vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partner trpí depresí a hrozí sebevraždou! Jak mu pomoct?

27. března 2012

Partner trpí depresí a hrozí sebevraždou! Jak mu pomoct?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: sebevražda láska deprese partner

preventan-mimiforum-banner

Pocity bezmoci, méněcennosti, zbytečnosti. To vše může provázet deprese. Pokud se objeví u partnera, je třeba jednat rychle. Výhružky sebevraždou mohou totiž velmi špatně skončit. 

Q Max Active

Doplněk stravy.
Koenzym Q10 v přípravku:
·    Je aktivní forma koenzymu Q10 s 8× vyšší dostupností.
·    Je redukovaná forma koenzymu Q10.
·    Je okamžitě využitelný pro organismus.
·    Bez nežádoucích příměsí a balastních látek.
·    Redukovaný koenzym Q10 by se mohl doporučit k užívání společně se statiny ke snížení výskytu jejich možných nežádoucích účinků.

qmax-active

Doplněk stravy

Více ZDE!

Diskutujte: Máte zkušenosti s depresemi u partnera? Jak se projevovaly?


Beznaděj, smutek, sklíčenost. Anebo také sebepodceňování, nedůvěra, pocit, že vás nikdo nemá rád a jste úplně zbyteční. Stav, kdy ležíte v posteli, koukáte do stropu a nemáte ani sílu vstát. Takové mohou být příznaky deprese. A když se objeví u partnera, dokáží velmi negativně ovlivnit celý vztah.

Partner hrozil sebevraždou!

„S partnerem nám vše fungovalo až do chvíle, než přišel o práci. Jinou nemohl najít, zůstal doma a já nás živila. Jenže místo, aby se snažil a hledal dál, upadl do deprese. Začal mi říkat, jak je neschopný, zbytečný, že by bylo líp, kdyby vůbec nebyl. Moc jsem si těch řečí nevšímala až do chvíle, kdy mi řekl, že takto nemůže žít, že si něco udělá. V tu chvíli jsem to začala řešit a odvedla ho k odborníkovi. Prý jsme přišli za pět minut dvanáct a partner si opravdu mohl sáhnout na život,“ vypráví svou zkušenost Nina (35).

Deprese je nemoc. Sama neodejde. 

Depresi nepodceňujte, varují odborníci. Zásadní chybou, kterou totiž lidé dělají je, že jsou přesvědčeni o jednom – odejde sama, jako přišla. To je ale omyl. Pokud se skutečně jedná o depresi, je to nemoc, a tu je třeba léčit. Experti ji přirovnávají k plíživé neinfekční nákaze, která působí nejen na dotyčného, ale i na jeho okolí. Partner člověka s depresí, totiž trpí téměř stejně – a to rozhodně na štěstí ve vztahu nepřidá.

Člověk s depresí nevnímá radost

To, že na někoho padne deprese, není nic výjimečného. Odhaduje se totiž, že na světě trápí, anebo na ni má náběh, až 30 % lidí, a to není malé číslo. Pokud se příznaky objeví u partnera, doporučují ale odborníci rychle jednat a nenechat ji příliš rozvinout. Léčba je totiž potom těžší a dlouhodobější. Jedním z typických znaků, které se u deprese objeví, je, že člověk není schopen vnímat pozitivní emoce a příjemné věci. Mění se totiž funkce mozku, který není schopen vnímat potěšení. I to je jeden z důvodů, proč člověk s depresí potřebuje pomoc a nezvládne se z potíží dostat sám.

Partner vyhrožoval a spolykal prášky!

tema-tydne-partner-trpi-depresi-ii-sh

Pokud vás občas přepadne pocit, že nic nezvládáte a jste nepotřební, nemusí ale jít o depresi. O té se mluví v případě, že jsou problémy dlouhodobější. „Když mi manžel začal říkat, že je na světě zbytečný a nepotřebný, smála jsem se tomu. Nenapadlo mě, že by mohlo jít o něco vážného. Každý někdy máme slabé chvilky! Jenže se toho začalo dít víc – přestal se smát, nedovedl se z ničeho radovat. Byl sklíčený, bloumal bezcílně po bytě, nebo ležel a koukal do stropu. Nic ho nezajímalo, přestal mít chuť na jídlo a hubnul. Všechno mu bylo jedno a přestával o sebe pečovat. Pak mi jednoho dne řekl, že s tímto světem skoncuje. Když jsem přišla domů, našla jsem ho ležet na zemi. Spolykal prášky. Naštěstí jsem přišla včas a podařilo se ho zachránit, momentálně se léčí s depresí a je mu mnohem lépe,“ vypráví svůj příběh Marie (38).

Trpí partner depresí? Řešte to! 

Lékaři proto říkají – pokud u partnera pozorujete příznaky deprese, zasáhněte ihned. Zajistěte pomoc odborníka, i když ji bude odmítat. Sám to totiž nezvládne. Vyhrožuje-li sebevraždou, neberte to na lehkou váhu. Říká se sice, že ten, kdo mluví o tom, že si sáhne na život, si většinou nic neudělá, ale u deprese to neplatí. Až 60 % takových výhružek skončí činem – v lepším případě pouze pokusem o sebevraždu.  

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
14:19 19.07.2016 - Pražanda -

Jak pomoci?

Nevím ale, jak mám partnerovi pomoci,když to odmítá. Na návrh odborné pomoci se jen ironicky usměje. Těžko ho k něčemu donutím. O sebevraždě (zatím) nemluvil, ale deprese dle mého má. Dle jeho slov vnímá svůj život jako k ničemu, buď chodí spát pozdě, nebo naopak spí dlouho. Nesměje se, neraduje se, je protivný, o nic nemá zájem a nezajímá ho, jak dopadne náš vztah, i když tvrdí, že mě má rád. Nevím,jak mu mám pomoci, když on sám nechce 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse