vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pětky v pololetí. Co teď?

31. ledna 2013

Pětky v pololetí. Co teď?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: pololetí Vysvědčení známky děti škola

preventan-mimiforum-banner

Pololetní vysvědčení sice není nejvýznamnější, ale je varováním, že něco není v pořádku. Pokud máte podezření, že je dítě ohodnoceno nespravedlivě, můžete podat stížnost a nechat ho přezkoušet.

MaxIQ

Om

Doplněk stravy.

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-30tbl

Doplněk stravy

Doporučená cena: 210 Kč

Pololetní vysvědčení je tady. Ne pro každého je však radostnou událostí. Zvlášť tehdy, když se na něm objeví pětky. „O synův prospěch se zajímám a vím, že mu matematika nejde. Že ale přinese pětku na vysvědčení, to jsem nečekala. Myslela jsem, že ho přetrhnu. Má dělat přijímačky na střední a teď toto. Od manžela dostal výprask a ode mě zákaz počítače a televize na tři měsíce,“ svěřuje se Martina (33). Na její postup se ale odborníci příliš kladně nedívají. Tresty jsou podle nich špatné a vedou k úplné ztrátě motivace.

Pětka v pololetí – důležité varování

Dostat pětku na vysvědčení rozhodně není ničím příjemným. Na druhé straně – pokud se jedná o vysvědčení pololetní, nic se neděje. Dítě pokračuje ve studiu dál a má půl roku na to, aby si známky vylepšilo. Až známky z konce školního roku totiž rozhodují o postupu do dalšího ročníku, případně k maturitě. Na druhé straně se ale pětky nevyplatí podceňovat. Jde o varování, že něco není v pořádku.

Děti netrestejte, nabídněte pomoc

Pokud se stane, že váš potomek dostane pětku na pololetní vysvědčení, nenadávejte mu, nekřičte, a hlavně ho fyzicky netrestejte. Uvědomte si, že vina není jen na jeho straně. Pětka nespadne z nebe z ničeho nic, jde o hodnocení celé půlroční práce. Pokud se budete průběžně zajímat o jeho výsledky, neměl by vás tento výsledek překvapit. V každém případě je čas si s dítětem v klidu promluvit. Zjistit, kde je problém a najít řešení. Doučování může být v tomto případě dobrou variantou.

Na pětky se dá stěžovat deti-a-rodina-petky-v-pololeti-ii-sh-nahled

Jste-li přesvědčena, že má dítě pětku na vysvědčení neoprávněně, můžete si stěžovat a svého potomka nechat přezkoušet. K této možnosti se v pololetí ale uchyluje málo rodičů. A to právě z důvodu, že toto vysvědčení tak významné není. Naopak na konci roku je využívaná častěji, protože se jedná o postup o ročník výše. Každopádně je dobré mít na paměti, že tato možnost existuje. Zvlášť v případě, že si učitel na žáka zasedne, je dobrou variantou, jak situaci řešit.

MIMIFORUM zjistilo:

Stížnost na vysvědčení

Pokud nesouhlasíte s vysvědčením vašeho dítěte a jste přesvědčena, že jej učitel oznámkoval špatně a nespravedlivě, můžete si stěžovat. Takovou stížnost je však třeba podat do tří pracovních dnů od vydání vysvědčení, a to písemně řediteli školy. Ten pak může rozhodnout o tzv. komisionálním přezkoušení, které se většinou koná do čtrnácti dnů. Pokud je vyučujícím žáka přímo ředitel školy, pak se stížnost podává na školský odbor krajského úřadu.

 

Text: mob

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse