7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

8. listopadu 2013
Partner schizofrenik: Dá se s ním žít?
Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: halucinace bludy Schizofrenie nemoc strach stres
Žít se schizofrenikem není snadné. Musíte být totiž v neustálém střehu, zda se nemoc znovu neobjeví a žít ve strachu, zda se například nepokusí o sebevraždu.
Jeden člověk ze sta u nás onemocní schizofrenií. Jde o poměrně velké číslo, a tak se s partnerem, který touto chorobou trpí, můžete setkat dřív, než se nadějete. Kdo vztah se schizofrenikem zažil, potvrdí, že není jednoduchý. Je totiž třeba být neustále ve střehu a čekat, zda nemoc zákeřně nezaútočí znovu. Mít strach z toho, zda sobě, anebo někomu dalšímu v rodině, neublíží.
Jak se chová schizofrenik
Neumíte-li si představit, jak se může chovat schizofrenik, nezapomeňte si pustit film Čistá duše (2001). Snímek o geniálním matematikovi Johnu Nashovi, který však trpěl právě paranoidní schizofrenií, dokonale ukazuje, jak nemocný člověk může trpět představami a bludy, kterými ohrožuje sebe i své okolí. Jak se chová, jak myslí, co cítí. Film stojí za zhlédnutí, a vůbec nemusíte mít partnera schizofrenika.
MIMIFORUM zjistilo:
5 zajímavostí o schizofrenii
- Schizofrenie je poměrně závažné duševní onemocnění, které se projevuje porušením vnímání reality, poruchami myšlení, změnou chování či sociální izolací.
- Objevujete se stejně často u žen i u mužů a začátky se objevují v mladém věku. U mužů nejčastěji mezi 15 a 25 lety, v období dospívání a zvýšeného psychického tlaku, u žen pak později, mezi 25. a 35. rokem.
- Trpí-li schizofrenií jeden z rodičů, je tu 10 % pravděpodobnost, že onemocní i dítě. Dědí totiž dispozice k onemocnění, které ale propuknout nemusí.
- Existuje více druhů schizofrenií, nejčastěji se objevuje paranoidní schizofrenie.
- Nemoc přichází většinou pomalu, nemocný člověk se začíná měnit, je unavený, špatně se soustředí, uzavírá se do sebe, přestává být v kontaktu s okolím. To může trvat několik měsíců i let. Objevit se však může i akutně.
Nemoc může spustit stres
Schizofrenie často vypuká ve chvílích zvýšeného psychického tlaku. Spouštěčem nemoci může být nadměrný stres, špatné vztahy v rodině, ale také drogy či omamné látky. Pak se mohou objevit hlavní příznaky, mezi které patří bludy a halucinace, jak zrakové, tak sluchové. Nemocní mohou být agresivní a mít sebevražední sklony. Mohou se u nich střídat stavy radosti a euforie s ataky nemoci. Někdy se o ní mluví také jako o rozdvojení osobnosti, což ale není zcela správné. Odborníci ji spíše přirovnávají k počítači, v němž dokonale funguje hardware, ale poruchu má software.
MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky schizofrenie
Přítomny musejí být alespoň dva a trvat alespoň 6 měsíců.
- Bludy (nevyvratitelné přesvědčení, ovlivňující chování, s paranoidním či nezvyklým obsahem)
- Halucinace (smyslové vjemy, které se nezakládají na realitě)
- Dezorganizace myšlení (zmatená mluva; neobvyklé řešení problémů)
- Zvláštní nebo katatonní chování (strnulost; chybění řeči a nevole k jakékoli činnosti, případně vystupňované stavy napětí, úzkosti a pohybové činnosti)
- Negativní příznaky (vyhaslost emocí; ochuzení řeči i vůle; neschopnost prožívat radost aj.)
- Sociální stažení (samotářství; potulování se po okolí; nedůvěra až stihomam)
Zdroj: www.wikipedia.org
Těžký život se schizofrenikem
Život se schizofrenikem není snadný. Dotyčný musí být pod lékařským dohledem, a vy můžete žít v neustálém strachu – zda se nemoc vrátí či ji nezdědí vaše dítě. Není to ale zcela beznadějné – u třetiny pacientů může dojít k úplnému vyléčení. U další třetiny se pak nemoc vrací a u poslední se projevuje dlouhodobě.
Text: mob
Foto: Shutterstock.com
Re: Schizofrenik