vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Partner je puntičkář. Všechny komanduje!

21. prosince 2016

Partner je puntičkář. Všechny komanduje!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: pořádek domácí násilí psychiatr puntičkář Pedant vztah partner

preventan-mimiforum-banner

Puntičkářský partner dokáže život pěkně znepříjemnit. Okolí trápí neustálým komandováním a kontrolou, zda je všechno na svém místě. Jenže pokud se z touhy po pořádku stane posedlost, jen málokdo s ním vydrží žít.

MaxiCor

K udržení dobré psychické kondice se doporučuje přípravek MaxiCor. Je vhodný pro všechny, kdo si chtějí současně s běžnou stravou zvýšit příjem zdraví prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyselin, a tím podpořit správné fungování srdečně-cévního systému. Příznivě ovlivňuje většinu komponentů metabolického syndromu, ekzémy, zánětlivé a autoimunitní procesy obecně (revmatoidní arthritis, psoriáza), migrény. Ženy mohou ocenit blahodárné působení na premenstruační syndrom, u dětí hraje důležitou roli pro správný vývoj zraku a rozvoj mozkové činnosti.

maxicor-90-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Diskutujte: Snesla byste vedle sebe partnera pedanta a puntičkáře?


Přehnaně přísný člověk, který musí mít všechno udělané do puntíku tak, jak si představuje. Věci musejí stát přesně na svém místě a doma nesmí být ani smítko. A když nemá vyrovnané košile do komínku, anebo na nich najde špatně vyžehlený záhyb, hned dělá dusno. I takový může být pedant.

Kontroluje mi i skříně!

„Poslední dobou přestávám zvládat, jak mě partner neustále komanduje. Vždycky byl hrozný puntičkář, ale mám dojem, že je to čím dál horší. Je naprosto posedlý pořádkem, takže několikrát denně chodí a kontroluje, zda někde něco neleží, kde nemá, bílým kapesníkem přejíždí různá zákoutí, jestli v nich není prach, otvírá skříně a kontroluje, zda v nich mám všechno srovnané. Musím říct, že už mě to přestává bavit. Pokaždé totiž něco najde, a hned mi nadává a dělá přednášku o tom, jak jsem nepořádná. Přitom tak naklizeno jako já snad nikdo nemá,“ vypráví Martina (30).

Zažívám jen komandování a teror

Podobný příběh nám svěřila i Simona (35). „Můj bývalý partner byl hrozně nepořádný a mě to vadilo. Co bych za něj ale dala teď! Současný přítel je pravý opak. Takového pedanta hned tak nenajdete. Doma musí mít všechno přesný řád a všude musí být pořádek. Nikde nesmí být ani drobek, nechat otevřený časopis na stole je pro mě nepředstavitelný prohřešek. Neumytý hrnek ve dřezu je pro něj jen další záminka, jak mi vyčinit. Jenomže jak mám doma udržet stoprocentní pořádek, když mám malé dítě? To prostě není možné. A tak mám poslední dobou pocit, že nezažívám nic, než komandování a teror,“ říká.

MIMIFORUM zjistilo:

Puntičkářství může být jen nepříjemná lidská vlastnost, se kterou se ale dá žít. Horší to však je, pokud se stává posedlostí. V tom případě je třeba vědět, že může být známkou duševní choroby, která se musí léčit.

Odpor a nechuť místo obdivu

Život s partnerem – pedantem či puntičkářem rozhodně není procházka růžovou zahradou. Odborníci dokonce soudí, že mnohdy může hraničit s projevy domácího násilí. Ať uděláte, co uděláte, nic jim není dobré. Jakmile se jim cokoli nelíbí, což se najde vlastně vždy, umí být nepříjemní, nevrlí, protivní a ženu dokážou pořádně vystresovat. A tak v ní místo pocitu obdivu a autority vzbudí jen nechuť a odpor.

Puntičkář trápí sebe i okolí tema-tydne-partner-je-pedant-2-ing

Puntičkářem se člověk nestane ze dne na den, ale rysy má v sobě dané. Pokud je však nikdo nekoriguje, může to přerůst přes únosnou mez, a pak už se s takovým člověkem domluvíte jen stěží. Takový perfekcionista bývá často vnitřně nešťastný, špatně spí, může mít problémy se zažíváním či trpět bolestmi hlavy. Obvyklé bývá i to, že upadá do depresí. Myslí si, že ho nikdo nemá rád, což je vlastně pravda, ale může si za ni sám svým chováním. Trápí však nejen sebe, ale hlavně své okolí – partnerku a rodinu.

Situaci nepodceňte a vyhledejte pomoc

Máte-li doma také puntičkářského partnera, zkuste si s ním nejprve promluvit a stanovit si pravidla a hranice. Když to nepomůže, je vhodné vyhledat pomoc. Nejdříve můžete zkusit partnerskou poradnu, poté rovnou psychiatra. Pokud se totiž touha po pořádku stává posedlostí, může jí pomoct jen terapie. Situaci není radno podcenit. Puntičkáři totiž věci často ženou do krajností, a tak nezřídka dochází k rozpadu vztahu a k rozvodu. Trpí-li depresemi, pak často myslí na sebevraždu a není výjimkou, že se o ni pokusí.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse