vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pitný režim v létě: Toto musíte vědět!

30. července 2013

Pitný režim v létě: Toto musíte vědět!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: tekutiny pití pitný režim léto dehydratace

preventan-mimiforum-banner

Kolik tekutin v létě máme pít a co je pro vhodné a co naopak ne? Přinášíme malý přehled toho, co je důležité vědět o pitném režimu v létě.

Charakteristika: DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Lidské tělo tvoří zhruba z 60 % voda, u dětí dokonce ze 75 %. Bez ní by tělo nemohlo fungovat a provádět nezbytné a životně důležité procesy. Mozek, srdce, plíce, svaly, játra, ledviny a další orgány by bez ní nemohly pracovat správně. Proto je velmi důležité dodržovat pitný režim. A zvlášť v létě.

Ženy mívají menší žízeň

Ženy mívají menší pocit žízně. To ale v létě může způsobit nemalé problémy a vést až k dehydrataci. Proto bychom měly pít i tehdy, když nemáme potřebu. Minimálně sklenici vody každou hodinu. Tělu totiž musíme dodat tekutiny, které během dne ztratí a vypotí – to je za běžných podmínek 1,8–2,6 litru. Oslabený pocit žízně mívají i senioři, často zapomínají pít i děti v zápalu hry. Ty všechny je třeba hlídat, aby příjem tekutin během dne byl dostatečný – zvlášť během léta.

V létě pijte až 5 litrů vody!

Denně bychom měly pít 2–2,5 litru tekutin, z toho 80 % by měly tvořit nápoje. U dětí je množství o něco menší (2–3 roky 1,3 l, 4–8 let 1,6 l, 9–13 let 1,9–2,1 l). V létě a při tropických teplotách však množství tekutin, které potřebujeme, narůstá. V tomto případě se u dospělých doporučuje zvýšit přísun tekutin na 4 až 5 litrů denně. Signálem, že pijete málo, je pocit žízně a sucha v ústech, tmavá moč, únava, nervozita, bolest hlavy. Pokud se tyto pocity objeví, množství přijímaných tekutin ihned navyšte, aby nedošlo k dehydrataci. Vodou se také doporučuje den začínat a nalačno vypít sklenici, nejlépe o obsahu 0,3 l.

MIMIFORUM zjistilo:

Tekutiny vhodné a nevhodné pro pitný režim zdravi-a-krasa-pitny-rezim-v-lete-ii-sh-nahled 

Vhodné:

-          Voda. Čistá pramenitá, balená, nebo z kohoutku, nesycená bez bublinek.

-          Čaj. Nejlépe ovocný, případně zelený. Pozor na černý čaj, který může dehydratovat.

-          Ředěné ovocné šťávy, nejlépe čistou vodou.

-          Polévky.

-          Některé druhy ovoce a zeleniny. Například meloun, rajčata či okurky. Druhy, které obsahují velké množství vody.

Nevhodné:

-          Káva a černý čaj, tj. nápoje s obsahem kofeinu. Mají močopudné účinky a tělo dehydratují. Zvlášť v létě je nezbytné ke každé kávě vypít i sklenici vody.

-          Slazené a energetické nápoje. Obsahují velké množství cukru, a tak do těla dodávají zbytečné kalorie navíc. Navíc díky sladké chuti zvyšují subjektivní pocit žízně.

-          Minerální vody. Zvlášť silně mineralizované vody by se měly pít jen výjimečně, nikoli se používat jako základ pitného režimu. Minerální vody obecně se nedoporučuje pít jako jedinou součást pitného režimu a je třeba je často střídat.

-          Bublinkové nápoje. Pozor také na velmi oblíbené bublinkové nápoje. Pít je sice můžete, ale pokud na ně nejste zvyklá či jich pijete příliš, mohou vám způsobit nejrůznější problémy, například nadýmání, nevolnost či průjmy.

-          Bylinné čaj. Pozor na dlouhodobé a jednostranné pití bylinných čajů. Také ony by se měly střídat. Je vhodné je používat spíše jako doplněk pitného režimu.

-          Alkohol. Tělo dehydratuje, navíc dodává příliš nechtěných kalorií.

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse