vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Periodická horečka: Jak ji zvládnout?

23. září 2014

Periodická horečka: Jak ji zvládnout?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Periodická horečka teplota syndrom

preventan-mimiforum-banner

Pravidelně se opakující horečky, jejichž původ není jasný. Objevují se poprvé od dvou do pěti let a s věkem samy vymizí. I přesto dokážou periodické horečky děti i rodiče pořádně potrápit.

Nejčastěji se objevuje u dětí kolem dvou až čtyř let a rozhodně není nic příjemného. Syndrom periodické horečky totiž znamená, že se vysoké teploty se železnou pravidelností vracejí stále dokola a děti vyčerpávají. Opakují se pravidelně, ale přitom nikdo neví proč. Dítě není mezi ataky horečky nemocné, netrpí infekcí. Horečka sama odezní, jako přišla. Dobrou zprávou je, že pokud jde skutečně o periodické horečky, pak se s věkem snižují a samy časem odezní.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Syndrom periodické horečky, označovaný jako PFAPA, byl poprvé popsán v roce 1987 Garry Marshallem. Proto se nazývá též Marshallův syndrom. Patří mezi skupinu dědičných syndromů. Problémy se s věkem zmenšují, vymizí většinou kolem 10 let. Co za ní stojí, se přesně neví, avšak mluví se o genetické anomálii.

 

Důležité je poznat ji včas deti-a-rodina-periodicka-horecka-ii-sh-nahled

Periodická horečka se vrací pravidelně většinou po 4 až 6 týdnech a obvykle trvá 4 až 5 dní, může však být i delší či kratší, a to v rozmezí 3 až 10 dní. Objevuje se poprvé maximálně do 5 let. Její příčina není dosud známá, avšak důležité je ji včas diagnostikovat, jinak dítě může být zcela zbytečně léčeno množstvím antibiotik. Doprovázejí ji totiž příznaky, které mohou ukazovat na nemoc. Mezi ně patří zánět nosohltanu, dásní či uzlin. Dítě si může stěžovat na bolest v krku, ale i hlavy či kloubů. Objevit se mohou afty v ústech.

 

Zajímavost MIMIFORA:

U periodické horečky bývá časté to, že nereaguje na podávání běžných léků na teplotu, to samé platí i o léčbě antibiotiky. Na co naopak reaguje, je podání kortikosteroidů.

 

Horečky bez následků

Nemoc sice není nebezpečná, ale je nepříjemná. Horečky se opakují pravidelně, po několik let. Nezanechávají sice žádné dlouhodobé následky, ale dítě s nimi vyrůstá v batolecím, předškolním i mladším školním věku.

 

Cílená léčba neexistuje

Léčba, která by nemoc zastavila a zabránila opakování horeček, zatím neexistuje. Není ani jednoduché určit správně diagnózu, protože neexistují ani cílená vyšetření. To, že jde skutečně o periodickou horečku, se určí podle klinických projevů a poté, co se vyloučí jiné nemoci, které by se za potížemi mohly skrývat. Jde často o běh na dlouhou trať a důležitá je proto trpělivost.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
11:00 02.08.2017 - Sarka -

Re: Prodlouží se periody

A jake to jsou?
19:36 23.02.2017 - Dana -

Prodlouží se periody

Zdravím…Našla jsem potravinove doplňky,které prodlouží periody a ataky jsou mírnější…fYRp2R

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse