vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Po stopách skladatelů a spisovatelů

9. září 2011

Po stopách skladatelů a spisovatelů

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: Karel Čapek Leoš Janáček Antonín Dvořák skladatelé tip výlet

preventan-mimiforum-banner

V září, kdy se děti vracejí do školních lavic, je ideální doba vyrazit na výlet, který spojí zábavu s poznáním. Vezměte je proto po stopách českých skladatelů či spisovatelů. Přinášíme tipy na několik výletů po naší republice. 

Hukvaldy: Leoš Janáček

Liška Bystrouška, Její Pastorkyňa, Káťa Kabanová a mnohé další. Kdo by neznal některou z oper Leoše Janáčka (1854–1928)! Výlet po stopách jednoho z našich nejslavnějších skladatelů nás zavede do Hukvald. Vypravit se můžete do jeho rodného domu, který se nachází v budově bývalé školy, a prohlédnout si pamětní síň. Ještě zajímavější je však Památník Leoše Janáčka, kde je k vidění původní interiér jeho pracovny i ložnice a za zhlédnutí stojí i expozice o jeho životě a díle.

Když už budete v Hukvaldech, rozhodně se běžte podívat na bronzovou sochu Lišky Bystroušky do Hukvaldské obory. Říká se o ní, že kdo se dotkne jejího zlatého ocásku a bude si něco přát, do roka se mu to splní. A to už stojí za vyzkoušení!

Tip MIMIFORA:

S rodinou se nezapomeňte vydat na Hrad Hukvaldy, který patří k největším na Moravě. Z věže je krásná vyhlídka do širého okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě.

Web: www.janackovyhukvaldy.cz

 

Nelahozeves: Antonín Dvořák

Asi se najde málokdo, kdo by neznal operu Rusalka. Přitom rodný dům jejího autora, slavného skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904) naleznete kousek od Prahy, asi třicet kilometrů na sever, kde se nachází obec Nelahozeves. Navštívit můžete jeho rodný dům, kde je k vidění dobový nábytek, obrazy a další zajímavosti. Na náměstí nesmíte minout sochu zobrazující Antonína Dvořáka. Od jara až do podzimu zde pak probíhá festival Dvořákova hudební Nelahozeves, který ročně přiláká tisíce návštěvníků. V Nelahozevsi je také krásný renesanční zámek, v jehož interiéru je k vidění historický nábytek, velké množství církevních předmětů, vzácné sklo, keramika, porcelán, hudební nástroje a cennosti z drahých kovů.

Tip MIMIFORA:

V těšném okolí můžete navštívit dva krásné zámky – Veltrusy a Roztoky u Prahy. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, je dalším tipem procházka po Dvořákově stezce přes město až ke břehu Vltavy.

Web: www.zamek-nelahozeves.cz

 

Stará Huť – Strž: Karel Čapek

Pokud jste nikdy nic nečetla od Karla Čapka (1890–1938), ani neviděla žádnou z jeho divadelních her, nezoufejte. S jeho životem a dílem se můžete zajet seznámit do jeho památníku ve Staré Huti u Dobříše. V nádherném domě uprostřed ještě krásnější krajiny, budete mít možnost poznat všechny zajímavosti z jeho života. Navíc skutečně nádherné okolí přímo láká k procházkám. Pro ty zdatnější je zde připravena Čapkova stezka, asi sedmikilometrový okruh místy, kudy Karel Čapek chodil při svých pobytech na Strži. Na jižním konci hráze Stržského rybníka sedával s přáteli. Stezka pokračuje územím, kde v minulosti působilo několik malých provozů na zpracování železa – hamrů, kde se využívalo k pohonu vodní síly. Přes romantický tok říčky Kocáby se klene historický kamenný most. To vše uvidíte, pokud se vydáte s rodinou právě na Strž.

Tip MIMIFORA:

Nezapomeňte navštívit nedaleký zámek Dobříš, jehož součástí je i nádherný francouzský park.

Web:www.capek-karel-pamatnik.cz

 

Polička: Bohuslav Martinů

Přímo ve věži kostela, v malé světničce, se narodil další slavný skladatel – Bohuslav Martinů (1890–1859). Toto místotip-na-vylet-po-stopach-skladatelu-2-policka-spravne-zaradit můžete navštívit v Poličce, a to po zdolání 192 schodů. Martinů přišel na svět ve věži sv. Jakuba, 36 metrů nad zemí. Za návštěvu stojí také Centrum Bohuslava Martinů, kde najdete originální expozici o jeho životě a díle a uvidíte autentickou školní třídu z konce 19. století. Kromě toho se zde dozvíte něco o historii města a o sklářství na Horácku. 

Tip MIMIFORA:

S dětmi se nezapomeňte vydat na královský hrad Svojanov z poloviny 13. století, v jehož prostorách se nacházejí historické expozice, rozhledna na břitové věži Hlásce, gotická zahrada, restaurace a k dispozici je i turistická ubytovna.

Web:www.cbmpolicka.cz

 

Text: lju

Foto: Czechtourism.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:24 10.07.2013 - Lenka -

Janáček a Hukvaldy

Po stopách L.Janáčka se mužete vydat na Hukvaldech dle přízpěvku na www.vylet-hukvaldy.cz

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse