vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Plíseň na nohou. Jak na ni vyzrát?

16. června 2015

Plíseň na nohou. Jak na ni vyzrát?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: nehet plíseň bazén nohy koupání kvasinky léto

preventan-mimiforum-banner

Plísně nohou jsou v létě velmi časté. Dovolenou i celé léto dokážou řádně znepříjemnit. Je třeba proti nim hned bojovat a zachytit je včas. Pak máte naději, že se nerozšíří dál a nedeformují nehty. 

V létě patří plísně nohou k velmi častým potížím. Přispívá k tomu nejen nošení nevhodné obuvi v teplém počasí, ale i návštěva bazénů a koupališť, kde je můžeme chytit okamžitě, stejně jako třeba bradavice a molusky.

 

Plísně zachyťte včas!

Abychom se plísní zbavili co nejdřív, je třeba zakročit včas. Pokud je chytíme již při prvních příznacích, je tu šance, že nás nebudou dlouho trápit a postačí samoléčba. V opačném případě může dojít k deformaci nehtu a jeho zarůstání, navíc plísně se mohou rozšířit i jinam, dokonce i do třísel! A to už je pořádný problém…

 

Tipy MIMIFORA:

Jak předcházet plísním nohou?

-          V létě noste otevřené boty, nejlépe kožené, anebo obuv s antibakteriální úpravou. Uzavřené sportovní boty jsou zcela nevhodné. V sandálech a pantoflích choďte zásadně naboso. Pozor na gumové boty z tržnic, které do těla navíc uvolňují karcinogenní látky.

-          Ve společných prostorách u vody, např. bazénu, v šatnách a sprchách používejte žabky. Nechoďte bosá do společných sprch.

-          Po návratu od vody nohy preventivně desinfikujte, a to koupelí ve slabém roztoku hypermanganu, anebo v octové vodě, protože to pomáhá ničit plísně a kvasinky.

-          Boty střídejte a nechejte je po každém nošení řádně vyschnout. Nepůjčujte svou obuv nikomu jinému. To platí i o ponožkách a ručnících.

-          Na návštěvách či v hotelích choďte jen v ponožkách. Plísně se totiž mohou přenést i tehdy, chodíte-li bosýma nohama po koberci. Pozor na to.

 

Jak plíseň poznáte

Plísně poznáte poměrně snadno a rychle. Mezi prsty u nohou vás začne svědit. Pokožka červená a může se loupat. Pokud v tuto chvíli zahájíte léčbu, např. volně prodejným krémem na plísně z lékárny, je tu naděje, že se potíží rychle zbavíte. Když ale příznaky budete ignorovat, že meziprstí začne mokvat, jak se v něm kvasinky budou šířit, nohy páchnout a nehty změní barvu a tvar. Nehet může žloutnout až černat. Prvním postiženým nehtem bývá palec. Dostane-li se plíseň do tohoto stádia, je nutná porada s lékařem.

 

zdravi-a-krasa-plisen-na-nohou-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Babské rady, jak na plísně nohou

 

-          Postižená místa potírejte rozkrojeným stroužkem česneku.

-          Na chodidla můžete také nanést speciální směs, kterou připravíte ze lžičky kurkumy, práškového zázvoru a tří lžíce rozpuštěného másla. Aplikujte ji na noc a nezapomeňte na ponožky, protože směs barví.

-          Zasáhla-li plíseň nehet, denně na něj pokládejte gázu namočenou do citronové šťávy, a to po dobu deseti dnů.

-          Velmi vhodné jsou i koupele nohou. Zkusit můžete zelený čaj, ocet s vodou v poměru 1:1 či odvar z přesličky rolní. Vhodný je i odvar z šalvěje a levandule, který navíc krásně voní.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse