vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partnerství bez sexu. Může to fungovat?

22. srpna 2016

Partnerství bez sexu. Může to fungovat?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: láska milenka vztah sex partner

preventan-mimiforum-banner

Sex ve vztahu sice není tím nejdůležitějším, ale zcela bez něj to taky nejde. Výjimku tvoří malé množství párů, ve kterých se na tom, že o milování nestojí, shodnou oba partneři. 

Diskutujte: Myslíte si, že může dobře fungovat partnerství bez sexu?


„S partnerem jsme spolu osm let. Je o patnáct roků starší, ale nikdy jsme v posteli neměli problém. Naopak, měl chuť a miloval se rád. Poslední rok je ale všechno jinak. O sex přestal mít úplně zájem. Spíme spolu v jedné posteli, jenomže on se mě ani nedotkne. Když se zeptám, co se děje, dozvím se, že nic. Prý je vše v pořádku. Nemyslím si, že by měl milenku. Ale vůbec nevím, proč se to stalo. Jemu život bez sexu evidentně vyhovuje, jenže já si nedovedu představit, že bych ve svých třiceti letech už nikdy s nikým nespala,“ vypráví svůj příběh Aneta (30).

Žádný sex? Hrozí rozchod!

Sex není ve vztahu to nejdůležitější. Ale pokud to v posteli neklape, může to způsobit řadu problémů – nevěru, anebo dokonce rozchod. Je jasné, že každému vyhovuje něco jiného. Někdo si potřebuje užívat denně, jinému stačí milování jednou za měsíc a je spokojený. Potíž ale nastane tehdy, když má každý z partnerů rozdílnou potřebu – a nedokáže se shodnout.

Já sex chci, partner ne sex-a-vztahy-partnerstvi-bez-sexu-ii-sh

„Já bych sex mohla mít pořád. Potíž ale je, že můj partner o něj už nestojí. Z ničeho nic se mnou přestal spát. Prý je unavený a nemá náladu. Už je to tři čtvrtě roku, co spolu žijeme jako bratr a sestra. Mně to nevyhovuje, ale partner to nechce řešit. Snažila jsem se s ním mluvit, pokoušela se ho svést. Všechno bez efektu. Jediné, co mě ve vztahu drží, je naše malá dcerka. Nemyslím si, že partnerství zcela bez sexu může fungovat. Možná ve vyšším věku, když už nebude mít chuť a sílu ani jeden, ale dřív ne,“ míní Gabriela (34).

Vztah bez sexu? Jen když chtějí oba!

I když je většina lidí přesvědčena, že bez sexu žádný vztah nemůže klapat, odborníci jsou jiného názoru. Fungovat může. Háček je ale v tom, že tento stav musí vyhovovat oběma partnerům, což se málokdy stane. To, že se sejde dvojice, kterou po letech společný sex přestane bavit, sice není nic neobvyklého, jenže většinou to řeší nevěrou, anebo rozchodem. Mnohem méně je párů, které se shodnou, že už žádný sex k životu nepotřebují, byť je jim něco přes třicet a budou spolu šťastně žít bok po boku.

Nejdřív trápení, pak rezignace

„Mám kamarádku, která žije přesně v takovém vztahu bez sexu. Má staršího partnera a ten, jakmile se jim narodilo dítě, přestal mít o milostný život zájem. Jí to zezačátku nevadilo, protože se věnovala miminku, a tak až později, kdy si s manželem chtěla užívat jako předtím, zjistila, že je všechno pryč a žádný sex nebude. Nejdřív se trápila, ale pak rezignovala. Dcerce nechtěla brát tátu, a tak už pět let žije takto. On je spokojený a sex k životu zjevně nepotřebuje, ona se s tím smířila,“ vypráví Marta (31).

Nebraňte se pomoci

Pokud se váš milostný život ocitne v troskách, i když vše další zdánlivě klape, snažte se to řešit, dokud je čas. Mluvte s partnerem otevřeně, případně vyhledejte odborníka, který může přijít na to, proč k tomu došlo a milostný život se vám pokusí vrátit do normálu. Na sexu sice vztah nestojí, ale zcela bez něj to také nejde.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse