vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Petechie na kůži: Je to vážné?

17. srpna 2016

Petechie na kůži: Je to vážné?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: skvrny Petechie nemoc krvácení kůže

preventan-mimiforum-banner

Když se náhle na kůži objeví červené krvácivé tečky, rozhodně z toho nemáme dobrý pocit. Hned nás totiž napadne, zda nejde o příznak nějaké vážné nemoci.

Diskutujte: Setkala jste se s petechiemi na kůži a jaká byla jejich příčina?


„Když se čtyřletému synovi náhle objevily červené krvavé tečky na kůži, zpanikařila jsem. Vzpomněla jsem si na kamarádku. Ta původně skvrnkám na těle dcery pozornost nevěnovala, ale když přibývaly, zašla k lékaři. Diagnóza byla krutá – leukémie. Její holčička nakonec zemřela. A já se vyděsila, že to samé se stane mému synovi. Naštěstí se ukázalo, že má pouze málo destiček, a to se dalo léčit,“ svěřuje svou zkušenost Táňa (29).

Krvavé tečky na kůži

Petechie, červené až fialové krvavé tečky na kůži, mohou mít řadu příčin. Objevují se náhle a rozhodně nemusejí znamenat žádnou smrtelnou chorobu. Nejčastěji se ukážou na předloktí a na nohou, ale objevit se mohou i na sliznicích, případně na jiných místech těla. To, že vypadají krvavě, není od věci – jde totiž drobné výronky krve z těch nejmenších cév.

Petechie nepodceňujte zdravi-a-krasa-petechie-na-kuzi-ii-sh

Právě proto, že petechie mohou ukazovat na celou řadu problémů a nemocí, je lepší nečekat, až se vytratí, ale navštívit lékaře. Můžou se vyskytnout jako součást infekčních horečnatých onemocnění, ukazovat na problém s cévami, s krevními destičkami či ve vážných případech i na různá nádorová onemocnění.

MIMIFORUM zjistilo:

Některé příčiny petechií

  • Vasculutida. Zánět drobných krevních vlásečnic, při kterém dochází k jejich praskání. Může být provokován fyzikálními vlivy, infekcí, autoimunními pochody, alergeny apod.

  • Henoch-Schönleinova purpura. Zánět cév, který se objevuje nejčastěji v dětském věku. Postihuje hlavně malé cévy, a to v kůži, zažívacím ústrojí a ledvinách. Postihne přibližně 15 až 20 dětí ze 100 000 za rok, nejčastěji ve věku 5 až 15 let. Chlapci onemocní asi 2× častěji než dívky.

  • Nedostatek krevních destiček. Mají na starost srážení krve a udržení cév bez trhlin. Při velkém nedostatku se objevují na kůži petechie.  Krevní destičky totiž tvoří záplaty na drobných trhlinách, které samovolně vznikají v nejtenších cévách. Při jejich nedostatku tyto záplaty chybí, a proto drobnými trhlinkami uniká krev a vytváří petechie.

  • Hemangiomy. Nezhoubné kožní nádory, jejichž podstatou je místní zmnožení krevních cév. Většinou nezpůsobují žádné zdravotní obtíže.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse