vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Podvýživa vs. obezita: Toto mohou způsobit!

11. října 2017

Podvýživa vs. obezita: Toto mohou způsobit!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: podvýživa obezita menstruace zdraví mozek

preventan-mimiforum-banner

Extrémy zdravé nejsou, shodují se odborníci. Ani podvýživa ani obezita zdraví neprospívají. Naopak mohou způsobit nemalé zdravotní problémy!

Žádný extrém není dobrý, shodují se odborníci. Obezita sice jednoznačně škodí zdraví a těch, kdo mají problémy s váhou, přibývá, ale druhý extrém, podvýživa, může způsobit také četné zdravotní komplikace. Dokonce i potrat. Není zkrátka nad to snažit se udržet si normální váhu!

 

Podvýživa

Vážné zdravotní problémy

Ženy trpící podvýživou rozhodně nemají sexy štíhlou postavu. Jsou extrémně vyhublé a je jasné, že tu není něco v pořádku. Podvýživa je mnohem vážnější problém, než si mnohé uvědomují. Tělu chybí dostatek důležitých živin, vitaminů a minerálů, a tím dochází ke snížení imunity a k větší náchylnosti k infekcím. Rány se hůře hojí, horší se i práce mozku, myšlení a paměť. Chybí svalová hmota. Vážná a neřešená podvýživa pak může být smrtelná.

 

Poruchy menstruace

Na příchod menstruace má vliv i naše hmotnost. Pokud dojde k velkému hubnutí a podvýživě, projeví se to i na pravidelném měsíčním krvácení. Dojde totiž k zastavení produkce hormonu estrogenu a menstruační krvácení zmizí. To je ovšem špatně a je třeba neprodleně kontaktovat lékaře.

 

Potíže v těhotenství

Pokud chce žena otěhotnět, je podvýživa důvodem k obavám. Přijít do jiného stavu se většinou nedaří, pokud k tomu však dojde, hrozí potíže jak mamince, tak miminku. Je tu zvýšené riziko potratu, příliš nízká porodní hmotnost, předčasný porod, problémy s kojením. Miminko může trpět anémií, potýkat se poruchou centrální nervové soustavy, nemocemi srdce a paradoxně mu v budoucnu hrozí i obezita.

 

Obezita

Obezita škodí zdraví

Obézní lidé často trpí cukrovkou, artrózou, nemocemi srdce a cév, vysokým krevním tlakem a cholesterolem a často jsou ohroženi metabolickým syndromem. Podle vědců může právě obezita ovlivnit rozvoj demence. Zdravotních problémů, ke kterým obezita vede, je tolik, že se vyplatí váhu hlídat.

 

Obézním to hůře myslí tema-tydne-podvyziva-vs-obezita-ii-sh-nahled

Podle britských vědců se obezita podepisuje i na rychlosti myšlení. Štíhlým lidem prý pracuje hlava mnohem rychleji. A důvod? Nezdravé metabolické změny, vysoká hladina cukru v krvi a zvýšená hladina cholesterolu u lidí s nadváhou.

 

Obézní bourají častěji!

Podle kanadských vědců obezita vážně ohrožuje bezpečnost silničního provozu. Dokázali totiž, že obézní řidiči bourají častěji, než ti hubení. Kromě toho mívají horší zranění. Je to dáno tím, že auta nejsou projektována pro příliš obézní, a tak je dostatečně nechrání ani pásy, ani airbagy. Díky tomu mají více poraněný obličej, hlavu, páteř či hrudník, než štíhlí řidiči.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse