vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Péče o první zoubky: Kdy vyrazit k zubaři

15. dubna 2014

Péče o první zoubky: Kdy vyrazit k zubaři

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: zubař čištění zuby chrup péče

preventan-mimiforum-banner

Správná péče o chrup by měla začít hned s prvními zoubky. Odkládat se nevyplatí ani návštěvu zubaře. S dětmi byste k němu měla zavítat kolem jednoho roku věku.

Stejně jako se první zoubky neprořezávají všem dětem stejně, různí se i názory odborníků na to, kdy s dětmi vyrazit poprvé k zubaři. Zatímco někteří jsou přesvědčeni, že ideální doba je tehhdy, když se objeví první zoubek, jiní soudí, že stačí až po roce věku. Objevují se i názory, že návštěva zubního lékaře je dostačující ve chvíli, kdy má dítě už všechny zuby venku – samozřejmě pokud nejsou problémy.

 

K zubaři jdětě včas

Kdy přesně jít s dítětem k zubaři vám nikdy sice nakázat nemůže, ale je důležité zubní hygienu pěstovat od malička. První návštěva zubaře bývá jen informativní, cílem je, aby se dítě s ordinací seznámilo a v novém prostředí se nebálo. Mělo by získat důvěru v zubaře, nebát se jen při pohledu na křeslo a nástroje. Proto je dobré zajít k lékaři zavčas, nikoli až tehdy, kdy se objeví kazy a dítě zuby bolí. Není však nutné běžet hned v půlroce, bohatě postačí doba mezi 1. a 2. rokem.

 

Péče o první zoubkydeti-a-rodina-pece-o-prvni-zoubky-ii-sh-nahled

I když k zubaři hned ve chvíli, kdy se prořeže první zub, utíkat nemusíte, je vhodné o zoubky již pečovat. Pro první zuby existují speciální gumové kartáčky, které se navlékají na prst. Postačí ale i kousek navlčené gázy, kterým první zoubky otřete. Jakmile se zubů objeví více a dítě začne lépe spolupracovat, pořiďte mu vlastní zubní kartáček, později i pastu. Vždy volte takové, které jsou vhodné pro daný věk. Zcela nevhodné jsou pro malé děti zubní pasty a kartáčky pro dospělé, ale ani ty určené pro starší děti.

 

Zajímavosti MIMIFORA:

Jak čistit zoubky nejmenších

 

-          Malým dětem do jednoho roku postačí čistit zuby kartáčkem bez zubní pasty, neumí ji vyplivnout.

-          Po roce pastu můžete přidat, ale v minimálním množství. I zde platí, že jí děti více spolknou, než vyplivnou. Chybou tedy není, pokud pastu vynecháte a čistíte dětem zuby jen kartáčkem bez pasty – klidně i do tří let.

-          Zuby je třeba čistit alespoň 2× denně, ráno a večer. Po večerním čištění by už dítě nemělo jíst, ani pít slazené nápoje.

-          Jakmile začnete chodit na preventivní prohlídky k zubaři, měli byste chodit pravidelně dvakrát ročně.

-          Na kvalitu zubů a vznik kazů mají vliv genetické dispozice, ale také výživa. Je vhodné omezit konzumaci sladkých potravin i slazených nápojů. Dítě by mělo pít z hrnečku, není vhodné podávat slazené nápoje z láhve.

-          Zubní pasty pro děti používejte s fluorem, ale jen v malém množství. Užívat fluoridové tablety bez porady s lékařem se rozhodně nedoporučuje, záleží na mnoha faktorech a měl by je vždy doporučit odborník.

 

Text: ino

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse