vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partner schizofrenik: Dá se s ním žít?

8. listopadu 2013

Partner schizofrenik: Dá se s ním žít?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: halucinace bludy Schizofrenie nemoc strach stres

preventan-mimiforum-banner

Žít se schizofrenikem není snadné. Musíte být totiž v neustálém střehu, zda se nemoc znovu neobjeví a žít ve strachu, zda se například nepokusí o sebevraždu.

Jeden člověk ze sta u nás onemocní schizofrenií. Jde o poměrně velké číslo, a tak se s partnerem, který touto chorobou trpí, můžete setkat dřív, než se nadějete. Kdo vztah se schizofrenikem zažil, potvrdí, že není jednoduchý. Je totiž třeba být neustále ve střehu a čekat, zda nemoc zákeřně nezaútočí znovu. Mít strach z toho, zda sobě, anebo někomu dalšímu v rodině, neublíží.

 

Jak se chová schizofrenik sex-a-vztahy-partner-schizofrenik-ii-sh-nahled

Neumíte-li si představit, jak se může chovat schizofrenik, nezapomeňte si pustit film Čistá duše (2001). Snímek o geniálním matematikovi Johnu Nashovi, který však trpěl právě paranoidní schizofrenií, dokonale ukazuje, jak nemocný člověk může trpět představami a bludy, kterými ohrožuje sebe i své okolí. Jak se chová, jak myslí, co cítí. Film stojí za zhlédnutí, a vůbec nemusíte mít partnera schizofrenika.

 

MIMIFORUM zjistilo:

5 zajímavostí o schizofrenii

-          Schizofrenie je poměrně závažné duševní onemocnění, které se projevuje porušením vnímání reality, poruchami myšlení, změnou chování či sociální izolací.

-          Objevujete se stejně často u žen i u mužů a začátky se objevují v mladém věku. U mužů nejčastěji mezi 15 a 25 lety, v období dospívání a zvýšeného psychického tlaku, u žen pak později, mezi 25. a 35. rokem.

-          Trpí-li schizofrenií jeden z rodičů, je tu 10 % pravděpodobnost, že onemocní i dítě. Dědí totiž dispozice k onemocnění, které ale propuknout nemusí.

-          Existuje více druhů schizofrenií, nejčastěji se objevuje paranoidní schizofrenie.

-          Nemoc přichází většinou pomalu, nemocný člověk se začíná měnit, je unavený, špatně se soustředí, uzavírá se do sebe, přestává být v kontaktu s okolím. To může trvat několik měsíců i let. Objevit se však může i akutně.

 

Nemoc může spustit stres

Schizofrenie často vypuká ve chvílích zvýšeného psychického tlaku. Spouštěčem nemoci může být nadměrný stres, špatné vztahy v rodině, ale také drogy či omamné látky. Pak se mohou objevit hlavní příznaky, mezi které patří bludy a halucinace, jak zrakové, tak sluchové. Nemocní mohou být agresivní a mít sebevražední sklony. Mohou se u nich střídat stavy radosti a euforie s ataky nemoci. Někdy se o ní mluví také jako o rozdvojení osobnosti, což ale není zcela správné. Odborníci ji spíše přirovnávají k počítači, v němž dokonale funguje hardware, ale poruchu má software.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Hlavní příznaky schizofrenie

Přítomny musejí být alespoň dva a trvat alespoň 6 měsíců. 

-          Bludy (nevyvratitelné přesvědčení, ovlivňující chování, s paranoidním či nezvyklým obsahem)

-          Halucinace (smyslové vjemy, které se nezakládají na realitě)

-          Dezorganizace myšlení (zmatená mluva; neobvyklé řešení problémů)

-          Zvláštní nebo katatonní chování (strnulost; chybění řeči a nevole k jakékoli činnosti, případně vystupňované stavy napětí, úzkosti a pohybové činnosti)

-          Negativní příznaky (vyhaslost emocí; ochuzení řeči i vůle; neschopnost prožívat radost aj.)

-          Sociální stažení (samotářství; potulování se po okolí; nedůvěra až stihomam)

Zdroj: www.wikipedia.org

 

Těžký život se schizofrenikem

Život se schizofrenikem není snadný. Dotyčný musí být pod lékařským dohledem, a vy můžete žít v neustálém strachu – zda se nemoc vrátí či ji nezdědí vaše dítě. Není to ale zcela beznadějné – u třetiny pacientů může dojít k úplnému vyléčení. U další třetiny se pak nemoc vrací a u poslední se projevuje dlouhodobě.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
13:12 03.11.2019 - Andres -

Re: Schizofrenik

Nemyslím si že je to dobré schyzofrenik je nebezpečný i vůči svému okolí. Pozor na to.
13:51 09.04.2015 - Alexandr Sutera -

Schizofrenik

Dobrý den , odešla mi žena i s pětiletým synem k člověku schizofrenikovi . Bere na to i důchod . Zajímá mě zda-li vůbec u něho mohou být . Děkuji Sutera
Moc hezký článek. Manželka zřejmě také trpí touto nemocí, je agresivní, podezřívavá, bez citu a nyní se navíc dala do sekty Chinmoy a přišla s tím, že se nebude věnovat sexu – ale že bude žít jako jeptiška.
Moc hezký článek. Manželka zřejmě také trpí touto nemocí, je agresivní, podezřívavá, bez citu a nyní se navíc dala do sekty Chinmoy a přišla s tí, že se nebude věnovat sexu – al že bude žít jako jeptiškae

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse