vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Plíseň nohou: Jak na ni?

18. června 2013

Plíseň nohou: Jak na ni?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: koupaliště nehet plíseň nohy nemoc

preventan-mimiforum-banner

Plísně nohou patří mezi nejrozšířenější nemoci na světě. V létě se jí daří víc než kdy jindy. Stačí nevhodná obuv, anebo chození bez bot ve veřejných sprchách, šatnách či na koupalištích. 

Stačí si jít zaplavat, projít se bosýma nohama kolem bazénu či v šatnách a sprchách na veřejném koupališti a nevítaný host je záhy tu. V horku také postačí, když nosíme nevhodné a příliš uzavřené boty či ponožky z umělých materiálů. V teplém počasí se plísním nohou totiž neobvykle daří, a tak se dřív než se nadějeme, můžeme potýkat s nepříjemným problémem.


MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky plísní nohou zdravi-a-krasa-plisen-nohou-ii-sh-nahled

-    Nepříjemné svědění mezi prsty nohou. Kůže je zarudlá, pokožka se olupuje.
-    Změna barvy nehtu. Většinou začíná na okraji, a to od žluté, později však nehet tmavne a přechází až v černou barvu.
-    Změna tvaru nehtu. Tloustne, třepí se a unavuje.
-    Příznaky se mohou rozšířit i do dalších částí těla, nejčastěji do třísel. Proto lékaři doporučují začít s léčbou včas.


Léčbu zahajte včas

Houbovitým organismům, které za plísněmi nohou stojí, se velmi daří v teplém a vlhkém prostředí. Právě proto je léto a aktivity, které jej provázejí (především koupání) ideální dobou, kdy sen šíří ve velkém. Odborníci doporučují s léčbou neotálet a zasáhnout hned při prvních příznacích. Jinak se může stát, že zasáhne celý nehet, který zaroste a vy se dočkáte bolestivého ztržení. První volbou mohou být volně prodejné přípravky v lékárnách. Pokud se ale příznaky zhoršují, anebo nezmizí do deseti dnů po samoléčbě, je nezbytná návštěva lékaře. Velký pozor by měli dát diabetici, pro které může být plíseň nebezpečná a odborníka kontaktovat ihned.


Tipy MIMIFORA:
Jak předcházet plísním nohou

-    V létě nosit otevřené boty, sandály či pantofle nejlépe z přírodních materiálů, případně s antibakteriální úpravou. Zcela nevhodné jsou pro běžné nošení v horku botasky a jiné zavřené sportovní boty.
-    Boty střídat a nechat po každém nošení řádně vyschnout.
-    Nosit ponožky s vysokým podílem bavlny či nejlépe celobavlněné, v sandálech chodit naboso.
-    Ponožky denně měnit, pokud se zpotí, tak i během dne. Následně prát alespoň na 400C.
-    U bazénu, v šatnách a sprchách zásadně používat pantofle k vodě či žabky.
-    Nosit pouze svoje přezůvky, nikdy si nepůjčovat cizí pantofle.
-    Na návštěvách chodit jen ve svých přezůvkách či ponožkách. Plísně se totiž mohou přenést i tehdy, chodíte-li bosýma nohama po koberci.
-    Po návratu od vody nohy preventivně »desinfikovat«, a to koupelí ve slabém roztoku hypermanganu, anebo v octové vodě. Obojí pomáhá ničit plísně a kvasinky.
-    Myslet na prevenci. Existují jak hotové přípravky proti plísním nohou, tak můžete využít některé z babských rad. Například koupat nohy pravidelně v odvaru z dubové, případně březové, kůry.

Text: asm
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
23:13 05.03.2014 - Lalůček -

Praní na 400°C

Tak kamarád mi musel předělat pračku, aby topila na 400°C a stálo mne to 298500kč Ale je fakt že problémy ustaly. Moc děkuji za skvělou radu. Lalok 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse