vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Po stopách Rychlých šípů: Nejzajímavější místa

22. listopadu 2013

Po stopách Rychlých šípů: Nejzajímavější místa

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: Praha Staré Město Stínadla Rychlé šípy výlet

preventan-mimiforum-banner

Kde jsou Stínadla, které všichni znají ve spojení s Rychlými šípy, autor nikdy neprozradil. Nejpravděpodobnějším místem je podle mnohých pražské Staré Město. 

Mirek Dušín, Rychlonožka, Jarka Metelka, Červenáček a Jindra Hojer. Kdo by neznal hlavní hrdiny Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Jeho knížky dodnes milují malí i velcí čtenáři a nejednoho napadne otázka – kde jsou vlastně Stínadla a místa, kde se Rychlé šípy odehrávají? Sám autor to nikdy neprozradil, a tak je vše dodnes předmětem spekulací. Existují vůbec, anebo si je autor vymyslel?

 

tip-na-vylet-po-stopach-rychlych-sipu-ii-wik-nahled Ulice Ve stínadlech, Staré Město, Praha 1

Nejpravděpodobněji se podle mnohých Stínadla nacházejí v úzkých, křivolakých uličkách a zákoutích Starého Města. Městská část Praha 1 v roce 2007 schválila pojmenování uličky Ve Stínadlech, která propojuje Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora, které má Stínadla alespoň symbolicky připomínat. Konají se zde také procházky místy, kde se mohla Záhada hlavolamu a další díla odehrávat. Ulice Ve stínadlech a její okolí rozhodně stojí za procházku – zvlášť v podvečer. Možná budete procházet místy, kde se pátralo po ježkovi v kleci.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Stínadla a místa Rychlých šípů

Jsou-li Stínadla skutečně na Starém městě, pak je Rozdělovací třídou dnešní Revoluční třída a jižní hranici pak tvoří ulice Na Příkopě. Druhou stranou, místem, kde Rychlé šípy žily, by bylo okolí Petrského náměstí. Kurty na Štvanici by pak byly těmi, kde si hoši z Rychlých šípů přivydělávali sběrem míčků. Klubovna by se pak nacházela v blízkosti Strossmayerova náměstí. To všechno jsou místa, která i dnes stojí za procházku a malou rodinnou výpravu.

 

Kostel svatého Jakuba

Centrum Stínadel, místo, kde Rychlé šípy pátraly po deníku Jana Tleskače, se nacházelo v Kostele svatého Jakuba Většího. Je tedy možné, že jím mohl být stejnojmenný kostel na rozhraní Malé Štupartské a Jakubské ulice právě na Starém Městě. Patří mezi největší kostely v Praze a mezi pět pražských bazilik minor. I když není jisté, zda je to právě tento kostel, který měl Jaroslav Foglar na mysli, rozhodně jde o místo, které stojí za návštěvu.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

Další zajímavosti o Stínadlech

-          Některé názory spojují Stínadla se Žižkovem.

-          Jiní milovníci Rychlých šípů považují za to pravé místo, kde jsou Stínadla, Nusle.

-          Za návštěvu stojí i Anežský klášter a jeho okolí – ulice Klášterská či Řásnovka. Byla-li Stínadla na Starém Městě, pak to bylo také zde.

-          Jaroslav Foglar jednou prohlásil, že Stínadla jsou zčásti Praha a zčásti Tábor v jižních Čechách. Víc nikdy neprozradil.

-          Film Záhada hlavolamu (1993) se z velké části natáčel ve Vršovicích.

 

Text: asm

Foto: Czechtourism.cz, Wikipedia.org

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse