vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pohlavních chorob přibývá: Jak se jim bránit?

30. listopadu 2016

Pohlavních chorob přibývá: Jak se jim bránit?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: kapavka syfilis kondom pohlavní nemoc sex partner

preventan-mimiforum-banner

Odborníci varují – počet pohlavních chorob u nás neustále stoupá. A zvlášť dobře se daří dvěma nemocem – kapavce a syfilis, která může zanechat vážné následky.

Diskutujte: Bojíte se pohlavních chorob, nebo si myslíte, že vás se netýkají?


Syfilis a kapavka. Spousta lidí je přesvědčena, že se jich tyto nemoci netýkají. Nežijí přece promiskuitně, tak kde by se u nich vzaly! Realita je ale být jiná. Můžete být stoprocentně věrná, ale nakazí vás partner. Odborníci varují, že pohlavních chorob poslední dobou přibývá. Hlavním důvodem je fakt, že se jich lidé přestali bát. Jedinou ochranou je totiž – kromě úplné abstinence – kondom. Průzkumy ale ukazují jednu nepříznivou skutečnost – spousta lidí je vůbec nepoužívá!

 

Sex bez kondomu? Klidně!

Více než polovina žen přiznává, že by si dala říct a užila si sex s novým partnerem bez kondomu, pokud by touha byla hodně silná. 45 % mužů se zase svěřuje, že kondomy nesnáší a vyhýbá se jim, jak jen může. A každá čtvrtá žena si s ochranou nedělá vůbec žádnou hlavu – při náhodném styku kondom klidně nepoužije. Šest lidí ze sta pak uvádí, že antikoncepci nepoužívá nikdy žádnou a nedělá si s ní starosti.

 

Pár minut rozkoše za to nestojí

Právě lehkomyslný přístup k sexu, střídání partnerů, flirty na dovolených, náhodný styk bez ochrany, patří k těm nejrizikovějším faktorům. Sice si užijete pár minut rozkoše, ale pak se může stát, že si následky ponesete několik dalších měsíců či let. V krajním případě i celý život. A nemusí to být jen AIDS, který je stále smrtelný. Lékaři varují – velmi nebezpečný je také syfilis. A ten je – spolu s kapavkou – u nás právě na vzestupu.

 

sex-a-vztahy-pohlavnich-chorob-pribyva-ii-sh-nahledKondom a opatrnost jsou na místě

Přitom pohlavním chorobám se dá bránit. Když pomineme úplný sexuální půst, je tu kondom, který dokáže poměrně spolehlivě chránit. Vyplatí se také zvážit, s kým si hodláte užít. Syfilis i kapavka se totiž může přenášet i orálním sexem, a ten téměř nikdy neprobíhá s kondomem. Proto dobře přemýšlejte, s kým chcete skončit v posteli, vyhněte se promiskuitním partnerům a mějte v kabelce vždy kondom. Pro jistotu. Člověk totiž nikdy neví…

 

MIMIFORUM zjistilo:

Kapavka, syfilis a jejich příznaky

 

Kapavka

Provází ji hnisavý výtok, který se objevuje dva až deset dní po nakažení. Kapavka ale hrozí nejen při klasickém styku, ale i při orálních a análních praktikách. Pokud si znečištěnou rukou sáhnete do oka, můžete ji zanést i tam. Mezi příznaky patří horečka, zarudnutí a otok zasaženého místa, potíže s klouby, či vyrážka, časté nucení na močení, bolest při močení a při styku, svědění. Léčí se antibiotiky.

 

Syfilis

Syfilis, anebo také příjice, je poměrně zákeřná, protože v první fázi probíhá často bez příznaků. Po dvou až čtyřech týdnech od nakažení se objeví nebolestivý vřídek, který časem zmizí. Buď na genitáliích, anebo v ústech, došlo-li k nákaze při orálním sexu. Druhé stádium se projevuje únavou, zvýšenou teplotou a vyrážkou a příznaky se mohou zaměnit s chřipkou. Pokud se však na nemoc nepřijde včas, udeří fáze třetí, kdy již dochází k poškození mozku a míchy, poruchám chůze apod. Obzvlášť nebezpečná je tato nemoc v těhotenství, protože se přenáší na plod. Léčí se antibiotiky, ale je třeba na ni přijít včas, aby se obešla bez následků.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse