vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Podzimní deprese: Jak z toho ven

16. listopadu 2016

Podzimní deprese: Jak z toho ven

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: emoce úzkost smutek únava deprese

preventan-mimiforum-banner

Deprese trápí každého desátého člověka a na podzim případů přibývá. Nesmíte je podcenit. Jde totiž o nemoc – a tu je třeba léčit. 

Deprese každoročně trápí až 10 % lidí. Přitom ji není radno podceňovat – jde totiž o nemoc, a s tou by se měl člověk léčit. Experti ji přirovnávají k plíživé neinfekční nákaze, která působí nejen na dotyčného, ale i na jeho okolí. A právě na podzim jejich počet prudce narůstá.           

Podzim přeje depresím

Důvodů, proč se deprese více objevují na podzim, je víc. Jedním z nich je fakt, že je méně světla a více tmy, což na řadu lidí působí negativně. A když k tomu přidáme smutné podzimní barvy, tmavou oblohu i oblečení, které nosíme, je to první krůček k depresi. Zatímco v létě máme k dispozici dostatek ovoce a zeleniny, a tím pádem i vitaminů, na podzim jsme na tom o poznání hůře. Navíc máme i méně pohybu, a tak se do těla nevyplavuje tolik hormonu štěstí, jako v teplých měsících. A když se k tomu přidá strach o práci, nedostatek peněz a blížící se Vánoce, není se čemu divit, že na nás deprese dopadá právě na podzim.

Zajímavost MIMIFORA: tema-tydne-podzimni-deprese-i-sh_small

Jedním z typických znaků, které se u deprese objeví, je, že člověk není schopen vnímat pozitivní emoce a příjemné věci. Mění se totiž funkce mozku, který není schopen chápat potěšení. I to je jeden z důvodů, proč člověk s depresí potřebuje pomoc a nezvládne se z potíží dostat sám.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se pozná deprese

  • Velká únava, znuděnost.

  • Ztráta projevů radosti, pocit beznaděje.

  • Myšlenky na smrt a sebevraždu.

  • Časté somatické příznaky: bolesti hlavy, zvracení, bolest na hrudi.

  • Projevy úzkosti a fobie, celkový negativismus.

  • Mohou se objevit poruchy příjmu potravy.

  • Časté citové výbuchy, pláč.

  • Extrémní citlivost, sebepoškozování, případně i strach ze smrti.

Vyhledejte pomoc

Pokud vy, anebo někdo v okolí, padnete do depresí, vyhledejte pomoc psychiatra. Ten vám může předepsat antidepresiva, díky nimž dochází k radikálnímu zlepšení stavu u dvou třetin lidí. Přírodními pomocníky na stavy úzkosti jsou třezalka tečkovaná, případně kozlík lékařský či chmel. V těžších případech je však pomoc psychiatra nezbytná. Je dobré se vyvarovat stresu, posilovat sebevědomí, učit se říct ne. Dělat věci, které máte ráda, a baví vás. Věnujte se koníčkům, běžte se pobavit s přáteli. Dostatečně spěte a nezapomínejte cvičit. Kdykoli to počasí dovolí, vyrazte z domu ven do přírody. Neseďte doma mezi čtyřmi stěnami. Tak by se totiž deprese mohla jen prohloubit.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse