vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pes a miminko: Dělá to dobrotu?

24. října 2019

Pes a miminko: Dělá to dobrotu?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: agrese žárlivost pes miminko kojenec

preventan-mimiforum-banner

Máte-li pejska, který byl zvyklý na veškerou pozornost, a najednou čekáte miminko, můžou vzniknout potíže. Pokud jej nepřipravíte na jeho příchod a bude-li se cítit odstrčený, může nejen žárlit, ale také být agresivní. 

Máte psa, kterému jste se maximálně věnovali. Byl miláčkem rodiny a patřil mu všechen váš volný čas. Jenže teď čekáte miminko a víte, že středem vašeho zájmu bude právě ono. Máte ale obavy, co se bude dít – bude pes žárlit? Neublíží dítěti? Případů, kdy pes napadl kojence, totiž není málo. Nebude soužití pejska a nejmladšího přírůstku do rodiny problém? Nemusí, pokud dodržíte pár základních pravidel.

 

Věci, které udělat, když čekáte miminko a máte psa

 

  • Připravte psa na příchod miminka. To je velmi důležitý krok, který však řada lidí podceňuje. Doporučuje se začít dva měsíce před plánovaným porodem. Seznamte ho s věcmi, které pro dítě chystáte. Mluvte o miminku a psa naučte, co nesmí, co má zakázané – např. chodit k dětské postýlce a kočárku, brát dítěti hračky. Důležitá je důslednost, a také pochvala, pokud to pes plní. Naučte ho respektovat povely a poslouchat. Jinak hrozí, že by neposlušný pes mohl miminku ublížit.

 

  • Neodstrkujte psa, dodržujte rituály. S příchodem nového člena rodiny, na kterého se upne všechen zájem, je důležité domácího mazlíčka neodstrkovat. Mohl by to totiž těžce nést a reagovat agresivně. Je to podobné, jako u staršího sourozence, který se cítí až na posledním místě. Snažte se věnovat i pejskovi, choďte s ním ven tak, jak byl zvyklý. Pokud chcete změnu v počtu či časech venčení, udělejte to před tím, než se miminko narodí.

 

  • Zapojte psa do chodu rodiny. Neodhánějte pejska, když miminko chováte, nebo kojíte. Nechejte ho, aby s vámi zůstal v místnosti, i když ne přímo u vás, mluvte na něj. Zapojte ho do chodu rodiny. Naučte ho například odnést plenu v sáčku do koše, aby se cítil důležitý. Bude tak mít minimum důvodů k žárlivosti.

 

  • Nenechávejte psa a miminko bez dozoru. Podle odborníků trvá minimálně měsíc, než si pes na nového člena rodiny zvykne. Ale pozor – i když bude pejsek sebepřátelštější, který by ani mouše neublížil, nikdy jej s miminkem nenechávejte bez dozoru. Stát se může cokoli a chvilku nepozornosti byste si mohla celý život vyčítat.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pozor na lovecké psy sex-a-vztahy-pes-a-miminko-ii-sxc-nahled

Máte-li loveckého psa a čekáte miminko, postupujte opatrně. Psi, kteří jsou v přírodě zvyklí lovit, totiž mohou na pláč či pohyby miminka reagovat tak, že to povzbudí jejich loveckou vášeň. Pes může znervóznět, štěkat a pobíhat a pro miminko představovat nebezpečí. V takovém případě jde o jednu z mála výjimek, kdy je lepší zvážit setrvání psa v rodině.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse