vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Po stopách husitů: bojovníků i myslitelů

4. listopadu 2011

Po stopách husitů: bojovníků i myslitelů

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: válka historie Žižka Hus husité děti rodina hory výlet

preventan-mimiforum-banner

Vydejte se s dětmi na výlet do historie – do období husitských válek. Přímo po stopách slavných bojovníků a myslitelů můžete se zavítat do památníků Jana Husa a Jana Žižky, či do Husitského muzea.  

Preventan Junior

Podpořit obranyschopnost dětí je v zimním období více než důležité. K tomu může dopomoci Preventan Junior. Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek s ověřenou účinností. Ta spočívá v aktivaci imunitního systému – zejména na sliznicích navýšením tvorby protilátek. Tím brání průniku virů a bakterií do organismu. Doporučuje se užívat dlouhodobě, zejména v době zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. Pastilky mají příjemnou ovocnou chuť a obsahují speciální sladidlo xylitol, které neublíží dětským zoubkům.

preventan-junior-maly

Doplněk stravy

Doporučená cena:103 Kč

Diskutujte: Jezdíte s dětmi na výlety, na kterých se něco naučí?

Husinec: Mistr Jan Hus

V jihozápadní části Jižních Čech, na břehu řeky Blanice, se nachází město Husinec. V krásném prostředí v předhůří Šumavy najdete řadu pamětihodností, které vás zavedou zpátky do časů husitských válek.

Co zde uvidíte: Přímo na náměstí najdete sochu Jana Husa. Kousek od ní se nachází jeho rodný dům. Gotický domek číslo 36 je národní kulturní památkou a uvnitř můžete navštívit stálou expozici o životě nejznámějšího rodáka. V zimě si sice můžete dům prohlédnout jen zvenčí, ale za vidění stojí i medailon B. Schnircha z roku 1869 u vchodových dveří. Krásným místem pro rodinný výlet je pak Husova skála, která se nachází asi půl kilometru od města. Podle pověstí zde Mistr Jan Hus odpočíval při svých cestách ze školy.

Více informací: www.husinec.cz

MIMIFORUM zjistilo:

Mistr Jan Hus (1371–1415) byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel. Za své názory byl upálen 6. 7. 1415 v Kostnici. Tento den je u nás dodnes slaveným státním svátkem.

Borovany: Jan Žižka z Trocnova 

Přibližně tři kilometry od Borovan se nachází památník Jana Žižky z Trocnova, který momentálně spadá pod Muzeum v Českých Budějovicích.

Co zde uvidíte: V budově bývalého poplužního dvora borovanského kláštera najdete výstavní expozici Žižkova života i jeho účasti v husitském hnutí. Jsou tu předměty ze 14. až 17. století, nalezené při vykopávkách trocnovských dvorců. Otevřeno je denně kromě pondělí a velkou výhodou je, že v případě příznivého počasí slouží památník jako východisko pro rodinný výlet. Vede zde totiž značená cesta po hrázi rybníků Horního a Dolního až k lesu se zbytky dvora Žižkova strýce. Po hrázi Grandlového rybníka pak přijdete k místu údajného Žižkova narození (balvan s nápisem). Čeká vás tu i monumentální pomník husitského hejtmana a navštívit můžete Muzeum husitského hnutí.

Více informací: www.muzeumcb.cz

tip-na-vylet-po-stopach-valecniku-borovany

MIMIFORUM zjistilo:

Jan Žižka z Trocnova a Kalicha (1360–1424) byl významný husitský vojevůdce českého původu. V průběhu bojů utrpěl poranění oka, proto je dodnes široké veřejnosti znám v podobě s páskou přes oko.

Tip MIMIFORA

Husitské muzeum

V dalším krásném městě Jižních Čech, v Táboře, se nachází Husitské muzeum. Expozice věnovaná husitům se veřejnosti otevřela na podzim 2010 a rozprostírá se v deseti sálech bývalé radnice. Obrazy, texty, exponáty i videa vás provedou historií husitského hnutí. Muzeum zaujme i děti, pro které tu jsou připraveny speciální komiksové panely, tajné zásuvky a dvířka s úkoly. Vyzkoušet si mohou i posezení na královském trůně nebo kroužkovou košili. Otevřeno je i v zimě od středy do neděle.

Více informací: www.husitskemuzeum.cz

 

Text: lju

Foto: Wikipedia.cz, Czech Tourism

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse