vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partner mě znásilnil. Co mám dělat?

21. srpna 2015

Partner mě znásilnil. Co mám dělat?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: znásilnění násilí policie sex partner

preventan-mimiforum-banner

Až 90 % znásilnění je od známých osob, a bohužel není žádnou výjimkou ani mezi partnery. Co dělat, když vás partner znásilní? 

„Partner mě znásilnil, je mi z toho zle, ale mlčím. Co mám dělat, přece neudám vlastního partnera, vždyť by se mi vysmáli,“ svěřila se čtenářka Blanka (42). Podobnou situaci jako ona zažívá řada žen. Statistiky totiž hovoří jasně – kolem 90 % znásilnění má na svědomí známý člověk – partner, kamarád, kolega z práce, soused… Jenže právě v tom je problém – jde-li o známého člověka či ještě lépe partnera, většina žen mlčí. Přitom i znásilnění ve společném svazku je trestný čin.

 

Dodnes mám trauma z sexu!

Když by vás znásilnil cizí člověk na ulici, nebude s hlášením na policii váhat. Jenže když vás proti vaší vůli znásilní partner, na policii se s tím příliš nepohrnete. „Když mě ošklivě znásilnil partner, měla jsem chuť ho jít udat. Ale pak jsem nad tím přemýšlela a začala hledat chybu v sobě. Asi jsem měla být vstřícnější, měla jsem s ním spát dobrovolně, měl chudák málo sexu… Nikam jsem nešla, ale dodnes z toho mám trauma a sex si neužívám, jako kdysi,“ vypráví Katka (49).

 

I mezi partnery jde o trestný čin!

Pokud dojde ke znásilnění mezi partnery, je mnohdy velmi těžké poznat, zda skutečně došlo k trestnému činu, anebo šlo jen o „vynucený sex“. Záleží také na konkrétním páru, jejich vztahu a postoji k sexu. To, co jeden považuje v partnerství za znásilnění, může druhý považovat jen za sex proti jeho vůli. A neřeší to. Řada lidí, především mužů, se také mylně domnívá, že na sex s manželkou či partnerkou má právo kdykoli. To ale není pravda a v případě, že dojde ke znásilnění, jde o trestný čin, který řeší policie.

 

Znásilňoval mě opakovaně…

„Než partner začal pít a pravidelně chodit do hospody, doma nám to klapalo. Sice jsme spolu moc často nespali, ale zdálo se, že nám to funguje. Pak ale začal pít s partou kamarádů. Vždycky, když se vrátil opilý domů, vrhl se a mně a přes můj odpor mě znásilnil. Jednou, dvakrát týdně. Můj odpor nepomohl. Bolelo mě to, bylo to hrozně nepříjemné. Několikrát mě i zbil a fackoval. Nikdy jsem to ale neoznámila. Hrozil mi, že mě připraví o děti, když to udělám a nadával mi do děvek,“ vypráví Lidka (42).

 

Nemlčte, jednejte! sex-a-vztahy-partner-me-znasilnil-ii-sh-nahled

V případě, že se stanete obětí znásilnění ze strany partnera, máte stejnou možnost, jako kdyby vás znásilnil cizí člověk – jít vše oznámit na policii. I v případě, že jde o dlouhodobého partnera/ manžela, je znásilnění trestný čin, za který hrozí vězení. Je vhodné také podstoupit prohlídku u gynekologa hned po znásilnění, zajistit si důkazy a svědky. Důležité je nenechat si v případě násilí vše líbit a tiše netrpět, ale sebrat odvahu a situaci řešit. Jinak můžete mít po zbytek života psychické problémy a trauma. Pomoct můžete najít také na některé z linek bezpečí či v krizových centrech, kde vám poradí, jak postupovat.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse