede po silnici), po 1,5 km na rozcestí zvané Tři prameny se dáte doleva na lesní kamenitou cestu, která vás dovede po 2,5 km až na místo. Druhou možností je vyrazit z Mezní Louky po červené turistické značce tzv. Gabrielinou stezkou, která vás po 6,5 km lesem dovede až na Pravčickou bránu.

Web: www.pbrana.cz

 

Muzeum betlémů a orloj

Kde: Kryštofovo údolí, nedaleko Liberce

Nedaleko Liberce, v obci Kryštofovo údolí, na vás čeká nejen muzeum betlémů, ale také orloj, po Praze a Olomouci třetí v republice. Přímo pod dřevěným kostelíkem najdete více než dvacet různých betlémů, od miniaturních až po ty největší. Uvidíte zde i betlém v orientálním stylu, anebo tyrolský. Nejzajímavějším exponátem je venkovní Jírův betlém, který měří 16 metrů a je k vidění od začátku adventu do Tří králů. Kromě betlémů na vás v Kryštofově údolí čeká také originální Chaloupkův orloj. Najdete zde celkem dvacet figur, z toho 18 pohyblivých. Kromě 12 apoštolů je zde i ponocný s pejskem, ale ukážou se vám i nejdůležitější činnosti na vsi – krmení a napájení dobytka. Otevřeno je o víkendu, týden před Vánocemi pak denně.

Web: www.orloj-betlemy-chaloupka.cz 

 

Česká svíčkárna Rodas

Kde: Šestajovice u Prahy

Kdy jindy zajít do svíčkárny, než před Vánocemi! Svíčkárna RODAS byla založena před 20 lety na ploše 4500 m2 a po několika letech začala vyrábět i kosmetické přípravky, koupelovou sůl a parafinové zábaly. A protože se ve svíčkárně pořádají pravidelné exkurze (středa, pátek, sobota, neděle), je ideálním místem pro rodinný výlet. Dozvíte se zde totiž, jak se svíčky vyrábějí, jaké se do nich přidávají přísady či jak se barví. Výrobu si můžete také vyzkoušet. Součástí je i podniková prodejna, kde pořídíte svíčky za výhodné ceny.  A to se na Vánoce hodí. Velkým lákadlem pro děti je i minifarma, která je součástí areálu.

Web: www.rodas.cz

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse