banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Partner se zadlužil a mně hrozí exekuce

20. listopadu 2015

Partner se zadlužil a mně hrozí exekuce

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: soud zabavení věcí exekuce zadluženost Dluhy partnerství manželství

preventan-mimiforum-banner

Za dluhy partnera během manželství odpovídá i manželka. Ovšem exekuce může přijít, i když zadlužený přítel bydlí ve vašem bytě. Hrozí vám zabavení všech vašich věcí…

 

Počet exekucí prudce stoupá. Každá druhá rodina je zadlužená a každý třetí člověk se s nějakou formou exekuce setkal. Ročně jich je u nás nařízeno minimálně 300 tisíc. A dostat se do spárů exekutora není žádná legrace…

Manžel mě opustil, ale nechal dluhy

„Byla jsem několik let vdaná a vždy jsem si myslela, že si s manželem říkáme vše. Jenže pak přišla první rána – našel si jinou a nechal mě samotnou s ročním synem. Nikdy by mě ale nenapadlo, že přijde ještě druhá špatná zpráva. Manžel si bez mého vědomí vzal několik půjček a samozřejmě měl problémy s jejich splácením. Netušila jsem to až do chvíle, kdy mi do bytu vtrhla exekuce. Vše oblepili nálepkami, dokonce i synovu postýlku a jeho kolo. Byla jsem v šoku, vůbec jsem nevěděla, co se děje,“ vypráví svůj zážitek paní Martina (32). S manželem stále není rozvedená, a tak je podle zákona za dluhy svého muže spoluodpovědná.

MIMIFORUM zjistilo:

● Pokud exekutor zabaví věci, které jsou vaše, můžete se domáhat jejich vydání, a to u soudu. Je třeba podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce a dokázat (nejlépe účtenkou), že jsou skutečně vaším majetkem.

● Existují ale i věci, které vám exekutor zabavit nemůže. Jde například o běžné vybavení domácnosti, oblečení, léky a zdravotnické potřeby, snubní prsten a drobnou hotovost do tisíce korun.

Dluhy v manželství jsou i vaše tema-tydne-partner-se-zadluzil-1-ing

Pokud žijete v manželství jako paní Martina, podle zákona platí, že jakýkoliv finanční závazek uzavřený partnerem (půjčka, hypotéka apod.), se automaticky stane závazkem společným. A to i tehdy, když jste o něm nevěděla. Pokud tedy partner dluhy nesplácí, obrátí se exekuce automaticky na vás. Ovšem ani partneři, kteří žijí »na hromádce«, nejsou chráněni před exekutorem.

Přítel měl dluhy, majetek zabavili mně

„S přítelem bydlím teprve pár měsíců a nikdy by mě nenapadlo, že si během nich nadělal velké dluhy. Zjistila jsem to až ve chvíli, kdy do mého bytu vtrhl exekutor. Vůbec ho nezajímalo, že všechny věci jsou moje. Účtenky jsem neměla, takže mi zabavil vše. Dokonce i šperky po mamince. Málem jsem se zhroutila a přítele okamžitě vyhodila. Nyní se soudím, ale moje věci jsou stále zabavené. Nemám přítele, navíc bydlím v holobytě,“ vypráví další příběh Soňa (27). Exekutor totiž nemusí nutně navštívit místo trvalého bydliště, ale to, kde se dotyčný dlužník skutečně zdržuje…

MIMIFORUM doporučuje:

● Schovávejte si účty od movitých věcí. Pokud by k vám zavítal exekutor a jednalo se například o dluhy vašeho přítele, účtenky snadno prokáží, že věci jsou vaše.

● Sebemenší dluhy, o kterých víte, zaplaťte. Nikdy je neházejte za hlavu. Stačí, když budete dlužit 10 Kč a časem vám může přijít složenka třeba na 8000 Kč.

● Přebírejte poštu. Tím, že budete hrát »mrtvého brouka«, se exekuci nevyhnete. Nenápadně sledujte, zda obsílky od soudu či exekutora nechodí vašemu partnerovi.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa