vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partner mně sprostě nadává! Nevydržím to…

16. května 2016

Partner mně sprostě nadává! Nevydržím to…

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: nadávky domácí násilí láska vztah partner

preventan-mimiforum-banner

Nadávky ve vztahu sice nemají co dělat, bohužel jsou ale častější, než si myslíte. Agresivní jsou především muži a jejich vulgární výrazy a ponižování mohou často hraničit s domácím násilím. 

Diskutujte: Jaké nadávky jsou pro vás přijatelné, a co už je přes míru?


„Nikdy jsem si nemyslela, že bych snesla nadávky ve vztahu. Naopak jsem byla přesvědčená, že něco takového bych si nenechala líbit. Jenomže věci se mění a já vím, že vydržím i to, co bych dřív nesnesla. Partner mi totiž neustále nadává a ponižuje mě. Vůbec nic, co udělám, mu není po chuti, ke všemu má výhrady a není mu to dost dobré. Jakmile se ozvu, sprostě mě seřve. Možná se ptáte, proč s ním ještě jsem. Je to jednoduché – kvůli dítěti. Máme dvouletého syna a já ho nechci připravit o tátu. Navíc ho pořád miluju, i přes to, co mi dělá,“ svěřuje se Mirka (29).

Byl nejslušnější, teď je hulvát!

Dnešní uspěchaná doba plná stresu vede jen k tomu, že lidé jsou stále agresivnější a nervóznější. A to si pochopitelně nosí i do vztahu. Finanční problémy, potíže se splátkami, hrozící exekuce, ale i zdravotní problémy – to všechno může vést k tomu, že je člověk podrážděnější než dřív. Díky tomu se více hádá, vybuchuje – a pro neslušená slova nejde daleko. „Nikdy by mě nenapadlo, že se od partnera dočkám takových nadávek. Když jsme se brali, myslela jsem, že je to ten nejslušnější člověk na světě. Nosil by mě na rukou a sprosté slovo jsem od něj neslyšela. Za pár let je všechno jinak. Neustále se hádáme, křičí na mě a jména, kterými mě nazývá, nemůžu ani napsat. Nevím, kde se to v něm vzalo, ale mám pocit, že už to nevydržím,“ stěžuje si Linda (30).

Nadávky a domácí násilí

Možná máte to štěstí, že po vašem boku stojí partner, od kterého jste neslušné slovo nikdy neslyšela. Je ochotný, pomáhá vám, stará se o vás i o děti, nosí dárky, je pozorný a bere vás na nejrůznější výlety a dovolené. Jenže takových mužů je jako šafránu. Druhý extrém bohužel převažuje, a často se vše může vyhrotit natolik, že to může hraničit – anebo se rovnou jednat – o domácí násilí. Na to, abyste měla doma násilníka, vás totiž nemusí bít, mlátit s vámi o zem či o stěnu. K psychickému týrání postačí opakované urážky, nadávky, ponižování, zesměšňování apod.

Jsem neschopná a úplně nanic sex-a-vztahy-partner-mi-sproste-nadava-ii-sh-nahled

„Všechno, co udělám, je špatně. Jak vypadám, jak se oblékám, to je děs. Jsem neschopná, nic nedělám, flákám se a jsem úplně nanic. Ne, to není můj názor, to je jen stručný výtah toho, co si o mě myslí můj partner. Neustále mi nadává těmi nejsprostějšími výrazy, a to i před dětmi. Ponižuje mě, jak nejvíc může a zjevně mu to, že jsem na dně, dělá dobře. Dřív jsem se snažila bránit a oplácet mu to také nadávkami, ale to ho rozzuřilo natolik, že mě klidně uhodil. Nemít s ním děti, tak se sbalím a uteču. Kdo to nezažil, nepochopí,“ vypráví Milena (35).

Jde o násilí? Řešte to!

Nadávky ve vztahu v pořádku rozhodně nejsou. Pokud však jde o občasnou hádku, při níž oboustranně lítají sprostá slova, pak se vše uklidní a oběma se uleví, dá se to tolerovat. Horší ale je, jsou-li nadávky a urážky jednostranné a druhého deptají a trápí. Uráží-li vás partner, řekněte mu na rovinu, že se vám to nelíbí a jediné, co chcete, je trocha slušnosti. Máte-li pocit, že to hraničí s domácím násilím, řešte to. Vyhledejte pomoc v některé z poraden pro oběti domácího násilí. Mějte na paměti, že stres a trápení z neustálých nadávek vás může zničit – a vyvolat řadu závažných nemocí.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse