vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pečetění zubů: Vyplatí se?

2. prosince 2014

Pečetění zubů: Vyplatí se?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: plomba pečetění zubař zuby dítě

preventan-mimiforum-banner

Pečetění zubů je velmi vhodné pro děti se zvýšenou kazivostí zubů a pro ty, které mají hluboké rýhy ve žvýkacích ploškách stálých zubů. Chrání je totiž před zubním kazem.

Jakmile dětem narostou stálé zuby, mohou se objevit nemalé problémy se zubními kazy. Zvlášť u stoliček, ke kterým se dítě kartáčkem hůř dostává a díky rýhám ve žvýkacích ploškách si je často nedostatečně čistí. Pak dochází k nepříjemným návštěvám u zubaře, vrtání a plombování, bolesti a mnohdy i scénám v zubařském křesle. Existuje ale zákrok, který tomu může zabránit – tzv. pečetění zubů.

 

Zub v bílém potahu

Jde o proceduru, která není nijak náročná ani bolestivá. Jejím cílem je chránit zdravé zuby, nedochází tedy k žádnému zásahu do chrupu. Jamky a rýhy v zubech, především ve stoličkách, se vyplní speciálním materiálem, který je podobný bílé plombě. Díky tomu je zub zapečetěný a chráněný před bakteriemi, mikroorganismy, zbytky jídla, cukrem apod. Snadno se čistí a v zubu se netvoří zubní kazy.

 

Sbohem zubním kazům

Pečetění zubů je velmi dobrou prevencí proti zubnímu kazu a dentisté jej doporučují hlavně dětem s čerstvě vyrostlými druhými zuby. V rýhách stoliček se totiž ještě nestihnou usídlit bakterie, které kazy způsobují, a tak má u dětí mnohem větší význam, než u starších či dospělých pacientů.

 

S pečetěním neváhejte deti-a-rodina-peceteni-zubu-ii-sxc-nahled

Aby bylo pečetění zubů co nejúčinnější, je třeba s ním neotálet a vydat se na něj s dítětem hned, jak se prořeže žvýkací ploška stálého zubu. Velmi vhodné je zvlášť v případě, že na žvýkacích ploškách je hodně rýh a jsou hluboké. Naopak je-li ploška rovná a dítě nemá sklony ke zvýšené kazivosti zubů, není pečetění nutné. Vždy je třeba vše individuálně zvážit a poradit se se zubařem. Je třeba si také uvědomit, že i o zapečetěný zub se musí pečovat a je třeba jej pravidelně čistit, stejně jako zbytek chrupu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

3× o pečetění zubů

 

-          K pečetění zubů se používají materiály na bázi skloionomerních cementů nebo kompozitních pryskyřic.

-          Pečetidlo se na zuby nanáší v tenké vrstvě a dle typu materiálu dochází k tuhnutí. Některé tuhnou samy díky aktivátoru tuhnutí, u jiných je třeba aktivovat je pomocí lampy.

-          Zákrok je bezbolestný, neinvazivní, avšak není hrazen zdravotními pojišťovnami. Za každý zapečetěný zub zaplatíte několik stokorun, ceny se liší. Pečetění je třeba kontrolovat v rámci preventivních prohlídek a v případě porušení opravit.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse