vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Pátá a šestá nemoc: Takto je poznáte!

17. září 2013

Pátá a šestá nemoc: Takto je poznáte!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: febrilní křeče šestá nemoc pátá nemoc vyrážka horečka

preventan-mimiforum-banner

Vyrážka a horečka. To jsou nejčastější projevy páté a šesté nemoci. Mnoho lidí je zaměňuje, avšak jejich příznaky se liší. Jak je poznáte?

Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Pátá a šestá nemoc. Choroby s poněkud neobvyklými názvy patří paradoxně k těm nejčastějším u dětí. Mají podobné, ale ne stejné, projevy, jiné původce, a vybírají si děti v jiném věku. Zatímco šestá nemoc potkává malé děti, hlavně batolata, pátá nemoc pak předškoláky a školáky.

 

Pátá nemoc

Komu hrozí: Především dětem školního věku.

 

Co ji způsobuje: Parvovirus B19, tj. DNA virus z čeledi Parvoviridae.

 

Jak se přenáší: Nejčastěji kapénkami z dýchacích cest, ale je možný i orofekální přenos. Potvrzeny jsou i přenosy z matky na plod, což může být pro miminko velmi nebezpečné.

 

Kdy se objevuje: Nejčastěji na jaře, hned poté na podzim.

 

Jak ji poznáte: Hlavním příznakem je zarudnutí – vyrážka na kůži. Nejdříve začíná na obličeji, začíná na kořenu nosu, a poté se rozšiřuje na tváře. Naopak oblast kolem úst je bledá. Po pár dnech se vyrážka rozšiřuje přes trup na končetiny. Vyrážku může doprovázet zvýšená teplota či horečka a sama začíná pomalu ustupovat zhruba po čtyřech dnech.

 

Jak se léčí: Klidový režim, v případě horeček léky na snižování teploty, v případě svědění antihistaminika. Vyrážka odeznívá postupně sama.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pátou nemocí se může nakazit i dospělý a je velmi nebezpečná pro těhotné ženy, protože může dojít k poškození plodu, potratu či předčasnému porodu. Nejohroženější je miminko ve druhém trimestru.

 

Šestá nemoc deti-a-rodina-5-a-6-nemoc-ii-sh-nahled

Komu hrozí: Především kojenci, batolata, malé děti do dvou let.

 

Co ji způsobuje: Lidský herpesvirus 6 (HHV6), tj. DNA virus z čeledi herpes virů.

 

Jak se přenáší: Kapénkami, nejčastěji slinami.

 

Kdy se objevuje: Především na jaře, ale i během dalších ročních období.

 

Jak ji poznáte: Rychlý nástup vysoké horečky, která klesá zhruba po třech dnech. Poté začne vyskakovat vyrážka. Nejdříve na trupu, odkud se šíří na krk a končetiny. Na rozdíl od páté nemoci se nešíří do obličeje a nesvědí. Nemoc může provázet zánět hltanu, rýma, kašel.

 

Jak se léčí: Klid na lůžku, léky na snížení teploty, dostatečný příjem tekutin. Při vysokých horečkách hrozí riziko febrilních křečí, v tom případě je nutná rychlá lékařská pomoc.


Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:42 14.05.2014 - Gábina -

pátá i šestá nemoc

taky jsme měli 6nemoc,ale nezabírali nám léky,40°C horečky,už jsme chytali paniku,protože jsme nevěděli,o co jde.Až 4den horečky jako když utne klesly a malej se osypal.Pak už bylo vše jasné.Nyní má malej(5)tváře,jak ředkvičky,tak řeším,jestli se jen venku uhnal a dát ho zítra normálně do školky,nebo jsme chytli pro změnu nemoc 5…
15:38 16.04.2014 - Edita -

teploty a vyrážka

Já se o šesté nemoci dověděla až když ji dcera dostala – byla jsem trochu vyděšená, ale nakonec to nebylo tak strašidelné. Teplotu jsme také sráželi nurofenem – měli jsme čípky i sirup – střídali jsme – a teploty šly dolů. Pak se malá osypala – nic dramatického. Nemoc trvala asi 8 dní, pak už zas byla fit uf, snad bude zas chvilku klid ;)
07:02 11.04.2014 - lenka -

naše zkušenost

ahoj, no my si prošli zatím nemoc šestou. malá měla asi 3 dny vysoké teploty, tak tu jsme sráželi nurofenem – čípky jsem používala, protože malá měla kvůli teplotě trochu i nechutenství.po třech dnech teplota klesla a najednou se malá osypala…a za den byla vyrážka pryč
17:42 08.04.2014 - Klára -

šestá nemoc

šestou nemoc nedávno prodělala dcerka… jediné, co nám doktorka poradila byl Nurofen sirup na horečky a klid. Nurofen nám zabíral dobře, teploty se dařilo srážet. Po 3 dnech teploty ustoupily a po týdnu jsme zas byly jako rybičky 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse