vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Podkožní antikoncepční tyčinka: Klady a zápory

12. ledna 2017

Podkožní antikoncepční tyčinka: Klady a zápory

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: antikoncepční tyčinka Antikoncepce děti těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Patří mezi nejspolehlivější metody antikoncepce. Ne každé ženě však vyhovuje a některým je přímo proti mysli. Antikoncepční podkožní tyčinka je další z metod, jak zabránit nechtěnému početí.   

Zavádí se do vnitřní strany paže pod kůži a říká se o ní, že patří mezi nejspolehlivější metody antikoncepce. Dokonce se někdy – co se účinnosti týká – přirovnává ke sterilizaci. Na druhé straně existují ženy, které si podkožní antikoncepční tyčinku vyzkoušely a říkají: „Už nikdy více!“

Antikoncepční tyčinka – názory se různí

Stejně jako na jiné formy antikoncepce, i na tyčinku panují rozdílné názory. „Tyčinku jsem vyzkoušela a nedám na ni dopustit. Jsem maximálně spokojená. Nemusím myslet na prášky, ani se bát, že otěhotním,“ říká Lucka (27). „Tyčinku už nikdy více! Když pominu, že zavedení strašně bolelo, vůbec nedržela na místě a začala v těle cestovat. Lékař mi ji nemohl vyjmout, protože ji nenašel. Dodnes ji mám v těle a vůbec nevím kde. Ani na rentgenu se neukázala. Je to šílený pocit a zažít bych ho už nechtěla,“ soudí proti tomu Simona (30).

Pár let pod kůží

Antikoncepční tyčinky pocházejí původně z Finska. Po dobu tří let uvolňují do těla hormony – syntetické gestageny, které zabraňují uvolnění vajíčka. Poté je nutné je vyjmout a vyměnit. Tyčinky jsou dlouhé zhruba 3,4 cm a široké 2,4 mm a zavádějí se pouze v lokálním umrtvení. Po něm může zůstat miniaturní jizvička. Pod kůží tyčinka následně vidět není, ale je možné ji nahmatat. Existuje více druhů tyčinek. Některé ženy chrání až pět let a zavádí se jich do paže rovnou šest až osm zaráz.

MIMIFORUM zjistilo:

-          Tyčinky nejen zabraňují uvolnění vajíčka, ale také zahušťují den v děložním hrdle. Hormon, který uvolňují, má také na svědomí nedostatečné vyzrávání děložní sliznice.

-          Existují také samovstřebatelné tyčinky, které není nutné odstraňovat. Jejich účinnost je však kratší, zhruba 18 měsíců.

Výhody tyčinek

Výhodou tyčinek je nejen minimální možnost otěhotnění. Ale i to, že se u spousty žen neobjevuje menstruace, anebo je slabá. Jsou ideální pro ty, kdo zapomínají polykat pilulky, anebo nemohou užívat gestrogeny. Pokud v dohledné době plánujete dítě, může být tyčinka dobrou volnou. Ihned po jejím vyjmutí totiž dochází k obnovení plodnosti.

Nevýhody tyčinek zdravi-a-krasa-podkozni-antikoncepcni-tycinka-ii-sh-nahled

Tyčinky však mají i své nevýhody. Mezi ty hlavní patří možnost nepravidelné menstruace, nebo krvácení mimo cyklus. I když ochrana před otěhotněním je vysoká, nechrání samozřejmě před pohlavními chorobami. Častým vedlejším účinkem, který ženy potvrzují, je snížení či ztráta libida. Objevit se mohou i bolesti v prsou a migréna. Ženy si často stěžují na bolest při zavádění a během následujících dnů. Některé uvádějí, že tyčinky nedrží na místě a posunují se. Než se tedy pro tuto antikoncepci rozhodnete, zvažte všechna pro a proti a poraďte se se svým gynekologem.

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy se vyhnout antikoncepční tyčince

-          Jste-li těhotná, nebo máte-li podezření na těhotenství.

-          Trpíte-li jaterními potížemi či nemocemi jater.

-          Užíváte-li léky, které účinky tyčinka mohou nepříznivě ovlivnit.

-          Máte-li potíže se žílami, hrozí-li vám trombóza.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse