vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pětky v první třídě. Vyplatí se přestoupit?

22. dubna 2016

Pětky v první třídě. Vyplatí se přestoupit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: přestup školní docházka první třída děti škola

preventan-mimiforum-banner

Nástup do první třídy je pro dítě velkou událostí. Jenomže když máte smůlu na přísnou a necitlivou učitelku, která prvňáčkům hned rozdává pětky, může to v dětech vyvolat odpor a velké potíže.

Diskutujte: Jak byste reagovala, kdyby vaše dítě v první třídě přes veškerou snahu nosilo domů pětky?


Nástup do školy je pro dítě velkou změnou.  Podle odborníků tak není neobvyklé, že je vystaveno různým druhům stresu, prožívá úzkost i obavy. Než se děti přizpůsobí a strach opadne, může to chvíli trvat. Proto u prvňáčků není nic neobvyklého, když na ně jednou za týden dolehne stres. Pokud je však častější, nebo jej provázejí silnější příznaky, je třeba se mít na pozoru. Může totiž snadno přerůst v chronický stres, který bývá nebezpečný – umí vyvolat zdravotní problémy i různé psychické potíže.

Je v první třídě a nosí pětky!

„Syn měl již po pár týdnech v první třídě problémy. Chodil domů vystresovaný a nešťastný, protože paní učitelka nasadila takové tempo, že mu tři čtvrtiny třídy nestačily. Sotva se děti naučily trochu psát, hned je známkovala a stačilo, aby se jí něco trochu nelíbilo – a padaly pětky.  Nevím, ale mě to normální nepřipadá. Myslela jsem, že by na začátku měla děti spíš motivovat a ne je hned odradit. Syn je pár měsíců v první třídě a stále nosí pětky, i když je šikovný a snaží se. Učitelce se ale pořád něco nelíbí. Sklon písma, nebo to, že mu chybí tečka či čárka. Podle mě je přehnaně náročná a děti od školy odrazuje. Zvažuji, zda se vyplatí přestup,“ stěžuje si na přístup ve škole Martina (35).

Učitelka na děti křičela a trestala je deti-a-rodina-petky-v-prvni-tride-i-sh

Podobnou zkušenost s první třídou má i paní Alexandra (39). „Dcera se do školy velmi těšila, a tak jsme čekali, že všechno půjde hladce. Jenomže to bylo zcela jinak. Bohužel jsme měli smůlu na velmi přísnou a necitlivou učitelku, která na děti křičela a za sebemenší problém je trestala. Jakmile začaly psát, hned jim rozdávala pětky. Prý je tak motivuje. Jenže dcera z ní byla ve stresu, přestala se do školy těšit, a začala se vymlouvat na bolesti břich a hlavy jen aby tam nemusela. Skončili jsme u psychologa a domluvili se na přestupu do jiné třídy. Všichni mě odrazovali, ať vydržím, že si zvykne, že takto to pro ni bude horší, ale já na ně nedala.  A jsem za to ráda. Nová učitelka je hodná, citlivá a děti nestresuje špatnými známkami. Dcera se zase do školy těší a já jsem za to ráda,“ říká.

Potíže prvňáčků nepřehlížejte

I když jsou odborníci toho názoru, že u prvňáčků může trvat i několik měsíců, anebo dokonce rok, než si zvyknou na školu, neznamená to, že by se měli nechat stresovat, pokud jim nesedne pedagog či jeho přístup. Jakmile se dítě do školy přestane těšit a začne se vymlouvat na různé potíže či bolesti, nebagatelizujte situaci, naopak se ji snažte řešit. Pokud byste si pocitů dítěte nevšímala a za každou cenu ho nutila chodit do školy, hrozí, že si následky stresu ponese v sobě, a to může způsobit velké potíže.

Přestup není ostuda

Zkuste proto v první řadě zjistit, kde je problém. Nosí-li dítě z první třídy pětky, pochopitelně ho to stresuje a v pořádku to není. Promluvte si s třídní učitelkou, a když to nepomůže, obraťte se na pedagogicko-psychologickou poradnu. Pamatujte, že na prvním místě je vždy vaše dítě, nikoli to, co říká okolí. Přestup do jiné třídy, anebo školy, není žádná hanba, naopak. Pro své dítě uděláte maximum, a když dobře vyberete, bude se do školy zase těšit – jako na začátku.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse