vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Plicní chlamydie: Běh na dlouho trať

23. února 2017

Plicní chlamydie: Běh na dlouho trať

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: plíce Chlamydie kašel nemoc zdraví

preventan-mimiforum-banner

Chlamydie nejsou jen sexuálně přenosnou chorobou. Napadnout mohou také plíce, a tím způsobit řadu vleklých a nepříjemných zdravotních problémů. Jejich léčba je však během na dlouhou trať.

Když se řekne chlamydie, představí si většina lidí jednu ze sexuálně přenosných pohlavních chorob. Malé nenápadné bakterie, které však způsobují velké problémy, ale napadají i plíce. Příznaky se pak velmi podobají chřipce, a tak může infekce zůstat dlouho neodhalena. Málokdo také ví, že mohou vyvolat zápal plic, anebo zánět průdušek.

Chlamydie a pohlavní nemoc

Nejznámější Chlamydia trachomatis je původcem pohlavních onemocnění. Přináší se při sexu, a problém je, že o ní dlouho nemusíte vědět, a přitom páchat problémy. Projevit se může jako zánět močové trubice, případně konečníku, a pokud se neléčí, může u žen vést až k neplodnosti.

Plicní chlamydie se mohou splést s chřipkou

O tom, že existuje také Chlamydia pneumoniae, která napadá dýchací cesty, se ale ví méně. Šíří se kapénkovou nákazou, podobně jako chřipka, avšak její následky bývají horší. A hlavně – velmi těžko se jí zbavuje. Typickým příznakem pro ni bývá silný, až dusivý, kašel, který doprovází horečka, velká únava, bolesti kloubů či bolest v krku. Příznaky, které se dají snadno zaměnit s jinou nemocí, třeba právě s chřipkou. 

MIMIFORUM zjistilo:

-          Chlamydie potřebují k šíření vlhké prostředí.

-          80 % lidí má proti chlamydiím vyvinuté protilátky. Ty plicní často napadají děti a seniory.

-          Lidé mohou být jejich nositeli, aniž by o tom věděli a měli potíže. Fungují však jako přenašeči.

-          Plicní chlamydie lékaři objevili až v roce 1983.

-          Chlamydia pneumoniae je třetím nejčastějším původcem pneumonií – zápalů plic.

-          Nákaza chlamydií může způsobit i další komplikace – kromě zápalu plic a zánětu průdušek i vážné typy angín, anebo astma.

Chlamydie je třeba léčit včas zdravi-a-krasa-plicni-chlamydie-ii-sh-nahled

Plicní chlamydie jsou poměrně zákeřné v tom, že se těžko odhalují. Pokud na ně lékař pojme podezření, měl by provést speciální testy. Jakmile se nákaza potvrdí, následuje běh na dlouhou trať. Léčí se totiž kombinací antibiotik, která je však nutné užívat delší dobu. Navíc je nezbytné najít správnou kombinaci, aby došlo k zahubení všech bakterií. Léčba se tak může řádně protáhnout.

S nemocí si není radno zahrávat

Stejně jako může Chlamydie trachomatisv vést až k neplodnosti, může dlouho neléčená infekce plicní chlamydií způsobit postižení nervového systému. Není výjimkou, že postihuje i spojivky. A to může být v některých případech i příčinou oslepnutí. Chlamydie jsou zákeřné také v tom, že mohou přejít v chronické stádium a stát se příčinou mnoha dlouhodobých zdravotních komplikací, jejichž původce se hledá jen stěží. S chlamydiemi si zkrátka není radno zahrávat a při sebemenším podezření se obrátit na lékaře.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
18:22 02.04.2018 - Karel -

Bez nadpisu

Dobrý den, mam to samé. Chtěl bych se zeptat jaké jste brala antibiotika a wobenzym ? A jaký doktor vás léčil? Zda obvodní nebo ? Moc děkuji za odpověď
22:12 27.02.2017 - Michaela -

Bez nadpisu

Tak přesně to se stalo mě! Od srpna jsem se cítila taková nalomená a často mě provázel kašel. Doktorka mi léčila všechno možný, měla jsem dvoje antibiotika, než zjistila, o co vlastně jde. Pak mi nasadila třetí a ty už konečně zabraly. S imunitou jsem na tom byla velmi bídně a jsem ráda, že jsem brala spolu s posledními antibiotiky i wobenzym na imunitu. Teď už jsem naštěstí zdravá a bez následků, ale léčba mi trvala až do prosince… Fuj!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse